More

    Śruby zamkowe – wszystko, co musisz wiedzieć

    Odwiedzając sklepu budowlano-remontowe, każdy z nas na pewno choć raz trafił na obszerną alejkę ze śrubami. Jest ich tam całe mnóstwo, a my bardzo często nie znamy ich zastosowań, co wiąże się z zakłopotaniem w momencie wyboru odpowiedniej. Każda z nich wygląda bowiem inaczej, ma inne zastosowanie oraz właściwości. Śruba grzybkowa, śruba zamkowa, śruba z łbem grzybkowym, śruba z okrągłym łbem i wiele innych. Jak na tle śrub prezentuje się śruba zamkowa?

    Śruba zamkowa – co to?

    Śruba zamkowa jest absolutnym niezbędnikiem podczas pracy z drewnem. Dzięki specjalnej konstrukcji, nie obraza się ona podczas dokręcana nakrętek. Cała konstrukcja jest zatem bezpieczna, a ich szeroki wybór sprawia, że łączenia są niemalże niewidoczne. Śruba zamkowa posiada okrągły, spłaszczony łeb z tzw. podsadzeniem. To właśnie ono sprawia, że może być ona wykorzystywana do bezpiecznego łączenia drewnianych elementów konstrukcyjnych.

    Śruba zamkowa z łbem grzybkowym – właściwości

    Śruba z okrągłym łbem ma specyficzną konstrukcję łba – z tzw. podsadzeniem. Sprawia ono, że śrubę bez problemu możemy zamontować na stałe w drewnie. Rozwiązanie to niesie za sobą najwyższy poziom bezpieczeństwa łączenia. Wybierając odpowiednią śrubę zamkową, miejmy na uwadze, iż występuje ona w różnych klasach twardości, które wyznaczane są według ogólnej klasyfikacji śrub. Najpopularniejszymi grubościami są śruby klasy 4.8 oraz 8.8.

    Zastosowanie śrub zamkowych

    Śruby zamkowe z okrągłym łbem, czyli łbem grzybkowym najczęściej wykorzystywane są do mocowania elementów konstrukcyjnych wykonanych z drewna. Kupując odpowiednie śruby musimy pamiętać także o wybraniu odpowiedniej podkładki oraz nakrętki. Co więcej, śruby zamkowe powinny być zamocowane we wcześniej wykonanym otworze. Z ich użyciem może zamontować chociażby drewniane okucie, listwy czy tablicę. Spełnią swoje zadanie także podczas budowy różnorodnych maszyn. Wybierając odpowiednie śruby zwróćmy uwagę także na modele nierdzewne, które są niezwykle estetyczne. Najczęściej wykonywane są do konstruowania mebli.

    Ze względu na to, że łeb śruby nie posiada profilu do uchwytu narzędzi, jej demontaż możliwy jest tylko poprzez odkręcenie nakrętki. W ten sposób cała konstrukcja pozostaje zabezpieczona przed ryzykiem samoczynnego odkręcenia.

    Jakie normy powinny spełniać śruby zamkowe?

    Kupując elementy złączne, nie tylko śruby zamkowe, ale i wiele innych, warto zdecydować się na akcesoria spełniające odgórne normy wyznaczone przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny lub Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Na ternie Polski możemy spotkać się także z akcesoriami, które spełniają jedynie Polskie Normy oznaczone skrótem PN. Jak jednak ma to się w stosunku do śrub zamkowych? Najlepszej jakości produkty z tej kategorii oznaczone są normą DIN 603/ISO 8677/PN 82406. Decydując się na zakup tak oznaczonych śrub, będziemy mogli mieć gwarancję udanego zakupu, a także tego, iż posłużą nam one przez wiele lat.

    Poza tym, że śruby z łbem grzybkowym posiadają metryczny rodzaj gwintu i występują w różnych klasach grubości, do ich produkcji stosowane są rozmaite komponenty. Mogą być one wyprodukowane ze stali węglowej, mosiądzu, stali kwasoodpornej A4, czy także stali nierdzewnej A2 (INOX). Wszystkie śruby zamkowe posiadają niezwykle dobre zabezpieczenie przed działaniem korozji. Oczywiście, istnieją także modele, które nie posiadają żadnej powłoki dodatkowej. Wybierając takie śruby musimy jednak liczyć się z ich szybszym zużyciem oraz częstszym wymienianiem. Najbardziej popularnymi modelami są śruby zamkowe z ocynkiem ogniowymocynkiem galwanicznym itp. W niektórych sytuacjach wybierane są także śruby, które przeszły proces zwany oksydowaniem.

    Śruba zamkowa – na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

    Każdy, kto planuje lub wykonuje prace budowlane oraz remontowe, zależy na tym, aby było można przeprowadzić je jak najszybciej oraz możliwie najsprawniej. Właśnie dlatego podczas każdej większej inwestycji warto również zakupić najlepszej jakości materiały. Wybierając odpowiednie śruby zamkowe z łbem grzybowym, postawmy na te wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pamiętajmy jednak, że nie tylko śruby odpowiednie są za powodzenie prac. Dla bezpieczeństwa całości konstrukcji wybierzmy także najwyższej jakości materiały, które ze sobą połączymy.

    To, jakie śruby zamkowe wybierzemy zależy wyłącznie od nas i naszych potrzeb. Mogą mieć one różny stopień zabezpieczenia przed rdzą, a co za tym idzie – inne zastosowanie. Każda dodatkowa opcja wiąże się jednak z nieco większymi kosztami. Najtańsze będą śruby zamkowe, które cynkowane są galwanicznie. Z nieco wyższym kosztem musimy liczyć się wybierając śrubę ocynkowaną ogniowo. Zapewnia ona bowiem najwyższy stopień ochrony, a także jest znacznie bardziej wytrzymała. Najdroższą, ale i najlepszą śrubą będzie śruba ze stali nierdzewnej A2.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły