More

    Zastosowanie kotew do betonu

    Betonowe konstrukcje są niezwykle wytrzymałe i przeznaczone do długoletniego użytku. Aby takie powierzchnie mogły w pełni wykorzystywać swój potencjał muszą być połączone w odpowiedni sposób. Można je łączyć za pomocą wielu urządzeń, a na szczególną uwagę zasługują specjalistyczne kotwy. W zależności od przeznaczenia dzieli się je na kilka rodzajów. Różnią się one specyfikacją, montażem i wieloma innymi aspektami.

    Czym właściwie są kotwy do betonu?

    Mają one za zadanie stabilizację poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Uniemożliwiają ich przesuwanie oraz obracanie. Pozwala to wzmocnienie całej konstrukcji, co przekłada się na podniesienie bezpieczeństwa. Ich działanie polega na przenoszeniu obciążenia z elementów stalowych na beton. Odlewa się je w betonie albo umieszcza na utwardzonych słupkach. Stosowane są do tworzenia połączeń między częściami konstrukcyjnymi i dołączaniem elementów niestrukturalnych (czyli niezwiązanych z konstrukcją). Wykonywane są zwykle ze stali.

    Kotwy w zależności od potrzeby występują w różnych wariantach. Przykładowo mogą to być klasyczne stalowe, rozporowe lub wklejane. Każdy rodzaj znajduje zastosowanie w innych sytuacjach.

    W jakich sytuacjach wykorzystuje się kotwy do betonu?

    Głównie stosuje się je przy montażu konstrukcji stalowych na betonowych powierzchniach (głównie beton zbrojny i spękany). Wielkość montowanych obiektów nie ma znaczenia. Mogą to być szkielety stalowe o dużej skali albo znacznie mniejsze znaki drogowe. Warto wspomnieć o tym, że niektóre rodzaje kotew znajdują zastosowanie na powierzchniach innych niż beton. Przykładowo kotwy wklejane świetnie sprawdzają się na pustakach.

    Jaki jest koszt kotew i jak wybrać odpowiednie?

    Cena zależy głównie od rozmiaru i rodzaju urządzenia. Kotwy zwykle kupuje się na sztuki. Jedną z najdroższych opcji są kotwy regulowane (koszt ok. 30 zł za sztukę). Tańszą opcją są kotwy wbijane ok. 20zł, a najtańszą przykręcane ok. 15zł.

    Przed wyborem należy zwrócić uwagę na szereg czynników. W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie. Kotwa mechaniczna czy chemiczna?

    Pierwsza opcja jest znacznie mniej skomplikowana. Wystarczy wiedzieć do jakiego podłoża wykorzysta się kotwę oraz gdzie się ją umieści.

    Kotwy chemiczne ze względu na swoją specyfikację wymagają większej uwagi. Poza pytaniami postawionymi w przypadku kotwy mechanicznej, trzeba uwzględnić czas wiązania, żelowania i schnięcia. Zwrócić należy również uwagę na temperaturę kotwy, sposób zapakowania (ampułka, ładunek foliowy, tuba) i jej odporność.

    W zależności od rodzaju podłoża wybierze się inną kotwę. Można zdecydować się na urządzenia uniwersalne, które sprawdzą się w każdym podłożu np. kotwy wklejane lub tulejowe. Istotną rolę odgrywa też wrażenie wizualne. Szczególnie w przypadku betonu architektonicznego. Posiada on swój dedykowany rodzaj kotew, które nie psują wrażeń estetycznych.

    Podstawowe rodzaje kotew ze względu na przeznaczenie

    • Kotwy rękawkowe – stosuje się przy średnim obciążeniu. Przykładowo montażu poręczy.
    • Kotwy mechaniczne – dzieli się ja na wbijane i przykręcane. Wykonane są ze stali ocynkowanej oraz nierdzewnej. Są niezawodne niemal w każdej sytuacji i mogą być stosowane do prawie każdego podłoża.
    • Kotwy rozprężne – są wyjątkowo wytrzymałe. Dedykowane są dla terenów zagrożonych wystąpieniem zagrożeń takich jak trzęsienia ziemi. Mogą być wykorzystywane zarówno na betonie spękanym oraz niespękanym.
    • Kotwy wklejane – dzieli się je na wklejane i mechaniczne. Wklejane są znacznie odporniejsze na drgania. Oba rodzaje są uniwersalne. Mogą być wykorzystywane na wielu rodzajach podłoża, nie tylko na betonie. Przykładowo dobrze sprawdzają się na pustakach i silikacie. Mogą być umieszczane blisko siebie. Wszystkie te cechy sprawiają, że są one najpopularniejszym wyborem przy budownictwie mieszkalnym.
    • Kotwy chemiczne – doskonałe do tworzenia silnych mocowań. Występują w formie gęstego płynu przypominającego żywicę. Aplikowane są do wcześniej przygotowanego otworu. Ich dużą zaletą jest brak wywierania nacisku na podłoże. Stosuje się je do mocowania na cegłach oraz betonie komórkowym. Powszechnie wykorzystywane są również do montażu umywalek.

    Kilka praktycznych porad montażowych

    Jeśli planuje się pracować z twardymi powierzchniami, warto mieć pod ręką odpowiedni rodzaj wiertarki. Szczególnie polecanym typem są wiertarki udarowe, których wiertła są wytrzymalsze od tradycyjnych.

    Przed przejściem do użycia kotew, należy pamiętać o konieczności wywiercenia dziury pilotowej. W wywierconej dziurze mogą pojawić się zabrudzenia. Najłatwiej jest je usunąć za pomocą sprężonego powietrza.

    Wyjątkowo ciężkie przedmioty wymagają nieco innego podejścia. Do ich montowania najlepiej nadają się kotwy chemiczne. Ich użycie jest trudniejsze od kotew mechanicznych. Wszystko co powinno się wiedzieć jest opisane w instrukcji. Warto z niej korzystać, aby nie popełnić błędu.

    Do betonowania kotwy przyda się poziomica. Przed zalaniem jej betonem powinno się mieć pewność, że jest ustawiona równo.

     

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły