More

    Blachowkręty z łbem walcowym DIN 7981 – właściwości i zastosowanie

    Blachowkręty – nie każdemu znany z nazwy, a jednak bardzo popularny i oszczędny sposób na łączenie blachy z innymi materiałami. Ten wyjątkowy element złączny wykorzystywany jest w wielu branżach, jak choćby motoryzacyjna, budowlana, czy przemysłowa. Choć podobne w swej budowie, blachowkręty nie są tym samym co tradycyjne śruby – ich mocowanie jest bowiem mocniejsze, a zastosowanie szersze. Przy wielu pracach budowlano-remontowych są wręcz niezastąpione. Sprawdź, jakie blachowkręty wyróżniamy i czym charakteryzuje się jedna z ich najbardziej popularnych odmian – blachowkręty z łbem walcowym.

    Do czego służą blachowkręty?

    Blachowkręty to elementy, które wykorzystuje się aby szybko, trwale i skutecznie połączyć ze sobą elementy metalowe. Pozwalają one zarówno na łączenie blachy z inną blachą, także taką o podobnej grubości, jak i z innymi materiałami, na przykład z konstrukcjami drewnianymi czy tymi wykonanymi z tworzyw sztucznych.

    Blachowkręty w przypadku łączenia samej blachy umieszczane są w specjalnym otworze o niewielkiej średnicy, do którego wprowadzona zostaje jedna z końcówek elementu mocującego. Następnie, przy użyciu odpowiedniej siły, najczęściej wkrętarki, blachowkręt zostaje trwale przykręcony do powierzchni, łącząc ze sobą dwa materiały.

    Blachowkręty najczęściej różnią się od klasycznych wkrętów (takich jak na przykład te typowo do do drewna czy tworzyw sztucznych) znacznie większą twardością i – co za tym idzie – trwałością. W przeciwieństwie do tych drugich, blachowkręty nie są wytwarzane ani z miękkiej stali ani z mosiądzu). Mają one także z reguły jednorodny kształt i stałą średnicą, podczas gdy zwykły wkręt przeważnie jest nieco szerszy bliżej łba, a węższy im bliżej końca.

    Blachowkręty – jakie wyróżniamy?

    W ofercie różnych producentów możemy znaleźć bardzo wiele modeli blachowkrętów, różniących się przede wszystkim końcówką, czyli łbem. W zależności od tego, jaki rodzaj elementu mocującego wybierzemy, będzie nam łatwiej zamontować go do złączenia wybranej powierzchni. Oto najbardziej popularne rodzaje blachowkrętów:

    Blachowkręty z łbem walcowym DIN 7981 / ISO 7049

    Blachowkręty z łbem stożkowym DIN 7982 / ISO 7050

    Blachowkręty z łbem stożkowo-soczewkowym DIN 7983 / ISO 7051

    Blachowkręty z łbem sześciokątnym DIN 7976 / ISO 1479

    Blachowkręty z łbem sześciokątnym z podkładką ząbkowaną ~ISO 7053

    Blachowkręty z łbem walcowym przeciwkradzieżowym – SN 88114

    Blachowkręty z łbem stożkowym przeciwkradzieżowym – SN 88115

    Jak wybrać odpowiednie blachowkręty?

    Obecnie na rynku znaleźć można bardzo bogatą ofertę różnego rodzaju blachowkrętów, dopasowanych do konkretnych potrzeb i wymagań. Wiele firm posiada w swojej ofercie blachowkręty w kilku różnych rozmiarach oraz z odpowiednimi końcówkami, co pozwala wybrać elementy mocujące najlepiej przystosowane do specyficznych materiałów montażowych o wielu wymaganiach. Jako elementy łączące, blachowkręty powinny jednak spełniać kilka warunków, dzięki którym łączenia będą bezpieczne i trwałe.

    Przede wszystkim powinny być one wykonane z dobrej jakości materiałów, najlepiej ze stali węglowej, kwasoodpornej A4 lub nierdzewnej A2. Takie tworzywo zapewni bezpieczeństwo użytkowania i niekwestionowaną trwałość przez długi czas, bez konieczności wymiany.

    Uwagę warto zwrócić także na samą jakość wykonania. To, w jaki sposób sam blachowkręt jest zrobiony, czy jest trwały i odporny na mechaniczne zniszczenia, ma bowiem ogromne znaczenie dla całej konstrukcji, którą będzie łączył w całość.

    Jeśli chcemy znaleźć produkt mocny i sprawdzony, najlepiej będzie skorzystać z oferty doświadczonych producentów, którym zaufali klienci. Warto przyjrzeć się ofertom sklepów online, które poza szerokim wyborem gwarantują także konkurencyjne ceny i szybką realizację zamówień.

    Blachowkręty z łbem walcowym – zalety i wady

    Jednymi z najbardziej popularnych blachowkrętów są te z wypukłym łbem walcowym i krzyżowym wgłębieniem DIN 7981. Blachowkręty z łbem walcowym to niezwykle przydatne elementy, które doskonale sprawdzają się przy mocowaniu blach do różnego rodzaju powierzchni. Dzięki nim możliwe będzie przymocowanie blaszanych elementów między innymi do tapicerek czy wyposażenia we wnętrzu pojazdów, wykonanie konstrukcji blaszanego ogrodzenia czy metalowej zagrody. Blachowkręty świetnie sprawdzą się również jako pomoc podczas wykonywania i łączenia elementów dachowych wykonanych z blachy.

    Co więcej, blachowkręty są niezwykle proste w użyciu, a ich zastosowanie nie jest czasochłonne. W porównaniu z innymi elementami łączącymi, nie są również drogie. Jest to więc idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią oszczędność czasu, pieniędzy i pracy.

    Warto jednak pamiętać o tym, że blachowkręty najlepiej spełnią swoje zadanie w przypadku konstrukcji o stosunkowo niedużym obciążeniu. Przy cięższych elementach siła ich mocowania może być nieco mniejsza. Nie powinno się również wykorzystywać tego typu elementów do łączeń, które wymagają ciągłych modyfikacji – blachowkręty nie powinny bowiem być zbyt często wykręcane i wkręcane na nowo, ponieważ może to nieznacznie obniżyć trwałość ich łączenia.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły