More

    Nakrętki niskie DIN 936 – właściwości i zastosowanie

    Nakrętki śrubowe to te elementy łączeń, które charakteryzują się szeroką gamą dostępnych modeli i ich rodzajów. Stąd też wybór odpowiednich może przysporzyć nieco problemów. Są one istotne ze względu na możliwość uzyskania niezwykle trwałych połączeń śrubowych. W poniższym artykule postaramy się bliżej przyjrzeć nakrętkom śrubowym sześciokątnym niskim, ich właściwościom i zastosowaniu.

    Nakrętki śrubowe i ich charakterystyka 

    Nakrętki to odpowiednie łączniki w połączeniach śrubowych. Są nakładane na koniec śruby i zakręcane zgodnie z ich montażem. Wyróżniamy wiele rodzajów nakrętek, które pełnią odmienne funkcje, najczęściej są to aspekty ochronne, zabezpieczające czy również estetyczne. Stosując odpowiednie spojenia elementów możemy uzyskać niezwykle solidne złączenia dla przedmiotów, elementów i konstrukcji i nie tylko. To obowiązkowe elementy trwałych i solidnych łączeń śrubowych. 

    Nakrętki śrubowe- rodzaje 

    Najważniejszym parametrem podczas wyboru odpowiednich nakrętek jest ich kształt. Wyróżniamy tutaj nakrętki okrągłe, czworokątne, ślepe, wieńcowe, kwadratowe i inne. Jednak najpopularniejsze z nich to nakrętki sześciokątne, które dzielą się na:

    • niskie,
    • zwykłe,
    • długie,
    • wysokie,
    • z kołnierzem stożkowym,
    • samozabezpieczające.

    Duży wybór rodzajów dostępnych połączeń śrubowych związany jest z różnicami w zastosowaniu. Nakrętki te służą do trwałego zespolenia elementów, jednak stosowane są różne typy tych nakrętek w zależności od rodzaju branży i zastosowania. Jeśli nie wiesz, jaką nakrętkę w danej sytuacji wybrać warto zdecydować się na pomoc fachowców.

    Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich nakrętek?

    Najlepiej wykorzystać nakrętki spełniające określone normy, takie jak między innymi te wystawione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny DIN czy Polski Komitet Normalizacyjny PN. 

    Nakrętki krótkie spełniające normy DIN 936 są wykonywane zarówno ze stali węglowej, nierdzewnej oraz kwasoodpornej, a także poliamidu czy mosiądzu. Wykorzystywane są one wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości stosowania nakrętek standardowych. Elementy te charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością, dodatkowo mają niezwykle estetyczny wygląd i są w pełni odporne na działanie wysokich temperatur. Formy tych nakrętek mają postać pierścieni z gwintem, dzięki czemu stosując je możemy uzyskać niezwykle trwałe łączenia dzięki ich pomocy.

    Nakrętki niskie- czym się charakteryzują?

    Nakrętki niskie to odpowiednie elementy scalające, które świetnie sprawdzą się zarówno w przemyśle jak i budownictwie. Stąd też mogą być one stosowane w konstrukcjach stalowych, podczas budowy maszyn itd. Co więcej, coraz częściej stosowane są one również w branży automotive. Niezwykle popularne i pozytywnie oceniane ze względu na swój uniwersalizm i prostotę montażu.

    Nakrętki niskie- materiały i wykonanie 

    Nakrętki niskie to specjalistyczne elementy łączeń śrubowych. Ich forma przypomina pierścień z gwintem. Dzięki temu możliwe jest wkręcenie tych elementów konstrukcyjnych na śrubę i zakręcenie, uzyskując trwałe i solidne łączenie. To sprawia, że wykonane spojenie jest trwałe. Podczas wyboru odpowiednich nakrętek zwróćmy uwagę na wybór pasującego materiału, w zależności od potrzeb:

    • stali nierdzewnej,
    • stali węglowej,
    • stali kwasoodpornej,
    • aluminium,
    • miedzi,
    • mosiądzu,
    • tytanu itd.

    Nakrętka sześciokątna niska to element kompatybilny w zasadzie ze wszystkimi elementami metrycznymi. Najczęściej jednak jest ona łączona ze śrubami o normach DIN 931, 965 i 933. To specjalistyczna, odpowiednio odchudzona wersja standardowej nakrętki. Występuje w dwóch klasach twardości.

    Zastosowanie nakrętek sześciokątnych niskich 

    Nakrętki sześciokątne niskie są niezwykle popularnymi i uniwersalnymi elementami łączeń śrubowych, stosowanymi najczęściej do wykonywania połączeń przemysłowych i motoryzacyjnych. Jednak to nie wszystko, bowiem często używane są również jako przeciwnakrętki- czyli tam, gdzie nie istnieje możliwość nałożenia standardowej nakrętki lub dostęp do gwintu jest zdecydowanie trudny.  Dzięki temu mamy możliwość wykonania trwałych i solidnych złączeń dla wykonywanych konstrukcji i połączeń elementów.

    Nakrętki niskie umożliwiają stworzenie łączeń płaskich

    Nakrętki jako łącznik złączeń śrubowych pozwala na uzyskanie trwałych zespoleń. Dokręcamy je i odkręcamy za pomocą klucza płaskiego, oczkowego lub nasadkowego z grzechotką. Ze względu na swoją niską (płaską) formę umożliwia ona wykonanie obniżonego połączenia ze śrubą, dzięki czemu idealnie sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie wykonanie standardowych łączeń ze śrubą jest niemożliwe. Ze względu na ich uniwersalny charakter i wysokie walory funkcjonalne zdecydowanie warto zaopatrzyć się w kilka egzemplarzy nakrętek płaskich zarówno w zastosowaniu typowo domowym jak i profesjonalnym.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły