More

    Nakrętki złączne DIN 6334 – właściwości i zastosowanie

    Zadaniem nakrętek jest łączenie w połączeniach śrubowych. Przyjmują one formę pierścienia z gwintem, który nacięty jest na całej długości otworu. Umożliwia on trwałe połączenie oraz wkręcenie nakrętki na śrubę. Zapewnia to solidne spojenie łączonych przedmiotów. Nakrętki mocowane są na trzonie śruby, po stronie jej wolnego końca. Należy dobierać je zgodnie z przeznaczeniem, istnieje bowiem wiele rodzajów nakrętek. Pod uwagę należy wziąć także specyfikę ich budowy. Zwróćmy uwagę także na normy, zgodnie z którymi zostały wyprodukowane akcesoria oraz rodzaj materiału użytego do produkcji. W sklepach znajdziemy najczęściej nakrętki ze stali nierdzewnej, węglowej, kwasoodpornej oraz mosiądzu, aluminium, tytanu i miedzi.

    Nakrętki jako elementy łączne – co to takiego?

    Nakrętki są małymi oraz niepozornymi, ale niezwykle ważnymi elementami łącznymi. Mają one kształt pierścienia z gwintem, który nacięty jest na całej długości otworu. Montowane są one do trzonu śruby. Wybierając odpowiednie akcesorium zwróćmy uwagę na ich specyfikację. W sklepach znajdziemy bowiem wiele elementów – niektóre przeznaczone są do łączenia elementów meblowych, inne stalowych części maszyn, a jeszcze inne wykorzystywane są w branży motoryzacyjnej. Równie ważny jest rodzaj materiału, z jakiego zostały one wykonane. Co więcej, wszystkie nakrętki posiadają określoną klasę wytrzymałości, czyli twardość, a także występują w kilku rozmiarach w zależności od rodzaju. Dzięki temu możemy wybierać odpowiednie elementy, przeznaczone konkretnie do naszej konstrukcji oraz zapotrzebowania.

    Podstawowa klasyfikacja nakrętek

    Podstawowym kryterium klasyfikowania nakrętek jest ich kształt. Najpopularniejsze z nich to nakrętki sześciokątne, wśród których wyróżniamy niskie, zwykłe, wysokie, długie, samozabezpieczające, czy z kołnierzem stożkowym. Wyróżniamy także wiele innych rodzajów nakrętek takich jak: okrągłe, czworokątne, radełkowe, skrzydełkowe, złączne, ślepe, wieńcowe kwadratowe, z wkrętem zabezpieczającym czy z uchem. 

    Poza podstawowymi rodzajami nakrętek, znajdziemy także modele specjalne, np. kołpakowe. Nakrętki kołpakowe posiadają wypukłą osłonę na śrubę i są zamknięte z jednej strony. Wyróżnia je dostosowanie długości – muszą być one dokładnie takie same jak trzon śruby. Zaślepienie tego rodzaju nakrętki pełni przede wszystkim funkcję estetyczną. Wśród specjalnych zakrętek wyróżniamy również nakrętki kołnierzykowe, które posiadają dodatkowy kołnierz zwiększający docisk nakrętki. Dzięki temu doskonale zabezpieczona jest ona przed samoczynnym odkręceniem się. Wśród tych nakrętek z kolei wymieniamy kołnierze ząbkowane oraz gładkie. Modele kształtowane posiadają specyficzne kształty oraz produkowane są pod konkretne zastosowanie, czyli na zamówienie indywidualne każdego klienta.

    Co jeszcze charakteryzuje nakrętki?

    W sklepach znajdziemy liczne nakrętki, które różni także warstwa ich pokrycia. Lepszej jakości modele posiadają cienką warstwę cynku, który aplikowany jest w procesie galwanizowania, czyli jeszcze podczas produkcji. Takie nakrętki są niezwykle odporne na korozję. Jeszcze inne modele pokryte są ochronną warstwą powstałą w procesie ocynku ogniowego. Elementy te są jeszcze bardziej odporne, a co więcej ich zastosowanie może odbywać się w każdych warunkach.

    Mając do czynienia z licznymi przemysłami, np. chemicznym czy spożywczym, najczęściej używa się jednak nakrętek bez powłoki. Jest to bowiem konieczne, aby warstwa ochronna nakrętki nie weszła w reakcję z produktami.

    Nakrętki złączne DIN 6334 – zastosowanie i właściwości

    Rola nakrętek złącznych jest nieoceniona. To właśnie dzięki nim tworzymy odporne na uszkodzenia, stabilne konstrukcje. Wykorzystuje się je zarówno podczas konstruowania maszyn, jak i scalania elementów metalowych. Dlaczego są tak ważne? Śruby bez nakrętek nie zapewniłyby mocnego łącznika pomiędzy dwoma elementami konstrukcji. Ulegałyby bowiem ciągłym przesunięciom, co groziłoby niebezpieczeństwem. Idealnie dopasowana nakrętka DIN 6334 do śruby stworzy z nią spójną całość, będącą gwarancją trwałego połączenia. Głównym zastosowaniem nakrętki DIN 6334 jest połączenie prętów gwintowanych. Oba części pręta należy wówczas wkręcić do połowy złączki tak, aby w pełni wykorzystać jej właściwości. Stosuje się ją przede wszystkim wszędzie tam, gdzie odległość pomiędzy kanałami wentylacyjnymi oraz stropem przekracza 3 mb i niemożliwe jest wykorzystanie prętów na jednym odcinku. Tego typu nakrętki wykorzystuje się w budownictwie, hydraulice, przemyśle motoryzacyjnym, a także instalacjach gazowych.

    Jak dobrać odpowiednią nakrętkę?

    W tym celu należy dokładnie przeczytać specyfikację techniczną produktu. Jest to bowiem norma, według której wykonany został produkt – PN, DIN lub ISO.

     

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły