More

    Pręty gwintowane DIN 976 – właściwości i zastosowanie

    Spośród wielu rodzajów prętów wykorzystywanych do prac remontowych, budowlanych i wykończeniowych można wyróżnić uniwersalny pręt gwintowany DIN 976. Jego długość znacznie przekracza przekrój, a możliwość dowolnego przycinania sprawia, że pręty te są niezwykle cennym akcesorium do przeprowadzania różnorodnych prac. Jakie właściwości i zastosowanie mają pręty gwintowane DIN976? Przeczytasz w naszym artykule.

    Pręty gwintowe DIN 976 i DIN 975- różnice

    Zarówno norma DIN 976, jak i DIN 975 jest opisem wykonania prętów gwintowych. Jednak od pewnego czasu niemiecka norma DIN 975 przestaje obowiązywać, dlatego pręty gwintowe DIN 975 i DIN 976 są ze sobą zgodne i tożsame. W sprzedaży można spotkać się z oznaczeniami DIN975/DIN976, gdyż oba produkty posiadają te same właściwości. Takie oznaczenia funkcjonować będą jeszcze przez długi czas, szczególnie w starszych specyfikacjach produktów. Jednak należy pamiętać, że są to te same pręty gwintowane.  Dodatkowo warto wspomnieć, że nie posiadają swoich odpowiedników w polskiej normie PN i normie międzynarodowej ISO.

    Jakie są właściwości prętów gwintowanych DIN 976?

    Pręty gwintowane są wyrobami hutniczymi, które powstają w procesie przeciągania lub walcowania. Cechą, która decyduje o och rozpoznawalności, jest większa długość od przekroju. Dodatkowo posiadają żebrowania na całej długości, które przyczyniają się do tworzenia trwałych zespoleń. Pręty gwintowane DIN 976 są tożsame z prętami DIN 975. Wykonywane są one najczęściej ze stali węglowej, nierdzewnej A2, poliamidu, mosiądzu czy stali kwasoodpornej A4. Powłoka to ocynk galwaniczny, ogniowy czy ocynk galwaniczny żółty. W zależności od potrzeb istnieje również możliwość jego zakupu bez powłoki. Pręty gwintowane DIN 976 występują w wielu długościach np. 1 metr, 2 metry i 3 metry, a dodatkowo możliwe jest ich przycinanie na odpowiednią długość. Dostępne są w klasie wytrzymałościowej  4.8 / 5.8 / 8.8 / 10.9 / 12.9. Dzięki temu można wybrać produkt dopasowany do swoich potrzeb o wysokiej jakości  bezpieczeństwie użytkowania. Pamiętajmy, ze decydując się na zakup prętów gwintowanych zatwierdzonych niemiecką normą DIN 976 można mieć pewność ich wysokiej jakości. To staranne wykonanie, z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania, minimalizując tym samym ryzyko powstawania jakichkolwiek obrażeń.

    Jakie jest zastosowanie prętów gwintowych DIN 976?

    Ogromy wybór materiałów, długości i powłok prętów gwintowych DIN 976 sprawia, że są one wszechstronnie wykorzystywane. Służą do tworzenia trwałych zespoleń, gwarantując stabilność i bezpieczeństwo. Są szeroko wykorzystywane w budownictwie, do łączenia konstrukcji z różnorodnych materiałów. Służą do osadzania i wzmacniania zbrojeń żelbetonowych, a także do łączenia i tworzenia więźby dachowej i szalunków. Dodatkowo idealnie sprawdzają się w różnorodnych konstrukcjach drewnianych i stalowych, np. balustradach. Warto wiedzieć, że są one chętnie stosowane w instalacjach hydraulicznych, elektrycznych oraz do montowania klimatyzacji, wentylacji i budowy sufitów podwieszanych. Tak naprawdę ich wykorzystywanie ma szeroki zakres, a bez ich udziału znacznie utrudnione byłoby prowadzenie wielu prac budowlanych, remontowych i wykończeniowych. W ostatnim czasie swoje zastosowanie znajdują również w kotwieniu elementów za pomocą kotew chemicznych. Za ich pomocą możliwe jest tworzenie idealnych korytek dla rur, przewodów i kabli. Pręty gwintowane DIN 976 to wysokiej jakości elementy idealne do tworzenia trwałych i solidnych zespoleń z użyciem różnorodnych materiałów. Są uniwersalne, wytrzymałe i bezpieczne w stosowaniu, dlatego cieszą się ogromną popularnością wśród fachowców.

    Dlaczego warto wybierać produkty zgodne z normą DIN?

    DIN to skrót od Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (Deutsches Institut fur Normung). Właśnie w nim już od 1917 roku opracowywane są normy, które dotyczą nie tylko produkcji śrub, wkrętów i innych elementów łączeniowych, ale także wielu elementów wykorzystywanych przez nas na co dzień. np. apteczek. Każda poszczególna norma DIN odnosi się do jednego elementu. W niemieckim instytucie, który swoją siedzibę ma w Berlinie, opracowywane, zatwierdzane bądź wycofywane są normy DIN. Warto wiedzieć, że każda z nich jest weryfikowana co 5 lat odnośnie zgodności z aktualnymi rozwiązaniami technicznymi. Wybierając produkty wytwarzane zgodnie z normą DIN można mieć pewność, że do produkcji wykorzystane zostały wysokiej klasy materiały, a sam proces wytwarzania był zgodny z przepisami i określonymi zasadami. Dzięki temu elementy te cechują się trwałością, wytrzymałością, solidnością wykonania oraz wysokim bezpieczeństwem w stosowaniu.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły