More

    Podkładki pogrubione DIN 7349 – właściwości i zastosowanie

    Ogromna różnorodność dostępnych elementów służących do tworzenia połączeń sprawia, że czasem trudno jest odróżnić je wszystkie. Zarówno wkręty i śruby są powszechnie znane, jednak co wiemy o podkładach? Są one powszechnie stosowane w celu zapewnienia trwałości połączeń i zapobieganiu powstawania poluzowań. W dzisiejszym artykule omówimy zastosowanie i właściwości podkładek pogrubionych DIN 7349 oraz normy DIN, które są powszechnie stosowane w celu oznaczeń tych elementów.

    Jakie są właściwości podkładek pogrubionych DIN 7349?

    Podkładki pogrubione DIN 7349 wyprodukowane są zgodnie z niemiecką normą. W zależności od potrzeb mogą być stworzone ze stali nierdzewnej A2 (INOX), stali kwasoodpornej A4 lub stali węglowej w klasie własności 100 HV lub 200 HV. Gwarantuje to wysoką jakość i ochronę elementów przed szybkim zniszczeniem i zużyciem. Podkładki pogrubione DIN 7349 mogą nie zawierać żadnej powłoki lub posiadać ocynk ogniowy, lub galwaniczny. Pierwszy z nich gwarantuje wysoką odporność na tarcie i uderzenia oraz ochronę przed korozją. Ocynk galwaniczny natomiast pozwala na uzyskanie dużo cieńszej powłoki niż w przypadku ocynku ogniowego oraz jest idealny do nakładania farb. Warto wspomnieć, że podkładki te występują w średnicach od M3 do M30, dzięki temu można znaleźć odpowiedni rodzaj podkładki dopasowany do potrzeb.

    Gdzie stosuje się podkładki pogrubione DIN 7349?

    Podkładki są jednym z podstawowych elementów znajdujących zastosowanie w połączeniach śrubowych. Znajdują się wszędzie tam, gdzie są połączenia śrubowe. Umieszczane są najczęściej między nakrętką czy łbem a podłożem. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie luzowania się połączeń oraz ochrona podłoża, dzięki temu, że podkładka ta zapewnia właściwy rozkład sił. Szczególnie jeśli połączenia są tworzone na materiałach miękkich jak tworzywa sztuczne, drewno i elementy drewnopochodne. Podkładki pogrubione DIN 7349 są najczęściej przeznaczone do mocowania śrub z ciężkimi tulejkami rozprężnymi. Pogrubione podkładki są gwarancją trwałych, stabilnych i niezawodnych połączeń w nawet najbardziej trudnych warunkach.

    Normy DIN – czym są?

    DIN to skrót od niemieckich słów nazwy stowarzyszenia zajmującego się zatwierdzaniem, analizowaniem i opracowywaniem norm. Deutsches Institut fur Normung to Niemiecki Instytut Normalizacyjny, który jest przedstawicielem instytucji normalizujących w ogólnoświatowych oraz europejskich organizacjach normalizujących. Powstał w 1917 roku, a jego siedziba znajduje się w Berlinie. Na co dzień pracuje w nim aż 70 komisji wprowadzających nowe i weryfikujących istniejące normy. Warto wiedzieć, że analiza istniejących norm odbywa się co 5 lat, w celu określenia ich zgodności z aktualnie obowiązującymi rozwiązaniami technicznymi. W zależności od wniosków normy mogą być wycofywane lub dostosowywane do aktualnej techniki. Pierwsza norma opublikowana przez stowarzyszenie powstała w 1918 roku (DIN 1). Organizacja ta od 1951 roku należy do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO).

    Dlaczego warto znać normy DIN?

    Znając numer DIN nadany przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, można w łatwy i szybki sposób odnaleźć potrzebne elementy. To właśnie po numerze DIN można wyszukać odpowiedni element w sklepach stacjonarnych i internetowych. Dzięki temu można mieć pewność zakupu elementu, który będzie idealnie dopasowany do naszych urządzeń i spełni wszystkie kryteria jakościowe. Warto wiedzieć, że normy DIN nie odnoszą się jedynie do śrub, wkrętów i podkładek, ale również do wielu innych przedmiotów będących w codziennym użytku. Choć w przemyśle metalurgicznym są one najbardziej rozpowszechnione. To gwarancja jakości, wytrzymałości oraz bezpieczeństwa stosowania.

    Pomimo iż istnieją jeszcze inne normy, jak PN, czyli Polska Norma i ISO, czyli Międzynarodowa Norma Jakościowa nie wszystkie z nich mają zastosowanie do elementów metalowych. Najczęściej stosowanym oznaczeniem jest DIN, dlatego warto je znać, aby móc jeszcze szybciej wyszukiwać odpowiednie elementy. Niektóre z norm DIN mają swoje odpowiedniki w Polskiej Normie – PN oraz Międzynarodowych Normach – ISO.

    Produkty zgodne z normą DIN – dlaczego warto je kupować?

    Wybierając produkty zgodne z niemiecką normą DIN można mieć pewność zakupu niezwykle trwałych elementów, które poddawane były wielu ocenom, testom i analizom. Są one niezawodne, trwałe, wytrzymałe, solidne oraz  wyprodukowane z wysokiej jakości surowców. Dodatkowo są one niezwykle ważne w tworzeniu stabilnych połączeń oraz gwarantują bezpieczeństwo jego użytkownikom. Produkty oznaczone normą DIN to wysoka jakość i spełnienie wszystkich standardów. Dzięki temu prace mogą być prowadzone szybko i bezpiecznie.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły