More

    Podkładki płaskie DIN 125 – właściwości i zastosowanie

    Wśród wielu dostępnych śrub, wkrętów i innych akcesoriów dostępne są podkładki płaskie, których zadaniem jest zapewnienie solidnego i trwałego połączenia. Gwarantują ochronę przed odkręceniem się śrub, tworząc tym samym bezpieczne konstrukcje. Na rynku nie ma jednej uniwersalnej podkładki, dlatego istnieje wiele rodzajów takiego elementu. W tym krótkim wpisie blogowym omówimy zastosowanie i właściwości podkładek płaskich DIN125.

    Czym są podkładki płaskie DIN125?

    Podkładki płaskie DIN125 to elementy złączne, które mogą być wykonane z wielu różnorodnych materiałów. Najczęściej jest to stal nierdzewna, stal węglowa i stal kwasoodporna, mosiądz, miedź, poliamid oraz aluminium. Stosowane są w celu oddzielenia ślub lub nakrętki od elementu złącznego. Inaczej mówiąc, jest to dystans pomiędzy pomiędzy nakrętką a elementem przykręcanym. Charakteryzują się okrągłym kształtem i są jednym z najbardziej rozpowszechnionych podkładek. Mogą być wyprodukowane z powłoką ocynkowaną galwanicznie w kolorze żółtym, z ocynkiem ogniowym, płatkowym, czy w powłoce oksydowanej, niklowej lub całkowicie bez powłoki.

    Jakie są właściwości podkładek płaskich DIN125?

    Jako że podkładki płaskie DIN125 wykonane są ze stali, wykazują wyjątkowe właściwości fizykochemiczne. Są przede wszystkim nierdzewne, czyli odporne na rdzę i korozję. Co więcej, są niezwykle wytrzymałe, trwałe i odporne na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne ich powierzchni oraz szkodliwe warunki atmosferyczne, jak mróz czy wysokie temperatury. Podkładki DIN125 występują w wielu twardościach jak np. 140 HV, 200 HV oraz 300HV, oraz różnorodnych rozmiarach od M1 do M105. Nadają się do łączenia kruchych i miękkich materiałów. Ich zadaniem jest oddzielenie śruby bądź nakrętki od elementu używanego do łączenia np. śruby w celu ochrony przed odkształceniem oraz jako dodatkowe zabezpieczenie gwarantujące trwałość konstrukcji. To element dodatkowy, którego zadaniem jest wzmocnienie połączeń, tak, aby zapobiegać odkręceniu się nakrętek lub śrub. Istnieje możliwość ich montowania zarówno pod nakrętką, jak i bezpośrednio pod łbem śruby.

    Jakie jest zastosowanie podkładek płaskich DIN125?

    Podkładki płaskie DIN125 to elementy, które służą do zabezpieczenia skręcanych elementów przed porysowaniem i odkształceniem. Zapobiegają również poluzowaniu połączeń. Ich użycie jest szczególnie rekomendowane w sytuacji, gdy konstrukcja czy mocowanie narażone są na drgania, czy wibracje, które mogą doprowadzić do rozluźnienia się połączonych elementów. Dzięki podkładkom istnieje możliwość stworzenia solidnych i trwałych połączeń konstrukcyjnych. Takie podkładki są wykorzystywane w branży budowlanej, maszynowej, motoryzacyjnej, instalacyjnej czy morskiej, ale także w branży rolniczej i fotowoltaicznej. Są również idealne do łączenia plastiku i drewna, gdyż w momencie dokręcenia śruby, zapobiegają nadmiernemu obciążeniu i uszkodzeniu, dzięki temu są tak chętnie wykorzystywane w produkcji mebli i iw innych przydomowych pracach konstrukcyjnych. Wykorzystywane są także w druku 3d, do łączenia profili w ramy drukarek. Warto wiedzieć, że podkładka ta jest niezbędna, kiedy łeb śruby ma mniejszą średnicę niż otwór montażu śruby lub wkręta.

    Klasyfikacja podkładek płaskich według norm DIN

    Podkładki płaskie klasyfikowane są w oparciu o normy, według których dokonano ich produkcji. DIN to niemiecka norma opracowana przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, w którym pracuje około 70 komisji rozpatrujących wnioski normalizacyjne. Produkty są tam testowane i w momencie idealnych parametrów są one określane odpowiednią normą. Kupując podkładki sklasyfikowane normą DIN można mieć pewność trwałości, wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa użytkowania. Podkładki płaskie określane są również według normy PN – polskiej normy kwalifikowanej przez Polski Komitet Normalizacyjny oraz przez ISO – Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Dzięki temu możemy mieć pewność zakupu elementów przetestowanych o wysokiej jakości i trwałości, oraz że  w czasie ich produkcji przestrzegane były wszelkie wymagania, które mają na celu zapewnić produkcję efektywnych i wytrzymałych elementów.

    Płaskie podkładki to norma DIN125, która jest tożsama z polską normą PN82006 oraz normą międzynarodową ISO7089. Stosując takie elementy dystansowane można mieć pewność trwałości i wytrzymałości konstrukcji, bezpieczeństwa użytkowania oraz wysokiej jakości konstrukcji, która będzie służyć przez długie lata bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Takie podkładki są niezwykle odporne na zarysowania, pęknięcia, wgniecenia i wiele innych uszkodzeń dzięki temu są naprawdę dobrym i stabilnym elementem łączącym wiele elementów.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły