More

    Śruby sześciokątne z pełnym gwintem DIN 933 – właściwości i zastosowanie

    Śruby sześciokątne z pełnym gwintem DIN 933 to artykuł, z którym do czynienia miał chyba każdy, kto chociaż raz realizował chociażby niewielką inwestycję wymagającą łączenia ze sobą co najmniej kilku konstrukcyjnych części. Jakie właściwości i zastosowanie, mogą mieć śruby sześciokątne z pełnym gwintem DIN 933? Jakie typy tychże śrub można wyróżnić? Na te pytania, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

    Śruby DIN 933 – krótka charakterystyka

    Śruby z pełnym gwintem i sześciokątnym łbem DIN 933, bez dużej przesady można zaliczyć do kategorii niezbędnych w różnych pracach złącznych elementów. Wykorzystywane są one praktycznie rzecz ujmując w każdej technicznej branży, w tym między innymi:

    • w branży instalacyjnej,
    • w branży farmaceutycznej,
    • w branży rolnej,
    • w branży rolnej,
    • w branży maszynowej,
    • w branży chemicznej,
    • w motoryzacji,
    • w branży armatorskiej i stoczniowej,
    • w budownictwie morskim,
    • w budownictwie ogólnym.

    Śruby te stosuje się celem łączenia ze sobą elementów konstrukcji, ale również podczas budowy różnego typu narzędzi albo maszyn. Po ich zastosowaniu możemy zyskać pewność, iż części scalające tworzą spójną całość i zostały ze sobą solidnie złączone, co przełoży się na bezawaryjność oraz trwałość całości konstrukcji.

    Z uwagi na to, iż śruby mające sześciokątny łeb i pełny gwint DIN 933 spełniają bardzo istotną rolę podczas powstawania różnorodnych pojazdów, maszyn, instalacji, elementów, nigdy nie powinniśmy oszczędzać na jakości ich wykonania. Należy postawić wówczas na śruby przygotowane z surowca właściwej klasy – może to być mosiądz, stal węglowa, ale jednak najczęściej wykorzystuje się śruby zrobione ze stali kwasoodpornej albo nierdzewnej.

    Właściwe zabezpieczenie przed działaniem korozji

    Okazuje się, iż porządnie wykonane sześciokątne śruby mające pełny gwint, posiadają również wiele innych zalet. Będzie to chociażby metryczny typ gwintu. Ponadto, tego rodzaju złączne części oferowane są w wymienionych klasach: 12.9, 10.9, 8.8, 5.8, 5.6. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć w tej tematyce? Akcesoria te zostały właściwie zabezpieczone przed działaniem korozji. Dlatego też fachowcy, pragną się skupić nie tylko na zastosowaniu odpowiedniego surowca. Co stosuje się dodatkowo? To przykładowo ocynk płatkowy, ocynk żółty galwaniczny, ocynk ogniowy, ocynk galwaniczny. Nierzadko powłoka, może być niklowana. Niekiedy zaś klienci nabywają opcję oksydowaną. To także proces, który jest gwarancją dobrego zabezpieczenia przed czynnikiem takim, jak wspomniana korozja.

    Podział śrub z łbem sześciokątnym z pełnym gwintem DIN 933 – podział

    Śruby z sześciokątnym łbem z pełnym gwintem DIN 933, można nabyć w specjalnych sklepach w dwóch najważniejszych wariantach:

    • śruby ze stali kwasoodpornej A4,
    • śruby ze stali nierdzewnej A2.

    Śruby ze stali nierdzewnej, zostały przystosowane do kontaktu z czynnikami o działaniu utleniającym, takimi jak chociażby woda. Stanowią gwarancję wieloletniej odporności na działanie korozji, a więc i trwałość wykonanego z ich użyciem połączenia.

    Jeżeli jednak przewidujemy, iż złączne elementy będą pracowały w wodzie morskiej, albo mogą mieć kontakt z kwasami, czy też chlorem, wówczas powinniśmy się zdecydować na zastosowanie śrub mających sześciokątne łby z pełnym gwintem DIN 933, które wykonano z kwasoodpornej stali.

    Normy i atesty w przypadku śrub z łbem sześciokątnym – dlaczego to takie istotne?

    Zastosowanie śrub wykonywanych w zgodzie z europejskimi normami oznacza, iż mogą one bez przeprowadzenia badań dodatkowych zostać zastosowane celem budowy konstrukcji, oraz maszyn.

    Producenci i nabywcy zyskują pewność, iż wytrzymałość połączeń będzie zgodna z wybranymi założeniami projektantów. W wypadku katastrofy budowlanej albo awarii, stwierdzenie użycia śrub, które nie spełniają odpowiednich norm, może doprowadzić do utraty gwarancji, albo wstrzymania wypłaty należnego odszkodowania, z uwagi na brak spełnienia warunków zawartych w umowie ubezpieczenia.

    Bardzo często spotykane obecnie instalacje fotowoltaiczne, posiadają gwarancję działania bez konieczności dokonywania wymiany podzespołów przez nawet kilkadziesiąt lat. Przez tak długi czas, będą pracowały elektroniczne elementy. Mechaniczne podzespoły, muszą im dorównywać pod względem trwałości.

    Różna oferta i zastosowanie śrub z łbem sześciokątnym

    Różnorodność w przypadku tego typu drób, jest bardzo ważna, ponieważ norma DIN EN 1993-2-8/NA jasno określa, iż podczas wykonywania stalowych konstrukcji, nie można zakładać galwanicznie ocynkowanych śrub o klasie wytrzymałości 10.9 oraz 8.8. Zabronione jest także stosowanie śrub o klasie wytrzymałości 6.8, 5.8, jak i 4.8 celem przygotowywania połączeń w stalowych konstrukcjach. W przypadku innych zastosowań, można je jak najbardziej wykorzystywać.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły