More

    Nakrętki samohamowne wysokie DIN 982 – właściwości i zastosowanie

    Nakrętki samohamowne mają bardzo szerokie spektrum zastosowań. Można je spotkać w przemyśle motoryzacyjnym i przy budowie maszyn, ale nie tylko. Samokontrujące nakrętki z powodzeniem stosują domowi majsterkowicze, którzy tworzą amatorskie konstrukcje dla własnego użytku. Czym wyróżniają się nakrętki samohamowne wysokie DIN 982 i jak można ich używać?

    Działanie nakrętki samohamownej

    Nakrętki samohamowne określa się również jako samo zabezpieczające lub samokontrujące. Ich specjalna konstrukcja sprawia, że pozwalają uzyskać stabilne połączenie elementów metalowych. Dedykowana poliamidowa wkładka zapobiega samoczynnemu luzowaniu i odkręcaniu się nakrętki oraz elementów łączonych.

    W jakich sytuacjach łączenie jest narażone na samoistne luzowanie? Na przykład wibracje i drgania silnika, przenoszone na inne elementy konstrukcyjne pojazdu mogą negatywnie wpływać na jakość połączonych ze sobą podzespołów. W przypadku maszyn do czynników grożących samoczynnemu odkręcaniu się nakrętki zaliczamy niewidoczne gołym okiem ruchy tektoniczne. Inną przyczyną okazuje się źle wykonany projekt. Jeżeli na łączony element oddziałują siły większe niż zamierzone przez konstruktora, nakrętka może się luzować. Wykorzystanie elementów DIN 982 z wkładką poliamidową zapobiega tym zagrożeniom.

    Kiedy stosować nakrętki samohamowne?

    Z uwagi na swoje właściwości, nakrętki samohamowne wysokie z wkładką poliamidową DIN 982 powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie potrzeba stabilnego i mocnego połączenia dwóch elementów. Dodatkowo, czynnikiem warunkującym użycie właśnie tego typu nakrętki, jest narażenie na drgania i samoistne luzowanie się złącza. Elementy typu DIN 982 stosuje się w szczególności w miejscach, w których w przyszłości dostęp będzie utrudniony i nie będzie możliwości poprawienia poziomu dokręcenia śruby. Właśnie nakrętki samokontrujące z wkładką poliamidową gwarantują bezpieczeństwo łączenia.

    Typowe zastosowania nakrętek DIN 982

    • Konstrukcje wykorzystywane w warunkach dużej eksploatacji
    • Tworzenie połączenia materiałowego w miejscu o utrudnionym dostępie lub braku dostępu w przyszłości
    • Budowa maszyn i pojazdów przemysłowych
    • Montaż komponentów w przemyśle motoryzacyjnym
    • Konstrukcja łączenia w układzie narażonym na mocne wstrząsy i drgania

    Dostępne na rynku rozwiązania

    Na rynku funkcjonuje wiele rozwiązań, wykorzystujących technikę samokontrowania. Popularne nakrętki samohamowne to:

    • DIN 986 – nakrętki samohamowne kołpaków
    • DIN 6926 – nakrętki samohamowne z wkładką poliamidową i kołnierzem
    • DIN 982 – nakrętki samohamowne wysokie z wkładką poliamidową
    • DIN 985 – nakrętki samohamowne o standardowej wysokości z wkładką poliamidową
    • Nakrętki calowe samohamowne z wkładką niemetalową (normy ~DIN 985 oraz ~ISO 10511)

    Wysokiej jakości nakrętki Stalmut

    Firma Stalmut przygotowała ofertę wysokiej jakości nakrętek samohamownych wysokich z wkładką poliamidową DIN 982. Spełniają one analogiczną normę ISO 7040, dlatego mogą być z powodzeniem wykorzystywane w konstrukcjach przemysłowych i profesjonalnych. Jako produkty dopuszczone do użytku, maszyny i podzespoły zawierające elementy łączące DIN 982 nie potrzebują osobnych certyfikatów na wprowadzenie do ruchu.

    Oferowane przez Stalmut nakrętki posiadają metryczny rodzaj gwintu oraz klasę własności 8/10, co gwarantuje wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli chodzi o wykorzystane do produkcji materiały, najpopularniejsza jest stal nierdzewna A2 (INOX). Dzięki niej łączenie jest odporne na korozję, a nakrętka DIN 982 może być stosowana w miejscach narażonych na kontakt z wodą, parą wodną, śniegiem lub błotem.

    Alternatywę stanowi tradycyjna stal węglowa – twarda i odporna. Trzecią opcją dla klientów jest wysokojakościowa stal A4 (kwasoodporna). Nakrętki samohamowne z tego rodzaju surowca dedykowane są przede wszystkim do zastosowań przemysłowych. Praca maszyn i urządzeń w trudnych warunkach przemysłu ciężkiego wymaga zastosowania szczególnych rozwiązań.

    Nie tylko użycie wysokiej jakości stali, ale również rodzaj powłoki stanowi o odporności na korozję. Nakrętki samokontrujące z wkładką poliamidową DIN 982 sprzedawane są przez Stalmut w kilku wariantach ocynku. Ocynk galwaniczny pozwala na uzyskanie jednolitej cienkiej i gładkiej powłoki antykorozyjnej. Do wyboru pozostaje również ocynk galwaniczny żółty oraz ocynk płatkowy wykonany metodą dacromet lub geomet.

    Ile kosztują nakrętki samohamowne?

    Jaka jest cena za nakrętki samohamowne wysokie DIN 982? Dużo zależy od wybranej jakości – rodzaju stali oraz wersji powłoki antykorozyjnej. Niekiedy klienci mogą wybrać pomiędzy zakupem na sztuki (ceny od 20 zł / 100 szt.) oraz na wagę (ok. 20 zł / 1 kg). Bez wątpienia wysokiej jakości nakrętki samokontrujące DIN 982 z oferty Stalmut są doskonałym rozwiązaniem dla sektora prywatnego oraz przemysłowego.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły