More

    Podkładki – jakie znamy rodzaje? Czym wyróżniają się podkładki sprężyste DIN 127?

    Sekretem trwałego oraz adekwatnego mocowania i łączenia, które posłuży nam przez wiele lat jest suma zużytych elementów, narzędzi, a także sposób, w jaki wykonujemy daną czynność. Same śruby to nie wszystko. Podkładki do śrub oraz nakrętki spełniają równie ważne zadanie. Są one odpowiedzialne m.in. za trwałą konstrukcję, brak w niej luzów oraz zapobieganie luzowaniu się połączenia. Wykonane z najlepszych materiałów oraz odpowiednio dobrane do całości konstrukcji posłużą nam przez wiele lat!

    Podkładki – do czego służą?

    Podkładki wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie używane są śruby oraz nakrętki. Wraz z nimi tworzą bowiem zestaw zabezpieczający. Elementy te są najczęściej wykorzystywane w szeroko pojętym przemyśle, budownictwie, elektronice, meblarstwie oraz wytwórstwie. W trakcie każdego montażu powinno się zastosować odpowiednie podkładki. Umieszczane są one z reguły pod łbem śruby tak, aby swoje miejsce zajmowały pomiędzy nim a materiałem oraz materiałem i nakrętką.

    Co ciekawe, podkładki odpowiadają za właściwe rozłożenie siły oraz nacisku, które występują podczas łączenia dość plastycznych materiałów. W wielu przypadkach służą one także do ochrony materiału oraz podłoża przez ich zniszczeniem w trakcie wkręcania śruby. Tego typu uszkodzenia mogą się pojawić szczególnie w plastiku oraz miękkim drewnie.

    Jakie wyróżniamy rodzaje podkładek?

    Podkładki okrągłe płaskie

    Jest to najbardziej uniwersalny rodzaj podkładek. Wykonuje się je ze stali, a przy zachowaniu odpowiedniej jakości, nadaje się im normę DIN 125. Powstają najczęściej ze stali węglowej, stali kwasoodpornej A4, stali nierdzewnej A2 , mosiądzu, aluminium lub poliamidu. Swoje zastosowanie znajdują podczas łączenia każdego rodzaju materiału. Konieczne jest ich użycie w momencie, kiedy otwór jest większy niż łeb śruby, do którego ją montujemy. Wkładka uniemożliwi bowiem przedostanie się śruby przez otwór, a połączenie stanie się bezpieczne i trwałe.

    Podkładki stożkowe

    Podkładki stożkowe doskonale odnajdą swoje zastosowanie w konstrukcjach, gdzie wymagana jest stała amortyzacja dużych sił. Ich niezwykle istotną cechą jest to, że świetnie amortyzują drgania, a także różne wstrząsy. Są one jednak malutkie, więc nie odnajdą się w każdej konstrukcji.

    Podkładki poszerzane

    Podkładki poszerzane stosowane są do odseparowania śruby od materiału, a ich celem jest zapewnienie jak najdłuższej żywotności połączeń śrubowych. Stosowane są najczęściej do konstrukcji drewnianych. Jak sama nazwa wskazuje, podkładki poszerzane mają znacznie większą średnicę niż podkładki zwykłe. Można je zatem stosować wraz z prętami gwintowymi, zwykłymi wkrętami lub śrubami.

    Podkładki sprężyste

    Jest to specjalny rodzaj podkładek, który polecany jest do wybierania podczas łączenia elementów narażonych na drgania. Swoje zastosowanie znajdują najczęściej w branżach technicznych, przemyśle motoryzacyjnym, a także jako niezbędny element przy budowie licznych konstrukcji. Produkuje się je ze stali nierdzewnej lub sprężystej, co przekłada się na skuteczne zapobieganie przed samoistnym poluzowaniem konstrukcji śrubowej. Podkładki sprężyste bardzo łatwo rozróżnić od pozostałych. Zwykłe podkładki sprężyste cechują się normą DIN 127.

    Podkładki sprężyste DIN 127 – właściwości

    Podkładki sprężyste DIN 127 mają normę porównywalną do PN 82008. Są one wykonane ze stali nierdzewnej A2/”INOX”sprężynowej lub kwasoodpornej A4/”kwasówki”. Na ich powierzchni najczęściej znajduje się powłoka wykonana z cynku ogniowego, termodyfuzyjnego lub galwanicznego. Występują one w licznych rozmiarach – na rynku znajdziemy przeszło 30 modeli, począwszy od M3, skończywszy na M90. Ich grubości wynoszą od 0,8 do 8 mm. Mogą mieć one wygięte lub płaskie końce. Swoim kształtem, jak sama nazwa wskazuje, przypominają sprężynę.

    Podkładki sprężyste DIN 127 – zastosowanie

    Podkładki sprężyste DIN 127 swoje zastosowanie znajdują najczęściej podczas instalacji, które muszą być niezwykle trwałe, są to np. montaż instalacji fotowoltaicznych czy fototermicznych. Wyróżniają się one niezwykłą trwałością oraz stanowią zabezpieczenie przed poluzowaniem połączenia śrubowego, które narażone jest na dużą amplitudę temperatur. Swoje zastosowanie znajdują także w środowisku mocno korozyjnym, a także wszędzie tam, gdzie może wystąpić ryzyko pojawienia się drgań. Służą one jako element pomocniczy przy tworzeniu mocnych połączeń śrubowych, dlatego też swoje miejsce znajdują w szeroko pojętym przemyśle motoryzacyjnym. Podkładki sprężyste DIN 127 tratowane są jako rodzaj zabezpieczenia połączeń gwintowych. Wykonanie elementu ze stali sprężynowej sprawdza się przy wykorzystaniu podkładki do połączeń, które szczególnie narażone są na odkręcenie lub poluzowanie w trakcie eksploatacji.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły