More

    Podkładki klinowe do ceowników DIN 434 – właściwości i zastosowanie

    Podkładki klinowe to podstawowy element połączeń, w której pojawiają się ceowniki (o przekroju w kształcie litery C) oraz teowniki (o przekroju w kształcie litery T). Stworzone z myślą o nich, charakteryzują się rzadko spotykaną budową – mowa o pochyleniu 8%. Stosowane na ogromną skalę w budownictwie i przemyśle, pełnią niezmiernie ważną funkcję. To właśnie dzięki nim cała konstrukcja nabiera stabilności i jest bezpieczna w użytkowaniu. Dlatego też podkładki klinowe, tak jak i każde inne, muszą być zgodne z przyjętymi normami – w tym przypadku jest to norma DIN 434.

    Podkładki klinowe do ceowników DIN 434 – funkcje

    Podkładki klinowe do ceowników służy do zabezpieczenia konstrukcji, w których występują ceowniki i teowniki. Dzięki nim nie dochodzi do poluzowania łączeń, w których zastosowano śruby. Łączenia te stają się znacznie mocniejsze i trwalsze. Wykonane z kilku rodzajów stali – węglowej, nierdzewnej (A2) i kwasoodpornej (A4), chronią śruby oraz powierzchnie, do których je przytwierdzono, przed korozją. To jednak jeszcze nie wszystko. Założenie podkładki klinowej pod śrubą zabezpiecza powierzchnię przed uszkodzeniem, które może zostać spowodowane siłą nacisku, jaka powstaje w trakcie dokręcania śruby. Podkładka rozkłada nacisk równomiernie, co nie powoduje uszkodzenia powierzchni, do której została przymocowana.

    Kwasoodporne podkładki klinowe do ceowników DIN 434

    To wysokiej jakości podkładki do ceowników, które zostały wykonane z kwasoodporne stali (A4). Ze względu na ich wyjątkową odporność na korozję oraz działanie żrących substancji – są stosowane głównie w przemyśle celulozowym, okręgowym i spożywczym. Stosowane są one również do produkcji przedmiotów używanych na potrzeby branży gastronomicznej oraz do produkcji pojemników, w których przechowuje się chemikalia i silne środki chemiczne. Warto również wspomnieć, że zastosowana do ich produkcji stal jest odporna na działanie chloru oraz wody morskiej.

    Podkładki klinowe do ceowników DIN 434 ze stali nierdzewnej (A2) – zastosowanie

    Stosowane w ceownikach i teownikach podkładki klinowe DIN 434 znalazły zastosowanie m.in. w przemyśle i budownictwie. Można je więc znaleźć m.in. we wszelkiego rodzaju konstrukcjach stalowych, mostach, metalowych słupach i infrastrukturze drogowej. Ponadto są one również stosowane przy konstrukcji pojazdów – ich ram i nadwozi. Z kolei w domu można je spotkać m.in. w konstrukcji bram, płotów i balustrad. Z racji tego, że teowniki są najczęściej wykorzystywane w maszynach, można tam spotkać również i ceowniki klinowe. W budownictwie stosuje się je przy podwieszanych sufitach oraz do budowy ścian działowych i stropów. Ponadto wykorzystuje się je również do okien i drzwi. Podkładki ze stali nierdzewnej w ceownikach są głównie stosowane w łączeniach, które mogą, które są narażone korozję. Nie powinny mieć one jednak styczności z kwasami, chlorem ani wodą morską. Bez problemu jednak stawią czoła czynnikom atmosferycznym takim jak wilgotność, deszcz i śnieg. Z tego też względu znalazły one zastosowanie przy budowie schodów, mebli, konstrukcji stropowych, ścian, zakładek międzywarstwowych. Ze względu na to, że dobrze znoszą one agresywne środowiska, można je spotkać również w konstrukcji rurociągów, konstrukcji metalowych, mostów. Na szeroką skalę podkładki te wykorzystuje się również w branży muzycznej – do budowy scen, stelaży, oświetlenia. Podkładki klinowe z galwanizowanej stali wykorzystuje się natomiast do budowy obiektów przemysłowych i hal magazynowych.

    Podkładki klinowe do ceowników – dlaczego należy je używać?

    Stosowane w ceownikach i teownikach podkładki odpowiadają za bezpieczeństwo konstrukcji, w której łączeniu się pojawiły. Podnoszą one jego trwałość i chronią przed ryzykiem poluzowania. To z kolei może doprowadzić nawet i do całkowitego odkręcenia się śruby, co stwarza zagrożenie dla użytkowników I osób znajdujących się w pobliżu konstrukcji. Podkładki odpowiadają więc za bezpieczeństwo oraz ograniczają ilość wypadków. Warto również wspomnieć o tym, że skutecznie zabezpieczają one powierzchnię, do której są mocowane. Odpowiadają one bowiem za równomierne rozłożenie nacisku dokręcanej śruby. Dlatego też ich stosowanie jest całkowicie uzasadnione.

    Podkładek klinowe do ceowników – na co zwracać uwagę przy zakupie?

    Wybierając podkładki klinowe, należy kierować się ich jakością. Niska cena nie zawsze idzie bowiem w parze z ich dobrym wykonaniem. Na jakość produktu wpływa m.in. materiał, z którego został on wykonany. Dlatego też do produkcji tego typu podkładek najczęściej wykorzystuje się stal węglową, nierdzewną (A2) lub kwasoodporną (A4). Kolejnym elementem, który wpływa na ich jakość, jest powłoka. Podkładki klinowe do ceowników DIN 434 można spotkać zarówno w postaci surowej, jak i pokryte powłoką ocynku galwaniczny lub ogniowego. Najważniejszym wyznacznikiem jakości produktu są jednak certyfikaty i normy, które te powinny spełniać. W przypadku podkładek do ceowników i teowników są to normy DIN 434 oraz PN 82018.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły