More

    Wkręty z łbem walcowym DIN 7985 i gniazdem krzyżowym – właściwości i zastosowanie

    Tworzenie trwałych połączeń wymaga zakupu odpowiednich elementów. W zależności od rodzaju podłoża wyróżnia się wkręty do drewna, metalu, betonu, płyt kartonowo-gipsowych i wiele innych. W dzisiejszym artykule omówimy właściwości i zastosowanie wkrętów z łbem walcowym i gniazdem krzyżowym zgodnych z normą DIN 7985.

    Jakie są właściwości wkrętów z łbem walcowym DIN 7985 i gniazdem krzyżowym?

    Wkręty z łbem walcowym DIN 7985 i gniazdem krzyżowym są opracowane według niemieckiej normy DIN 7985, międzynarodowej normy ISO 7045 oraz polskiej normy PN 82202. Wykonane są ze stali węglowej, stali nierdzewnej A2, stali kwasoodpornej A4 lub z mosiądzu. Posiadają gwint metryczny i klasę własności 4.8. Wkręty DIN7985 w zależności od potrzeb mogą posiadać powłokę czernioną/oksydowaną lub ocynk galwaniczny zwykły czy żółty. Istnieje również opcja wyprodukowania ich w surowym stanie bez powłoki. Dostępne są w średnicy od M1.6. do M10. Takie wkręty posiadają gniazda PH, PZ lub TORX i dostosowane są do wykorzystywania ich ze śrubokrętem krzyżakowym. To niezwykle popularne elementy złączne, a wszystko przez wzgląd na ich uniwersalność tworzenia różnorodnych połączeń. Dodatkowo są one wyjątkowo odporne na działanie różnorodnych warunków, dzięki temu mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie narażone są na kontakt z niskimi i wysokimi temperaturami, wilgocią, wodą i kwasami. Nałożona warstwa ocynku galwanicznego to idealna ochrona przed korozją, dodatkowo gwarantuje estetyczny wygląd i jest idealnym podkładem pod farby. Wkręty z łbem walcowym cechują się ogromną uniwersalnością, trwałością i solidnością wykonania. Ich wykorzystywanie do tworzenia połączeń sprawia, że są one wyjątkowo mocne, wytrzymałe i bezpieczne.

    Gdzie znajdują swoje zastosowanie wkręty z łbem walcowym DIN 7985 i gniazdem krzyżowym?

    Wkręty z łbem walcowym DIN 7985 stosowane są najczęściej do metali. Jednak ze względu na swoje właściwości wiele osób wykorzystuje je do produkcji mebli drewnianych i mebli tapicerowanych, oraz do elementów drewnopochodnych i stelaży metalowych. Jako że proces skręcenia metali wymaga wykonania wcześniejszych otworów, wkręty te są grube, krótkie i posiadają uskok gwintu. Wkręty z łbem walcowym najczęściej wykorzystuje się w branży budowlanej przy wykończeniach i remontach, przemyśle stoczniowym, maszynowym, w rolnictwie, przy budowie różnorodnych urządzeń, w gospodarstwach domowych, w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym oraz w wielu innych konstrukcjach. Występowanie różnych gniazd jak PH, PZ czy TORX pozwala na ich wykorzystywanie w wielu warunkach, gdyż wymagają użycia innych sprzętów. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

    Normy DIN, PN, ISO

    Kiedy w znakowaniu produktu stosowane są wszystkie oznaczenia wiadomo, że podczas ich produkcji spełnione zostały wszystkie wymagania, dzięki którym stworzone elementy są bezpieczne, trwałe, funkcjonalne i solidne. To gwarancja najwyższej jakości wykonania.

    DIN to skrót od Deutsches Institut fϋr Normung. To Niemiecki Instytut Normalizacyjny, czyli niemiecki odpowiednik Polskiej Normy. Stowarzyszenie to powstało w 1917 roku, a swoją siedzibę ma w Berlinie. W Instytucie tym standaryzacji podlegają różnorodne przedmioty i procedury, m. in. śruby, wkręty i inne elementy metalowe. Warto wiedzieć, że system ten obowiązuje w całej Europie.

    PN to Polska Norma, czyli zasady przyjmowane i zatwierdzane w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. To wewnętrzna norma krajowa, działająca w zgodzie z ustawą o normalizacji i przepisami PKN oraz z innymi zasadami norm międzynarodowych i europejskich. Warto wiedzieć, że oznaczenie to pojawia się w sytuacji, kiedy produkt został poddany badaniom i spełnia wszystkie wymagania Polskich Norm. To gwarancja wysokiej jakości i bezpieczeństwa stosowania.
    ISO to skrót International Organization for Standarization. To Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Zajmuje się ona również tak jak Polska Norma i Niemiecki Instytut Normalizacyjny badaniem zgodności parametrów wszystkich elementów z tymi zadeklarowanymi przez producenta.

    Dlaczego dobrze jest znać normy DIN?

    Każda norma DIN oznaczona odpowiednim numerem, przynależy do konkretnego rodzaju elementu. Czasami zdarza się, że opakowania nie zawierają dokładnej nazwy a jedynie oznaczenie normy DIN. W takiej sytuacji koniecznie należy skorzystać z tabeli konwersji (zawarte są w niej odpowiedniki Polskich Norm i Międzynarodowych ISO), w której można znaleźć odpowiedni produkt zgodny z oczekiwaniami. Znając normy DIN, można znać również rodzaje śrub. Dzięki temu zakupy i wybór odpowiednich elementów będzie dużo szybszy i prostszy.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły