More

    Wkręty z łbem walcowym z nacięciem prostym DIN 84 – właściwości i zastosowanie

    Wkręty – ten niewielki, niepozorny element zajmuje ważne miejsce w każdej skrzynce narzędziowej. To nie tylko prosty, ale i skuteczny sposób na połączenie ze sobą różnych elementów oraz przymocowanie wybranej części do powierzchni. Wkręty z łbem walcowym wykorzystuje się w bardzo wielu branżach, na czele z budowlaną, przemysłową, czy motoryzacyjną. Niezastąpione i powszechnie wykorzystywane praktycznie podczas praktycznie każdych prac budowlanych czy remontowych. Różnią się od tradycyjnych, dobrze wszystkim znanych śrub – mocują mocniej niż te drugie, a ich zastosowanie jest o wiele szersze. Jakie dokładnie wkręty wybrać, oraz czym charakteryzują się te z łbem walcowym DIN 84?

    Czym są normy DIN?

    DIN to skrót od Deutsches Institut für Normung, czyli Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego. Normy DIN stworzone przez Instytut dotyczą zastosowania, jakości oraz poziomu wytrzymałości opisywanych przez nie produktów. Oznaczenia, z jakimi możemy się spotkać to również PN (norma polska), a także ISO (norma światowa). W przypadku wkrętów, DIN informuje o ich rodzaju, na przykład jeśli chodzi o typ łba. Innymi słowy, norma DIN oznacza rodzaj konkretnego wkrętu, dzięki czemu łatwiej znaleźć można potrzebny model.

    Jakie wkręty z łbem walcowym wyróżniamy?

    Wielu producentów oferuje różne modele wkrętów, które różnią się głównie łbem, czyli końcówką. Zależnie od tego, co chcemy przymocować i do jakiej powierzchni, poszczególne złącza sprawdzą się lepiej lub gorzej. Znaczenie ma przede wszystkim otwór na łbie, który dostosowany jest do różnego rodzaju śrubokrętów czy wierteł. Wśród wkrętów z łbem walcowym znaleźć można między innymi:

    Wkręty z łbem walcowym płaskim DIN 84 na śrubokręt płaski

    Wkręty z łbem walcowym wypukłym DIN 7985 na śrubokręt krzyżakowy

    Wkręty w wysokim łbem walcowym DIN 927

    Wkręty z łbem walcowym pomniejszonym DIN 920

    Wkręty w łbem walcowym do plastiku

    Wkręty samogwintujące z łbem walcowym DIN 7516A

    Wkręty z łbem walcowym – do czego można ich użyć?

    Wkręty z łbem walcowym wykorzystuje się przede wszystkim do skutecznego, trwałego, a zarazem szybkiego połączenia ze sobą różnego rodzaju elementów wykonanych z różnych materiałów. Dzięki nim możliwe będzie zarówno mocne złączenie wybranej części z podłożem, jak również mocowanie jednego elementu do drugiego. Tego typu wkręty pozwalają na skuteczne połączenie części wykonanych z blachy, drewna, plastiku, lub innych tworzyw sztucznych, o różnej grubości, wadze i wielkości.

    Wkręty DIN 84 z łbem walcowym na śrubokręt płaski

    Jedne z bardziej popularnych wkrętów z łbem walcowym to wkręty DIN 84 na śrubokręt płaski. Doskonale sprawdzają się one przy mocowaniu płyt plastikowych, blach, czy instalowaniu konstrukcji z tworzyw sztucznych. Charakteryzuje je duża odporność na obciążenia, a ich użycie jest proste i szybkie. Do wkręcenia takiego elementu wystarczy śrubokręt z płaską końcówką. Takie wkręty są także odporne na korozję, a ich okrągły kształt zmniejsza ryzyko uszkodzeń powierzchni.

    Wkręty z łbem walcowym – jak wybrać te odpowiednie?

    Obecnie producenci udostępniają klientom niezwykle bogatą ofertę wkrętów, które są dostosowane do wielu wymagań. Dobre sklepy mają w ofercie wkręty o różnych rozmiarach, łbach i końcówkach, co daje możliwość wyboru właściwego mocowania. Aby wkręty były skuteczne, a połączenie trwałe, wkręty powinny jednak spełniać kilka warunków, dzięki którym łączenia będą bezpieczne i trwałe.

    Dobre wkręty to przede wszystkim dobrej jakości materiały. Najlepsza będzie stal węglowa, lub stal nierdzewna A2 (INOX). Solidnym materiałem jest również kwasoodporna stal A4, mosiądz, a także poliamid. Każde z tych tworzyw gwarantują bezpieczeństwo użytkowania i świetną trwałość elementów mocujących. Właściwe i solidne wykonanie pozwala także uniknąć konieczności wymiany wkrętów przez długi czas. Wkręt powinien być również odporny na zniszczenia mechaniczne, ponieważ stanowi jeden z podstawowych elementów większości konstrukcji, które łączy. Istotne jest również pokrycie – powłoka może być surowa, galwanicznie ocynkowana, lub oksydowana.

    Szukając sprawdzonych, trwałych produktów, warto skorzystać z oferty producentów, którzy mają w tej dziedzinie doświadczenie. Można skorzystać na przykład z ofert sklepów internetowych, którym zaufali inni klienci. Poza szerokim wyborem różnego rodzaju wkrętów, zapewniają one wiele innych części, konkurencyjne ceny, a najczęściej także szybką realizację zamówień z dostawą do domu.

    Wkręty, nie tylko te z walcową końcówką, mają wiele zalet, dzięki czemu są jednym z najbardziej powszechnych rodzajów mocowań. Są nie tylko bardzo proste w użyciu, ale i wygodne. Co więcej, ich użycie nie jest czasochłonne. Zdecydowanym plusem w porównaniu z innymi mocowaniami jest również ich cena. Wkręty stanowią więc świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy podczas remontu lub budowy stawiają na oszczędność: czasu, pieniędzy, a także pracy.

    Nie można jednak zapominać, że niewielkie wkręty najlepiej zadziałają przy mocowaniu konstrukcji o stosunkowo niewielkich obciążeniach. Przy tych ciężkich, siła mocowania może okazać się mniejsza. Dodatkowo, tego typu elementów nie powinno się wykorzystywać w formie łączeń narażonych na ciągłe modyfikacje. Nie powinny one bowiem być często wykręcane i wkręcane.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły