More

    Pierścienie osadcze wewnętrzne DIN 472 – właściwości i zastosowanie

    Spośród wielu zabezpieczeń części maszyn, wykorzystywanych w przemyśle, wyróżnia się pierścienie osadcze wewnętrzne wyprodukowane zgodnie z normą DIN 472. Jakie są ich właściwości i zastosowanie oraz dlaczego warto wybierać części wyprodukowane w zgodzie z powszechnie obowiązującymi normami? Dowiesz się z naszego artykułu.

    Czym są pierścienie osadcze wewnętrzne i jakie są ich właściwości?

    Pierścienie osadcze wewnętrzne to elementy zabezpieczające części maszyny i urządzeń przemysłowych przed przemieszczaniem się wzdłuż osi wału, gdzie są osadzone. Pierścień ten mocowany jest w rowku wyfrezowanym w obudowie. Kiedy zostanie umieszczony na wale, konieczne jest jego zaciśnięcie. Dopasowuje się do podłoża i zabezpiecza przed uszkodzenia poszczególne elementy, np. koła zębate i łożyska. Wewnętrzne pierścienie osadcze posiadają centryczny kształt i nie mają otworów do mocowania. Wykonane są one ze stali sprężynowej lub stali nierdzewnej A1. Pierwsza z nich jest niezwykle wytrzymała o wysokiej granicy sprężystości. Po odkształceniu wraca do swojej formy. Dodatkowo świetnie zabezpiecza części maszyny przed uderzeniami, wstrząsami i wibracjami, zapobiegając w ten sposób urządzenie przed uszkodzeniami. Pierścienie wykonane ze stali nierdzewnej A1 są idealne do miejsc o dużej wilgotności, gdyż chronią materiał przed korozją. Warto wiedzieć, że elementy te mogą być pokryte powłoką fosfatyzowaną, która chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, zabezpiecza przed tarciem i jest idealnym podkładem pod farby lub ocynkiem płatkowym, który gwarantuje wysoką odporność na korozję i działanie wysokich temperatur. Możliwość wykorzystania różnych powłok pozwala na lepsze dopasowanie pierścieni osadczych do środowiska, w którym pracują. Warto wiedzieć, że pierścienie osadcze wewnętrzne są zgodne z normą DIN 472, dzięki temu są produktem pewnym i bezpiecznym w stosowaniu.

    Gdzie stosowane są pierścienie osadcze wewnętrze DIN 472?

    Tak jak zostało wspomniane, elementy te stosuje się w celu zabezpieczenia części maszyn przed przesuwaniem osiowym. Wykorzystywane są one w wielu branżach przemysłu, w różnorodnych urządzeniach. Zabezpieczają tuleje, koła zębate, tarcze przed przesuwaniem, stając się swoistym zabezpieczeniem. To uniwersalne elementy ochrony do różnorodnych otworów. Najczęściej stosowane są w celu ochrony osiowej łożysk tocznych. Są odporne na działanie dużych sił, dlatego zabezpieczają również trzpienie i otwory. Montowane są w rowkach wału przy użyciu szczypiec, w ten sam sposób odbywa się również ich demontaż. Warto wiedzieć, że wykorzystanie pierścieni pozwala na zaoszczędzenie czasu i kosztów.

    Jakie jest przeznaczenie pierścieni osadczych zewnętrznych?

    Pierścienie osadcze można podzielić na dwie grupy. Są to zewnętrzne i wewnętrzne, które są przedmiotem naszego artykułu. Pierścienie osadcze zewnętrzne stosowane są bezpośrednio na wałach maszyn, dokładnie w wyfrezowanych rowkach. Posiadają uchwyty montażowe od strony zewnętrznej, które są dostosowane do sposobu ich montażu. Pierścienie osadcze zewnętrzne mogą też występować pod inną nazwą taką jak: pierścienie osadcze sprężynujące. Są one zgodne z niemiecką normą DIN 471 oraz polską normą PN 85111. Tak jak pierścienie osadcze wewnętrzne wykonane są ze stali sprężynowej lub stali nierdzewnej A1 oraz mogą być pokryte powłoką fosfatyzowaną lub ocynkiem płatkowym. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w różnorodnych warunkach.

    Zgodność pierścieni osadczych wewnętrznych z normą DIN

    Pierścienie osadcze wewnętrzne są zgodne z normą DIN 472 oraz normą PN 85111. Te dwie normy są gwarancją wysokiej klasy produktu. Pierwsza z nich, norma DIN to niemiecka norma opracowana przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institut für Normung). Uznawane są one nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie. To właśnie w tym stowarzyszeniu już od 1917 roku są testowane produkty, którym nadawany jest określony numer normy. To gwarancja wysokiej jakości produktu, wytrzymałości i trwałości. W Polsce istnieje norma PN, która jest zatwierdzana przez Polski Komitet Normalizacyjny.

    Wybierając pierścienie osadcze wewnętrzne i inne elementy zgodne z normą DIN i PN można mieć pewność wyboru odpowiedniego elementu pasującego do danej konstrukcji lub urządzenia. To swoiste zapewnienie i potwierdzenie wysokich standardów produktu w zakresie budowy, dopasowania i zastosowania. Takie produkty są testowane i weryfikowane pod względem zgodności, gwarantują bezpieczeństwo stosowania, wysoką jakość użytych materiałów oraz solidność, trwałość i wytrzymałość. Znajomość norm pozwala na szybki wybór odpowiednich elementów dostosowanych do pracy w odpowiednich warunkach.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły