More

    Śruby dwustronne – właściwości, zastosowanie, zalety

    Śruby to elementy, które mają ogromne znaczenie. Współcześnie otaczają nas one niemalże ze wszystkich stron, pomimo tego, że na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Coraz większą popularnością cieszą się egzemplarze dwustronne, które w dużym stopniu różnią się od pozostałych rodzajów. Co to są śruby dwustronne? Jakie ich rodzaje możemy wyróżnić? Jakie zastosowanie posiadają? Jakie występują normy śrub dwustronnych? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

    Co to są śruby dwustronne?

    Śruby dwustronne to elementy złączne, które charakteryzują się nietypową budową. Z obu stron posiadają nawiercony gwint, dzięki czemu ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Za ich pośrednictwem możliwe jest wykonywanie zarówno stabilnych, jak i bezpiecznych połączeń. Poszczególne egzemplarze różnią się od siebie gwintem i średnicą. Muszą być wykonywane zgodnie ze standardami, które obowiązują w Europie. Wysokiej klasy śruby dwustronne wyróżniają się tym, że stworzone są z doskonałych metali, które pochodzą ze sprawdzonych hut. Dodatkowo często posiadają one kwasoodporną i nierdzewną powłokę. Z praktycznego punktu widzenia umożliwia to wykorzystanie śrub dwustronnych w różnych branżach.

    Jakie rodzaje śrub dwustronnych możemy wyróżnić?

    Śruby dwustronne cieszą się ogromną popularnością. Są one powszechnie stosowane w wielu różnorodnych branżach. Aby nieco ułatwić zakup, jednocześnie skwalifikować poszczególne egzemplarze, rozróżniono dwa rodzaje dwustronnych śrub: rodzaj Z i rodzaj S. Rodzaj Z to śrubki, których średnica szyjki jest równa średnicy rdzenia gwintu. Nieco inaczej wygląda to w przypadku rodzaju S, bowiem wówczas średnica szyjki jest mniejsza od średnicy rdzenia. Warto pamiętać, że śrubki z rodzaju S mogą mieć różną długość gwintu. Dlatego wśród tej grupy możemy wymienić kolejne dwie odmiany: A i S. Ta pierwsza charakteryzuje się długim gwintem, natomiast odmiana S posiada krótki gwint.

    Jakie zastosowanie posiadają śruby dwustronne?

    Śruby dwustronne mają bardzo korzystne właściwości, w konsekwencji są stosowane w wielu branżach. Przykładowo wykorzystywane są do tego, aby połączyć ze sobą poszczególne elementy armatury, maszyn przemysłowych, rurociągów, a nawet instalacji energetycznych. W połączeniu z wysokimi nakrętkami, jest to niezbędny element, który umożliwia realizację mocnych kołnierzowych połączeń. Tego typu połączenia są dość charakterystyczne, bowiem składają się z dwóch kołnierzy, a pomiędzy nimi znaleźć można wkładkę izolacyjną. Wszystkie elementy połączone są ze sobą w sposób siłowy, właśnie za pośrednictwem tytułowych śrub dwustronnych. Połączenia kołnierzowe są bardzo chętnie stosowane, bowiem dla specjalistów są one niemalże gwarancją sztywności i szczelności, a co za tym idzie- niezawodności. Śrubki dwustronne zalecane są również wtedy, gdy konieczne jest połączenie ze sobą zaworów lub zasobów z kołnierzami. Jak można zauważyć, jest to więc nieodłączny element specjalistycznej armatury. Ze względu na korzystne właściwości, śruby dwustronne sprawdzą się także w nieco innych lokalizacjach, m.in. w warsztatach, przedsiębiorstwach i zakładach produkcyjnych, zakładach energetycznych, zakładach petrochemicznych, a nawet w przemyśle motoryzacyjnym. W tym ostatnim przypadku tytułowy element łączy ze sobą poszczególne podzespoły. Śruby dwustronne wykorzystywane są do wielu połączeń, m.in. przemysłowej aparatury. Posiadają one dość charakterystyczną kwasoodporną i nierdzewna powłokę, co umożliwia używanie ich niezależnie od branży. Wykazują one dużą odporność na czynniki zewnętrzne. Ich zastosowanie uznawane jest powszechnie jako uniwersalne.

    Normy odpowiedzialne za określanie śrub

    Wspominając o śrubach dwustronnych, nie w sposób zapomnieć o normach, którymi określane są poszczególne modele, które sprzedaje się na terenie kraju i w skali międzynarodowej. Najczęściej spotykany jest skrót DIN. Tłumacząc ten skrót z języka niemieckiego, możemy dojść do wniosku, że jest to Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Jeśli chodzi o „Polską Normę”, oznaczana jest skrótem PN. Jeśli producent może pochwalić się takimi skrótami, wówczas klient ma pewność co do jakości sprzedawanego towaru. Oznacza to bowiem, że produkty były poddawane badaniom, a produkcja nadzorowana była przez niezależny instytut. Jest to niemalże gwarancja bezpieczeństwa użytkowania i ponadprzeciętnej wytrzymałości. Niekiedy na produktach znajdziemy skrót ISO, co w przetłumaczeniu z języka angielskiego oznacza Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Jest to zdecydowanie jedna z popularniejszych organizacji, które odpowiedzialna jest za określane norm produktów. Jeśli śruby dwustronne opisane są którąkolwiek ze wcześniej wymienionych norm, wówczas dla kupującego jest to informacja, że charakteryzują się one ponadprzeciętną jakością. Ma to bezpośredni wpływ zarówno na późniejszy montaż przedmiotów, jak i również na korzystanie z ich możliwości.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły