More

    Podkładki poszerzane do drewna DIN 440 – właściwości i zastosowanie

    Wykonane z nierdzewnej stali (A2) podkładki do drewna spełniają rolę dodatkowego zabezpieczenia śrub. Dzięki nim śruby zostają zabezpieczone m.in. przed korozją, kwasami oraz zasadami o niskim stężeniu. Wykorzystywane są one więc zwykle podczas łączenia materiałów przy użyciu śrub i nakrętek. Zastosowane na powierzchni drewna, zabezpieczają je przed niszczeniem. Dodatkowo dzięki nim lepiej zostaje rozłożona siła nacisku, z która mamy do czynienia podczas dokręcania gwintów. Nie zwlekaj więc i sprawdź nasze podkładki rozszerzane do drewna, które spełniają wymogi normy DIN 440!

    Podkładki poszerzane do konstrukcji drewnianych DIN 440 – jakie pełni funkcje?

    Tak jak pokrótce wspomnieliśmy już we wstępie – podkładki zmniejszają opór tarcia, z jakim mamy do czynienia w trakcie obracania nakrętki. Ten dość niepozorny element rozkłada nacisk równomiernie na całej powierzchni łączonego materiału, przez co zabezpiecza go przed powstawaniem uszkodzeń. To jednak jeszcze nie wszystko. Podkładki poszerzane do drewna DIN 440 dodatkowo spełniają również funkcję antykorozyjnej powłoki śruby oraz materiału. W praktyce oznacza to więc, że zabezpieczają one drewno przed zdzieraniem się w trakcie dokręcania śrub.

    Rodzaje podkładek poszerzanych do drewna

    Dostępne w sprzedaży podkładki poszerzane do konstrukcji drewnianych można podzielić m.in. ze względu na kształt. Na rynku nie brakuje modeli o okrągłym kształcie i gładkich krawędziach, chociaż można spotkać się również i z bardziej wymyślnymi produktami. Mowa o modelach ząbkowanych, kwadratowych, kulistych, czy klinowych. Wybór kształtu odpowiedniej podkładki zależy przede wszystkim od kształtu śruby, jak i rodzaju łączonych materiałów.

    Kwasoodporne podkładki poszerzane do drewna DIN 440

    Szczególnym rodzajem podkładek poszerzanych do drewna są okrągłe podkładki wykonane ze stali kwasoodpornej (A4). W przeciwieństwie do nich standardowe produkty wykonane ze stali węglowej czy nierdzewnej (A2) nie posiadają tej funkcji. Do czego można je wykorzystać? Kwasoodporne podkładki do drewna zostały stworzone z myślą o wykonywaniu połączeń o specjalnych wymaganiach. Z tego też względu często spotykane są m.in. w naczyniach gastronomicznych oraz pojemnikach, w których przechowuje się silne środki chemiczne.

    Podkładki poszerzane do drewna DIN 440 ze stali nierdzewnej – zastosowanie

    Tego typu produkty świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z korozją. Dlatego też są one wykorzystywane m.in. jako element karoseryjny. Wbrew pozorom znajdują one jednak znacznie szersze zastosowanie. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości bardzo często korzysta się z nich przy budowie linii i maszyn, konstrukcji oraz wielu innych przedmiotów, które są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych (śnieg, deszcz, wilgoć itp.). Dlatego też najczęściej spotyka się je w łączeniach komponentów, które znajdują się w bezpośredniej ekspozycji na działanie deszczu oraz niskich temperatur. Tego typu podkładki poszerzane znakomicie sprawdzają się również do konstrukcji montowanych we wnętrzach hal fabrycznych, gdzie mimo zadaszenia, ze względu na specyfikę otoczenia dość często panują wilgotne warunki. Poza przemysłem używa się ich również w budownictwie, np. do tworzenia więźby dachowej i innych konstrukcji drewnianych. Ponadto są one również nieodzownym elementem branży motoryzacyjnej. Można je bowiem spotkać m.in. w kadłubach łodzi oraz wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z drewnianym szkieletem.

    Podkładki poszerzane do drewna – czy warto ich używać?

    Wbrew pozorom bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy stosowanie podkładek pod śruby ma sens? Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że tak. Jako materiał organiczny drewno jest narażone na szkodliwe działanie wielu czynników, w tym m.in. wilgoci. Dlatego też użycie podkładek jest w tym przypadku zupełnie uzasadnione. Podkładki nie tylko równomiernie rozkładają nacisk dokręcanej śruby, ale i zabezpieczają strukturę drewna przed niszczeniem. Tym samym przedłużają one czas eksploatacji elementów drewnianych.

    Na co zwracać uwagę przy zakupie podkładek do konstrukcji drewnianych?

    Jednym z najważniejszych aspektów jest przede wszystkim jakość produktu. Przesądza ona nie tylko o wytrzymałości podkładki, ale i wpływa na zabezpieczenie elementów wykonanych z drewna. Ważne jest więc to, by podkładka została wykonana z solidnego materiału – stali węglowej, stali nierdzewnej (A2) lub stali kwasoodpornej (A4). Kolejnym ważnym aspektem, który wpływa na jakość produktu, jest jego powłoka. Może to być m.in. ocynk galwaniczny lub ocynk ogniowy, choć wiele produktów nie posiada żadnej powłoki. Co prawda jej obecność nie jest niezbędna, aczkolwiek znacznie wpływa ona na wzmocnienie łączenia wykonanego przy pomocy podkładki. Ostatnim z ważnych elementów są posiadane certyfikaty i spełniane normy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podkładki do drewna powinny być zgodne z normami takimi jak: DIN 440, ISO 7094 lub PN 82019. Dzięki temu zyska się pewność, że produkt jest bezpieczny.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły