More

    Wysokiej jakości podkładki okrągłe zgrubne DIN 126: korzyści wynikające z ich stosowania

    Najlepszym sposobem na oddzielenie śruby lub nakrętki od powierzchni łączonego materiału, jest zastosowanie podkładki. Do zadań amatorskich i profesjonalnych wykorzystuje się różne typy nakładek. Obok standardowych, dużą funkcjonalność zapewniają podkładki okrągłe zgrubne DIN 126. Jakie są ich właściwości i zastosowanie?

    Dlaczego stosuje się podkładki okrągłe?

    Podkładki okrągłe DIN 126 to elementy wykorzystywane w łączeniach metalowych dla zabezpieczenia przed poluzowaniem lub odkręceniem. Dzięki wykorzystaniu podkładek, znacznie spada ryzyko rozluźnienia połączenia. Oprócz tego, podkładki okrągłe zgrubne powiększają powierzchnię nacisku, rozszerzając ją na łączony materiał. Lepiej rozłożona siła nacisku to dodatkowa ochrona elementów złącznych. Trzecią funkcją podkładek okrągłych DIN 126 jest wyrównujące działanie, dzięki któremu nawet jeśli dwie powierzchnie początkowo nie przylegały do siebie wystarczająco dobrze, można stworzyć mocne łączenie.

    Charakterystyka podkładek DIN 126

    Podkładki okrągłe zgrubne wpisują się w stałą ofertę hurtowni elementów złącznych Stalmut. W przeciwieństwie do wielu funkcjonujących na rynku, tańszych zamienników, produkty Stalmut spełniają wysokie normy jakościowe DIN 126, a także międzynarodową normę ISO 7091 i Polską Normę 82005. Korzystanie z elementów mocujących, które spełniają te normy pozwala na bezpieczne tworzenie konstrukcji stalowych, a także budowę maszyn. Późniejsze wykorzystanie podzespołów i urządzeń, w których znajdują się podkładki DIN 126 nie będzie wymagało uzyskiwania osobnych zezwoleń ani atestów.

    Okrągłe podkładki DIN 126 to gwarancja trwałości, ponieważ produkowane są zgodnie z wysoką klasą własności. Zgodnie z oznaczeniem Vickersa (HV), wartość twardości produktów wysokiej jakości wynosi 100 HV. Na parametry podkładek bezpośredni wpływ ma rodzaj użytego do produkcji materiału. W przypadku okrągłych elementów DIN 126, jest to popularna i wytrzymała stal węglowa. Stosuje się ją na co dzień w różnych gałęziach przemysłu i ceni za wszechstronne zastosowanie.

    Podkładki ocynkowane

    Podkładki DIN 126, podobnie jak inne elementy do tworzenia połączeń konstrukcji metalowej, mogą zostać pokryte powłoką antykorozyjną. Precyzyjny ocynk galwaniczny, wykonywany za pomocą specjalistycznego sprzętu pozwala pokryć jednolitą cienką warstwą całą powierzchnię podkładki. Produkty ocynkowane należą do grupy najczęściej wybieranych elementów łączeniowych. Doskonale nadają się do użycia w warunkach o zwiększonej wilgotności, ponieważ gdy pozostają nieuszkodzone, nie korodują.

    Rozmiary podkładek DIN 126

    Z punktu widzenia montażu istotną kwestią jest dobór rozmiaru podkładki do używanego wkręta lub śruby. Produkty oznaczone normą DIN 126 dostępne są w bardzo szerokim zakresie wymiarowym, od M5 (średnica otworu wewnętrznego 5.5) do M90 (dla średnicy otworu wewnętrznego 96.0). Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu, podkładka okrągła zgrubna może spełniać swoje funkcje, miedzy innymi chronić powierzchnię materiału na styku ze śrubą lub wkrętem oraz równomiernie rozkładać siłę docisku.

    Dlaczego podkładki zgrubne?

    Podkładki okrągłe zgrubne DIN 126 wyróżniają się większą grubością niż ich odpowiedniki o normy DIN 125 – podkładki płaskie. Dzięki temu mogą jeszcze lepiej rozkładać siłę nacisku i stanowić izolację między powierzchnią łączonego materiału a śrubą lub wkrętem. Na uwagę zasługuje fakt, że podkładki okrągłe zgrubne mogą być wykorzystywane nie tylko w pracach z konstrukcjami metalowymi. Pasują również do wkrętów ciesielskich, które pozwalają na operowanie łączeniami w drewnie lub materiałach drewnopochodnych. W gruncie rzeczy zastosowanie podkładek DIN 126 podczas pracy z obróbką ciesielską nie tylko wzmacnia samo łączenie, ale również chroni powierzchnię. Może pomóc w sytuacji, gdy materiały początkowo nie przylegają do siebie zbyt dobrze.

    Pokrewne rodzaje podkładek płaskich

    Oprócz produktów określanych normą DIN 126, wyróżniamy również inne rodzaje podkładek płaskich, przydatnych w amatorskich i profesjonalnych pracach konstrukcyjnych. W ofercie renomowanych hurtowni można znaleźć między innymi podkładki:

    • Poszerzane
    • Karoseryjne
    • Do połączeń sprężanych HV
    • Do sworzni
    • Hartowane
    • Pogrubione
    • Do wkrętów z łbem walcowym i kulistym
    • Dystansowe
    • Uszczelniające

    Poza wyżej wymienionymi, alternatywą do zastosowań przemysłowych pozostają podkładki sprężyste, stanowiące odrębną, bogatą rodzinę produktów.

    Ile kosztują podkładki DIN 126?

    Cena podkładek okrągłych zgrubnych uzależniona jest od ich rozmiaru oraz faktu ocynkowania. Elementy złączne z powłoką antykorozyjną są nieco droższe, ale przekłada się to na ich wytrzymałość i pozwala na tworzenie trwałych mocowań elementów drewnianych i metalowych. Podkładki DIN 126 mogą być sprzedawane na sztuki lub na kilogramy, a cena zaczyna się już od około 10 zł/ kg.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły