More

    Rodzaje nakrętek

    Mogłoby się wydawać, że w celu solidnego połączenia elementów kluczową rolę odgrywają zastosowane śruby i podkładki. Jest w tym dużo racji, jednak istnieje jeszcze jeden brakujący element tej układanki a mianowicie nakrętki. Czym właściwie są? Nakrętki to łącznik stosowany w połączeniu śrubowym. Są one często pomijane a to błąd, który wpływa na mniejszą trwałość wykonywanych mocowań. Jeżeli zależy Ci na stabilności wykonywanej konstrukcji zadbaj o odpowiednio dobrane nakrętki. Szeroki wybór dostępnych rodzajów sprawia, że każdy znajdzie model dedykowany do realizowanego przez niego zadania.

    Pamiętaj, że oprócz funkcji zabezpieczającej mają także zadanie ochronne i estetyczne.

    Jak podnieść trwałość łączenia? – nakrętki do śrub

    Mimo, że nakrętki pełnią niezwykle istotną funkcję i powinny być stosowane jako wzmocnienie wszelkiego rodzaju mocowań to zdarza się, że traktowane są jako zbędne i zwyczajnie się z nich rezygnuje. Przy lżejszych, mniej wymagających konstrukcjach ich brak nie musi być wcale mocno odczuwalny i wpływać negatywnie na trwałość mocowania. Są jednak sytuacje, w których ich obecność jest niemal niezbędna. Nakrętki do śrub koniecznie powinny zostać zastosowane przy konstrukcjach, które narażone są na naprężenia lub drgania, które mogłyby negatywnie wpływać na trwałość łączenia. Niekorzystne, trudne warunki wymuszają na nas, abyśmy udzielili wsparcia zastosowanym mocowaniom. Najlepszym wsparciem jakie możemy zaoferować jest zastosowanie nakrętek do śrub.

    Warto poświęcić chwilę, aby poznać budowę nakrętek. Swoim kształtem przypominają one pierścienie wyposażone w gwint ponacinany na całej długości. To właśnie te żłobienia pozwalają zakręcić nakrętkę na śrubie i nie obawiać się o jej zsunięcie się. Prowadzi to do unieruchomienia śruby co w rezultacie jest gwarantem, że zespolenie nie ulegnie rozerwaniu. Poprawa bezpieczeństwa to kolejna zaleta płynąca z zastosowania nakrętek do śrub.

    Z racji tego, że nakrętka mocowana jest na śrubie na jej wolnym trzonie, oba elementy muszą zostać spasowane rozmiarowo. Przy wyborze odpowiedniej nakrętki należy wziąć pod uwagę nie tylko jej specyfikację, ale również normę oraz materiał użyty do produkcji. Każdy z tych czynników jest niezwykle istotny, ponieważ przekłada się na ostateczne właściwości nakrętki. Wszystkie te informacje powinny zostać podane przez producenta w postaci odpowiedniego oznakowania gotowego produktu.

    Zastosowanie nakrętek ze względu na ich rodzaj

    Trudno wskazać na jedną konkretną dziedzinę, w której nakrętki są wykorzystywane najczęściej. Uniwersalność mocowań gwintowych sprawia, że nakrętki stosowane są w różnorodnych sytuacjach. Nakrętki potrafią sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób.  Z tego tez powodu powstało ich wiele rodzajów. Inne nakrętki stosowane są w budowlance a inne znajdziemy w mocowaniach części samochodowych. Ułatwiają one pracę także producentom mebli i maszyn. Nakrętki znajdują zastosowanie w każdym miejscu, w którym konieczne jest trwałe umocowanie elementów.

    Ze względu na rodzaj nakrętek wyróżniamy:

    • sześciokątne – najbardziej popularne nakrętki o wszechstronnym zastosowaniu. Są bardzo proste w montażu, ponieważ ich użycie nie wymaga stosowania specjalistycznych kluczy. Wśród nich wyróżniamy nakrętki zwykłe, niskie, wysokie, długie, z kołnierzem stożkowym czy samozabezpieczające.
    • kołpakowe – oprócz trwałości mocowania dbają również o walor estetyczny. Jeżeli zależy nam na wizualnym aspekcie łączenia powinniśmy zdecydować się na ten rodzaj nakrętek. Najchętniej korzystają z nich pracownicy branż motoryzacyjnych (między innymi do skręcania łożysk czy kół).
    • motylkowe – niezastąpione przy ręcznym montażu. Nakrętki wzbogacone o wypukłe skrzydełka ułatwiają montaż i znacznie skracają jego czas.
    • oczkowe – stosowane przy mocowaniu lin i taśm służących do zabezpieczania transportowanego na przyczepach ładunku. Idealnie spełniają się w tej roli ze względu na znajdujące się w nich oczko.

    Oczywiście nie są to wszystkie dostępne rodzaje nakrętek. Oprócz wyżej wymienionych spotkać można jeszcze nakrętki kwadratowe, skrzydełkowe, kołnierzowe, ślepe, kłowe, teowe czy koronowe. Choć ogromny wybór na pierwszy rzut oka może dezorientować to warto zgłębić temat i docenić fakt, że precyzyjne dostosowanie nakrętki do wykonywanej obecnie pracy stanowi gwarancję bezpieczeństwa, która jeszcze nigdy nie była tak blisko na wyciągnięcie ręki jak teraz.

    Z czego wykonane są nakrętki do śrub?

    Oczywiście nie wszystkie nakrętki produkowane są z tego samego materiału. Jest on dostosowywany do właściwości, jakie powinien posiadać gotowy wyrób. Najczęściej spotykane są nakrętki stalowe pokryte środkami mającymi chronić produkt przed korozją. W przypadku nakrętek, które mają zostać zastosowane przy szczególnie wymagających zleceniach do produkcji używa się stali nierdzewnej. Inne rodzaje stali wykorzystywane do produkcji to stal węglowa oraz kwasoodporna. Pośród szerokiej oferty nakrętek znaleźć można również te wykonane z miedzi a także z mosiądzu.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły