More

    Pręty gwintowane – elementy złączne o szerokim zastosowaniu

    Choć stosunkowo małych rozmiarów, pełnią niezwykle istotną funkcję przy tworzeniu różnego rodzaju konstrukcji. Pręty gwintowane, bo o nich mowa, to elementy łączne o szerokim zastosowaniu. Czym się charakteryzują, jakie są ich rodzaje i możliwości wykorzystania?

    Pręty gwintowane — czym się odznaczają?

    Długość znacznie większa niż przekrój — po tym można poznać pręty gwintowane. Inaczej nazywa się je szpilami budowlanymi czy prętami wytrzymałościowymi. Wykorzystywane są do instalacji i tworzenia wielu typów konstrukcji, co umożliwia ich budowa, a dokładniej posiadane, charakterystyczne wyżłobienia, dzięki którym wkręcają się w dane tworzywo. Odznaczają się znaczną sztywnością, co powoduje, że niełatwo o ich deformację. Jedynie za pomocą specjalnych urządzeń i przy użyciu dużej siły możliwe staje się ich zniekształcenie. Pręty gwintowane tworzy się na dwa sposoby — poprzez walcowanie lub odpowiednie przeciąganie metalowego surowca. Zgodnie z normami PN, czyli normami obowiązującymi w Polsce, szpile budowlane określane są przez takie parametry jak przekrój, a także klasa oraz gatunek wykorzystanego do produkcji surowca.

    Czym dokładnie jest gwint?

    Pręt gwintowany to jeden z wielu rodzajów prętów dostępnych na rynku. W grupie tych wyrobów hutniczych można także spotkać pręty okrągłe, prostokątne, kwadratowe czy sześciokątne. Czym dokładnie jest gwint? Śrubowym nacięciem na stożkowej lub walcowej powierzchni, który wewnętrznie bądź zewnętrznie obiega cylindryczny obiekt. Ze względu na sposób obiegu, można wyróżnić jego dwa, komplementarne do siebie rodzaje. Jednym z nich jest gwint zewnętrzny, drugim zaś wewnętrzny, które pasują do siebie dzięki odpowiednio dobranemu kształtowi. Ruch obrotowy elementu posiadającego pierwszy rodzaj gwintu, powoduje jego przesuwanie się względem elementu z gwintem wewnętrznym. Gwinty można także podzielić ze względu na szereg innych czynników, takich jak:

    • kształt, który może być na przykład trapezowy, stożkowy, walcowy czy prostokątny
    • przeznaczenie, na podstawie którego wyróżnia się gwint złączny oraz gwint pociągowy
    • krotność, czyli gwint pojedynczy, dwukrotny i wielokrotny
    • skok gwintu — normalny, drobnozwojny lub grubozwojny

    Niektóre rodzaje gwintów zostały objęte procesem normalizacji, a powszechnie obowiązująca miara metryczna oznaczana jest jako „M”. Po tym symbolu umieszczana jest zawsze średnica gwintu, którą podaje się w milimetrach, na przykład M27.

    Pręty gwintowane — rodzaje

    Pręty gwintowane mogą być wykonane z różnych materiałów, co jednocześnie przekłada się na różną wytrzymałość i rzutuje na ich przeznaczenie. Na rynku najczęściej można spotkać te wykonane ze stali, choć nie brakuje także prętów z aluminium, miedzi czy na przykład stopów różnych metali. Dla przykładu, gdy celem jest elastyczność konstrukcji, warto postawić na te ostatnie, z kolei jeśli forma narażona jest na niskie temperatury i dużą wilgotność, najlepszym rozwiązaniem będą pręty wykonane ze stali nierdzewnej. Zastosowane tworzywo to jednak niejedyny czynnik, który różnicuje pręty gwintowane. Mogą być one także różnej długości, na przykład 1000, 2000 czy 3000 mm, a także średnicy. Co więcej, można się również spotkać z różnymi klasami wytrzymałości — 4.8, 5.8, 8.8 czy na przykład 12.9. Oczywiście im wyższe cyfry w oznaczeniu, tym lepsze właściwości mechaniczne. Warto także wspomnieć, że pręty gwintowane mogą posiadać powłokę, wykonaną przykładowo z ocynku galwanicznego czy ogniowego.

    Pręty gwintowane — do czego służą?

    Pręty gwintowane stanowią komponent złączny. To dzięki nim możliwe staje się połączenie elementów, na przykład podczas stawiania budynków. Choć są stosunkowo niewielkich rozmiarów, pełnią odpowiedzialne zadanie, jakim jest zapewnienie trwałości i stabilności wykonanych konstrukcji.

    Pręty gwintowane — zastosowanie

    Wszędzie tam, gdzie liczy się trwałość połączeń, swoje zastosowanie znajdują pręty gwintowane. Największą popularnością cieszą się w branży budowlanej, ale należy zaznaczyć, że ze względu na uniwersalność, ich możliwości nie ograniczają się tylko do tego jednego sektora. Na początku warto podkreślić, że bez prętów gwintowanych ciężko wyobrazić sobie stawianie budynków. Wykorzystuje się je miedzy innymi do łączenia takich części konstrukcyjnych jak: szalunki, więźby dachowe czy na przykład stopy fundamentowe. Odpowiadają one także za stabilizację zbrojeń podczas tworzenia konstrukcji stalowych oraz żelbetowych. Co więcej, sprawdzają się przy podwieszaniu elementów wykończeniowych, na przykład sufitu. To jednak nie wszystko. Montaż instalacji hydraulicznych, wentylacyjnych czy elektrycznych — tutaj również swoje zastosowanie mają pręty gwintowane, które świetnie nadają się do tworzenia między innymi korytek dla rur czy kabli.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły