More

    Wszystko, co trzeba wiedzieć o podkładkach do śrub

    Podkładki do śrub są szeroko stosowane, ponieważ ich rola jest bardzo istotna w stabilizacji połączeń. Umożliwiają prawidłową pracę maszyn, zwłaszcza takich, które wysyłają silne drgania. Odpowiadają też za bezpieczeństwo użytkowania różnych konstrukcji, ponieważ jedną z ich funkcji jest optymalne rozłożenie siły nacisku. Umieszcza się je pod łbem śruby, pomiędzy nakrętką a materiałem, przez co zabezpieczają również części wykonane np. z plastiku przed uszkodzeniem przed podczas wkręcania śruby. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie, korzysta się z nich w przemyśle budowniczym, elektronicznym i meblarskim.

    Podkładki płaskie, a sprężyste:

    Głównym zadaniem podkładek jest zapobieganie poluzowaniu się połączenia stworzonego przy pomocy śrub. Zabezpieczają też przed uszkodzeniem powierzchni oraz rozkładają nacisk wywierany przez konstrukcję, na większą powierzchnię. Najczęściej wybiera się pomiędzy podkładkami płaskimi, a sprężystymi.

    Podkładki płaskie:

    Materiał, z którego są wykonane, nadaje im unikalnych właściwości i może to być między innymi: aluminium, brąz, stal nierdzewna, albo mosiądz. W przypadku stali można ją pokryć dodatkową warstwą cynku, dzięki której zyskuje się odporność na rdzę. Ten typ podkładek jest wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, a nawet w lotnictwie oraz motoryzacji. Znalazły też swoje zastosowanie w przypadkach, kiedy otwór ma większą średnicę od głowy śruby – wtedy podkładka zabezpiecza ją w ustalonej pozycji i uniemożliwia ewentualne wysunięcie się jej z upływem czasu.

    Podkładki sprężyste:

    Mogą być wykonane np. z brązu i często są też odporne na działanie kwasów, a swoim wyglądem przypominają pierścień sprężyny – stąd ich nazwa. Cenione są ze względu na zmniejszanie ryzyka obluzowania się połączenia śruby z mocowaną powierzchnią. Jest to możliwe ze względu na to, że podczas dokręcania podkładki spłaszczają się, a co za tym idzie, elementy łączone ściślej do siebie przylegają. Co więcej, chronią też materiał przed uszkodzeniem oraz wyrównują jego powierzchnię. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle motoryzacyjnym, ale też podczas tworzenia konstrukcji oraz do budowy maszyn, ponieważ we wszystkich tych przypadkach występują ogromne drgania.

    Podział podkładek ze względu na ich funkcje:

    Zarówno materiał, z którego są wykonane, jak i ich kształt są ściśle powiązane z funkcja i dalszym wykorzystywaniem. Najczęściej stosuje się podział, który uwzględnia przeznaczenie podkładek i można wtedy wyróżnić:

    • podkładki ochronne – ich główna funkcja polega na ochronie materiału przed uszkodzeniem, podczas wkręcania śruby. Najczęściej na pęknięcia narażone są miękkie i plastyczne materiały, np. drewno, albo plastik. Jest to bardzo często stosowany i najbardziej standardowy typ.
    • podkładki zabezpieczające – podczas użytkowania danej maszyny dochodzi do naturalnego luzowania połączeń utworzonych za pomocą śrub. W przypadku urządzeń, które wysyłają dodatkowe drgania w trakcie swojej pracy, proces ten następuje szybciej. Rolą podkładki w takiej sytuacji jest zabezpieczanie przed luzowaniem się tego połączenia i tym samym zapewnianie jego nieustannej stabilności.
    • podkładki uszczelniające – najczęśniej stosowane w miejscach, w których może dojść do niekorzystnych zmian w połączeniach, ze względu na oddziałujące warunki atmosferyczne.
    • podkładki wyrównujące – jak sama nazwa wskazuje, wyrównują krzywą powierzchnię, a w tym konkretnym przypadku niwelują kąt, który może utworzyć się między połączeniem śrubowym, a metriałem.

    Wybór odpowiedniego materiału:

    Połączenie śrubowe musi być trwałe, dlatego wszystkie jego elementy należy starannie wyselekcjonować. Istnieje zasada jedności materiału, dlatego to on odgrywa tutaj kluczową rolę. Najczęściej spotkać można się ze stalą pokryta mosiądzem, bądź cynkowaną. Podkładki z PCV lub poliamidowe chronią przed wilgocią, zabezpieczają przed wytworzeniem się rdzy i osłabianiem metalu, a swoje zastosowanie mają najczęściej w uszczelnianiu połączeń. Jeżeli dana konstrukcja, bądź maszyna narażona jest na duże obciążenia, to należy rozważyć wybór podkładek hartowanych, najczęściej wykonanych ze stali węglowej.

    Czym kierować się podczas wyboru?

    Wybierając odpowiednią podkładkę, należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności jej funkcję oraz materiał, z którego jest wykonana. W żadnym z tych przypadków nie można iść na kompromisy, ponieważ od tych dwóch składowych zależy trwałość i stabilność połączenia śrubowego. W następnej kolejności należy zwrócić uwagę na ich wielkość oraz grubość, które również mają ogromne znaczenie i nie można o nich zapomnieć.

    Podkładki to elementy, które pomimo niewielkich rozmiarów, odgrywają ważną rolę w zabezpieczaniu oraz zapewnianiu trwałości danej konstrukcji. W przypadku maszyn zapewniają też bezpieczeństwo podczas korzystania z nich. Chronią łączoną powierzchnię przed ewentualnymi zarysowaniami podczas wkręcania śruby. Ze względu na ich szerokie zastosowanie, wybór odpowiednich nie może być kwestią przypadku, należy zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku i zaopatrzyć się w te najbardziej odpowiednie.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły