More

    Śruby imbusowe DIN 912 – właściwości i zastosowanie

    Śruby to elementy złączne gwintowane, które do odgrywania swojej roli, wymagają różnych części pomocniczych (podkładki, wkręty, nakrętki). Wśród różnych ich rodzajów, na szczególną uwagę zasługują modele imbusowe. Śruba imbusowa odznacza się tym, iż nie potrzebuje tak dużo miejsca, jak ta tradycyjna z łbem sześciokątnym. Ma specyficzny kształt- w okrągłym stożkowym łbie znajduje się szcześciokątne gniazdo. Taki rodzaj śrub dokręca się kluczem imbusowym, uzyskując tym samym niewielki moment obrotowy oraz optymalny moment dokręcania. Tego rodzaju śruby gwarantują wysoką trwałość połączenia, która jest doceniana w różnych działach przemysłu.

    Śruby imbusowe- rodzaje

    Śruby imbusowe wytwarzane są w różnych wersjach (płużne, dwustronnie ścięte, z gwintem na całej długości trzpienia), klasach wytrzymałościowych oraz kolorach. Mogą być także produkowane z różnych materiałów, jednak najczęściej wybiera się stal nierdzewną, węglową tudzież stal kwasoodporną. Ich główną zaletą jest to, że zastąpiono w nich tradycyjny klockowy łeb kołnierzem z umieszczonym na rozszerzonym ku górze stożku. W trakcie wkręcania stożek zagłębia się w otworze i ingeruje się z powierzchnią materiału. Dzięki temu pozbyto się wystającego łebka, który pogarszał estetykę konstrukcji, jak i zmniejszał jej funkcjonalność. Warto podkreślić, iż wkręcanie tego rodzaju śruby nie wymaga dodatkowej przestrzeni w płaszczyźnie prostopadłej do osi śruby, przez co wykorzystuje się je w miejscach z ograniczonym dostępem bocznym. Co ważne, śrubę imbusową można dosyć łatwo wkręcić i wykręcić.

    Śruby imbusowe DIN 912 – właściwości i zastosowanie

    Śruby imbusowe DIN 912 określane również jako ampulowe, świetnie poradzą sobie w różnych gałęziach przemysłu. Elementy te z uwagi na zastosowane do ich produkcji materiały, charakteryzują się ogromną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Często używa się ich przy produkcji maszyn oraz urządzeń przemysłowych. Sięgają po nie także producenci rowerów, przez co mogą oni zmniejszyć ilość potrzebnych kluczy oraz narzędzi używanych do konserwacji sprzętu. Warto pamiętać, iż średnica gwintu śrub może być różna, jednakże wgłębienie sześciokątne jest tej samej wielkości. W ten sposób wszystkie śruby da się wkręcić tylko jednym kluczem, co znacznie ułatwia pracę.

    Śruby imbusowe znajdują zastosowanie także w przemyśle meblowym. Często są ono dołączane przez producentów mebli do samodzielnego montażu. Dostosowane są one wymiarem i pozwalają na szybkie poskręcanie poszczególnych części meblowych. Co ważne, cylindryczne łby śrub imbusowych wyglądają estetycznie. Ich obły kształt przeciwdziała zaczepianiu się tkanin i ubrań o wystający element. imbusy sprawdzą się wszędzie tam, gdzie umieszczenie łączenia wymaga małej ilości miejsca.

    Do wad śrub z gniazdem sześciokątnym zalicza się przede wszystkim ich stosowanie na zewnątrz. Wszelkie zanieczyszczenia czy woda deszczowa mogą kumulować się w pustej przestrzeni gniazda. Oprócz tego, mimo wielu korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie właśnie tych elementów, to jednak nie są one w pełni uniwersalne. Nie można je wykorzystać do każdego materiału, jednak w dalszym ciągu cieszą się sporym zainteresowaniem.

    Wymiary śrub z gniazdem sześciokątnym

    Wymiary śrub są znormalizowane, produkuje się je zgodnie z obowiązującymi normami DIN 912, PN-EN ISO 4762. Podstawowe wymiary śrub, jakie są określane przez producentów:

    • średnica nominalna gwintu śruby- gwint metryczny trójkątny np.: M4, M5, M6, M7, M8, M10, M12 i tak dalej,
    • długość gwintu,
    • średnica łba śruby,
    • wysokość łba śruby,
    • wymiar klucza, czyli długość boku sześciokąta wewnętrznego.

    Śruby imbusowe potrzebują właściwych kluczy w kształcie litery „L” o przekroju sześciokątnym. Wymiar klucza jest także normalizowany i wynosi, między innymi:

    • 1,5 mm- M2,
    • 3 mm- M4,
    • 4 mm- M5,
    • 6 mm- M8,
    • 10 mm- M12.

    Śruby imbusowe- najważniejsze zalety

    Śruby imbusowe DIN 912 powstały około wieku temu, jako rezultat poszukania rozwiązania, dzięki któremu można by poprawić bezpieczeństwo pracy przy maszynach w ruchu. Często fragmenty odzieży zaczepiały o wystające główki śrub, co stanowiło ogromne niebezpieczeństwo. W roku 1910 wynaleziono śrubę imbusową posiadającą gniazdo sześciokątne znajdujące się w jej łbie. Ich znaczną zaletą jest to, że pozwalają na pełne zintegrowanie z płaszczyzną montowanego elementu, przez co w dużym stopniu poprawiają bezpieczeństwo, przy równoczesnym zachowaniu estetycznego wyglądu. Należy również wspomnieć, że są niezwykle proste w montażu oraz demontażu. Gwarantują więc wysoki komfort użytkowania. Są znakomitym rozwiązaniem w trudnodostępnych miejscach, ponadto z łatwością można je dostosować do danego celu. Ważną kwestią jest również taki sam rozmiar gniazda w śrubach imbusowych o różnych typach gwintów. Dzięki temu, do różnych elementów złącznych można korzystać z jednego klucza.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły