More

    Nakrętki samozabezpieczające jednolite DIN 980 – właściwości i zastosowanie

    Nakrętki oprócz śrub są zdecydowanie najważniejszymi elementami w konstrukcji łączeń gwintowych. Od ich właściwego doboru zależy stabilność i trwałość konstrukcji. Coraz większą popularnością cieszą się nakrętki samozabezpieczające. W poniższym artykule postaramy przyjrzeć się im bliżej oraz poznać ich właściwości i zastosowanie.

    Nakrętki samozabezpieczające- charakterystyka

    Nakrętki samozabezpieczające to elementy łączeń gwintowych. Stosowane podczas dokręcania uniemożliwiają poluzowanie się elementów w sposób samoistny lub celowy. Są to więc ważne elementy w tych konstrukcjach, w których wymagane jest zachowanie odpowiedniej wartości bezpieczeństwa, stabilności i stabilizacji. Nakrętki samozabezpieczające stosowane są uniwersalnie różnych branżach.

    Nakrętki samozabezpieczające z wkładką poliamidową (nylonową) nazywane są zamiennie również samokontrującymi lub samohamownymi. Ze względu na swoją konstrukcję umożliwiają stworzenie stabilnych łączeń, a dokładniej możliwe jest to ze względu na wykorzystanie wkładki. Dzięki niej samoczynne luzowanie i odkręcanie się nakrętki jest niemożliwe. Jej zastosowanie zwiększa tarcie pomiędzy elementami łącznymi. Ze względu na stabilność łączeń są one stosowane w warunkach wysokiej eksploatacji, także podczas budowy maszyn ale nie tylko.

    Nakrętki samozabezpieczające- kiedy je stosować?

    Do charakterystycznych cech dla nakrętek samozabezpieczających z pewnością możemy zaliczyć posiadanie wkładki poliamidowej, która odpowiada za wzmocnienie łączności uniemożliwiające samoczynne okręcenie czy poluzowanie. Do takiej sytuacji może dość podczas wibracji podłoża, drgań czy też ze względu na nieodpowiedni projekt wykonanej konstrukcji, który skutkuje mniejszą stabilnością i luzowaniem się poszczególnych elementów. Nakrętki samozabezpieczające posiadają dwa rodzaje zabezpieczeń, są to odpowiednio zabezpieczenia siłowe i kształtowe. Obydwa z nich różnią się parametrami. 

    Wykorzystywanie nakrętek samozabezpieczających siłowych ma zastosowanie głównie tam, gdzie wywierana siła na dany element uniemożliwia poluzowanie. Elementy te charakteryzują się odpowiednią sprężystością. Istotnym aspektem jest to, aby stosować nakrętki samozabezpieczające tylko jeden raz. Po rozkręceniu złączy są one całkowicie bezużyteczne ponieważ tracą swoje korzystne działanie. Wtedy odpowiednim rozwiązaniem jest wykorzystanie nowego elementu. 

    Nakrętki samozabezpieczające DIN 980- najważniejsze parametry

    Nakrętki samozabezpieczające jednolite DIN 980 mogą być wykonane zarówno ze stali nierdzewnej, węglowej jak i kwasoodpornej. Dzięki zastosowaniu odpowiednich komponentów są to komponenty w pełni odporne na wszelkie niesprzyjające warunki zewnętrzne i atmosferyczne. Ze względu na swoją wysoką odporność na wszelkie luzowanie ma szerokie zastosowanie podczas budowy maszyn, tworzeniu różnych konstrukcji, a także w przemyśle motoryzacyjnym. 

    Nakrętka samozabezpieczająca pozwala na uzyskanie niezwykle trwałego i skutecznego łączenia. Wszystko to dzięki zastosowaniu odpowiedniej wkładki, która zapobiega samoczynnemu poluzowaniu i odkręcaniu. Skutecznie zwiększa tarcie pomiędzy elementami, jednak jej zastosowanie wymaga użycia większej siły. Dzięki temu wykonane łączenie jest stabilne i umożliwia stworzenie naprawdę trwałego połączenia dwóch elementów konstrukcyjnych. 

    Nakrętki samozabezpieczające- zastosowanie

    Nakrętki samozabezpieczające silnie stabilizują połączenia pomiędzy elementami nawet w niekorzystnych warunkach, podczas wstrząsów i drgań, stąd też doskonale sprawdzą się podczas poruszania się maszyn czy pojazdów mechanicznych. Dlatego też najczęściej spotkać je możemy właśnie tutaj. Jednak swoje zastosowanie odnajdują również w łączeniu mocowania oraz do zawieszania elementów mechanicznych, budowlanych i nie tylko. Posiadające odpowiednią wkładkę powodują wysoką stabilność łączenia bez możliwości odkręcenia.

    Dodatkowo nakładki te pokrywane są powłoką ocynkowaną galwaniczną, która umożliwia rozwój korozji na ich powierzchni. Dzięki temu są one o wiele bardziej odporne na niekorzystne działanie negatywnych warunków atmosferycznych na zewnątrz. Bez problemu wytrzymują w miejscach o wysokiej wilgotności. 

    Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich nakrętek samozabezpieczających jednolitych?

    Wybierając odpowiedni model nakrętki samozabezpieczającej jednolitej warto zwrócić uwagę na normy oraz jakość wykorzystanych komponentów.  Tylko wykorzystanie odpowiednich materiałów pozwala cieszyć się ich właściwościami zabezpieczającymi luzowanie. To bardzo uniwersalne modele, które stosowane są w wielu branżach oraz przemyśle. Dodatkowo ze względu na swoją powłokę antykorozyjną mogą być wykorzystywane w miejscach o dużych wahaniach temperatur oraz trudnych warunkach.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły