More

    Oznaczenia śrub

    Producenci śrub zobowiązani są do odpowiedniego oznaczania swoich towarów. Jakie informacje powinny znaleźć się na śrubach? Przede wszystkim twardość oraz klasa wytrzymałości. Pozwala to podzielić wyroby śrubowe biorąc pod uwagę kształt, rozmiar oraz przeznaczenie. W zależności od użytego do produkcji materiału śruby cechują się odmiennymi właściwościami. Wiedza z jakiego tworzywa powstał wyrób pozwala określić wytrzymałość produktu na rozciąganie.

    Poniżej zebrano najważniejsze informacje na temat oznaczeń na śrubach. Przeczytaj do końca, aby wiedzieć co oznaczają jakie symbole i na jakie śruby ostatecznie powinieneś się zdecydować.

    Klasa wytrzymałości określa twardość śruby

    Oznaczeniem twardości i odporności na rozciąganie śruby jest właśnie klasa wytrzymałości. Jej wynik mówi nam, jaką wartość naprężenia może przyjąć śruba. Przekroczenie tej granicy spowoduje rozciąganie gotowego wyrobu. Istotnym pojęciem jest również granica wytrzymałości, która wskazuje na kolejne naprężenia. Stosując je należy jednak mieć na uwadze, że są to już wartości, które w efekcie finalnym mogą skutkować całkowitym zerwaniem śruby.

    Zwyczajowo klasa wytrzymałości śruby znajduje się na łebkach i oznaczana jest symbolem składającym się z dwóch cyfr, z których pierwsza wskazuje na granicę wytrzymałości śruby na rozciąganie a druga granicę plastyczności. Stosowne wzory pozwalają dzięki tym dwóm wartościom obliczyć konkretne wartości naprężeń, jakie dana śruba jest w stanie przyjąć. W internecie dostępne są również specjalne kalkulatory, które policzą to za nas.

    Klasyfikacja śrub ze względu na wytrzymałość

    Choć wyróżniamy wiele rodzajów śrub to w dużym uproszczeniu można je podzielić na śruby zwykłe i śruby o wysokiej wytrzymałości.

    Do śrub zwykłych zaliczamy te o klasach:

    • 4.6
    • 4.8
    • 5.6
    • 5.8
    • 6.8

    Śruby wysoce wytrzymałe oznaczane są numerami: 8.8, 10.9, 12.9.

    Znając już te oznaczenia jesteś w stanie zadecydować, jaki rodzaj będzie odpowiedni do pracy, którą zamierzasz wykonać. W przypadku napraw prostych usterek, które zdarzają się w każdym domu zazwyczaj wystarczające są śruby zwykłe. Jeśli jednak planujesz naprawę ciężkich maszyn (na przykład rolniczych) czy urządzeń w zakładzie przemysłowym bądź fabryce to lepiej sięgnij po śruby cechujące się wysoką wytrzymałością.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły