More

    Czym są wkręty dociskowe z końcem wgłębionym DIN 916 – poznaj zalety i wady rozwiązania

    Do zastosowań specjalistycznych wykorzystuje się niestandardowe elementy złączne. Przykładem mogą być wkręty dociskowe z końcem wgłębionym DIN 916. Chociaż mają nietypowy kształt i wydaje się, że pozbawione są łba, w rzeczywistości znajdują wiele zastosowań w przeróżnych gałęziach przemysłu. Przyjrzyjmy się głównej charakterystyce elementów łączeniowych typu DIN 916.

    Czym są wkręty dociskowe?

    Wkręty dociskowe DIN 916 to rodzaj śruby, która zamiast zwężających się rowków ma metryczny lub calowy (w wersji amerykańskiej) gwint. Tego typu element złączny ma łeb, który ma taką samą średnicę, jak sama śruba. Z uwagi na tak nietypowy kształt, wkręty DIN 916 często określa się jako wkręty bez łba. Specjalny wgłębiony koniec pasuje do sześciokątnego klucza imbusowego i ułatwia instalację elementu oraz połączenie poszczególnych części konstrukcji.

    Gdzie stosuje się wkręty DIN 916?

    Wkręty dociskowe z łbem wgłębionym znajdują cały szereg praktycznych zastosowań, dzięki czemu stają się elementem niezbędnym w pracach konstrukcyjnych dla przemysłu lekkiego i ciężkiego. Najczęściej stosuje się wkręty DIN 916 tam, gdzie powierzchnie metalowe o siebie ocierają. Takie rozwiązanie nie pozwala na pozostawienie wystającego fragmentu śruby lub jej łba. Przykładem mogą być koła pasowe i przekładnie. Wkręty dociskowe, które posiadają łeb wgłębiony z powodzeniem wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie wpuszczany wkręt gwarantuje korzystny efekt estetyczny. Dodatkowo, tego rodzaju elementów złącznych nie można łatwo odkręcić, dlatego stanowią pewnego rodzaju zabezpieczenie przez osobami nieupoważnionymi do wykonywania prac serwisowych. Przykładami zastosowań są także:

    • rozdzielacze w publicznych toaletach,
    • skrzynki zamków na pieniądze (telefony lub automaty do sprzedaży),
    • poręcze przy schodach oraz podestach dla niepełnosprawnych
    • montaż elementów meblarskich

    Wkręty dociskowe DIN 916 z oferty Stalmut

    W ofercie firmy Stalmut znalazły się wkręty dociskowe DIN 916 z łbem wgłębionym, które wykonano z najwyższej jakości materiałów. Optymalne parametry umożliwiają wszechstronne zastosowanie. Produkty Stalmut zgodne są z uznawanymi na całym świecie normami DIN 916, ISO 4029 oraz Polską Normą PN 82317. Uniwersalny gwint metryczny pozwala na zastosowanie w przemyśle meblarskim, branży budowlanej i remontowej. Cechą wkrętu DIN 916 jest gwint drobnozwojny, pozwalający na uzyskanie sztywnego i stabilnego połączenia między elementami.

    Oferowane wkręty dociskowe z łbem wgłębionym wyróżniają się wysoką klasą własności (45H) oraz najlepszymi materiałami, użytymi do produkcji. Klient może wybierać spośród wkrętów ze stali węglowej, nierdzewnej A2 (inaczej INOX) lub kwasoodpornej A4 do szczególnych zastosowań. W przypadku konstrukcji, które pracują w środowisku przemysłowym lub mają kontakt z wilgocią (wodą, parą wodną, śniegiem), wybór stali odpornej na korozję wydaje się jak najbardziej słuszny. Tego typu mocowania są trwałe i stabilne.

    Stalmut oferuje nie tylko surowe wkręty DIN 916, ale również śruby z ocynkiem galwanicznym. Cienka warstwa antykorozyjna doskonale sprawdzi się w tym przypadku, dodatkowo chroniąc miejsce złączenia przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.

    Alternatywny produkt z gwintem calowym

    Na potrzeby konstrukcyjne maszyn produkcyjnych, Stalmut oferuje również alternatywne produkty, zbliżone normą do DIN 916. Są to wkręty dociskowe z łbem wgłębionym, które posiadają amerykański skok gwintu i średnicę wyrażoną w calach. To rozwiązanie mniej popularne w rodzimym przemyśle, jednak niezbędne do obsługi i serwisu maszyn i komponentów sprowadzanych z zagranicy.

    Wkręty dociskowe calowe ~DIN 916 charakteryzuje rodzaj gwintu UNC (UNF / BSW / BSF), klasa własności 45H oraz dwa dostępne materiały, z których wykonano produkt – stal węglowa i stal nierdzewna A2 (INOX).

    Wkręty dociskowe – zalety i wady

    W porównaniu do rozwiązań tradycyjnych, wkręty dociskowe z końcem wgłębionym DIN 916 mają wiele zalet. Jedną z nich jest fakt, że śruba dociskowa jest w całości zamknięta w materiale, który mocuje. Żadna krawędź prowadząca lub tylna nie jest odsłonięta, dlatego mocowanie jest znacznie bardziej odporne na korozję niż śruba tradycyjna. Wkręty tego typu pozwalają również na dokręcanie z większym momentem obrotowym, ponieważ wkręcany materiał otaczający w trakcie obracania wzmacnia swoją głowicę.

    Oczywiście, jak każde rozwiązanie przemysłowe, również wkręty DIN 916 mają pewne wady. Podstawową niedogodnością jest fakt, że jeżeli element łączący mimo wszystko zacznie korodować w miejscu lub łeb wgłębiony został mocno zdeformowany w czasie prób dokręcania lub odkręcania, demontaż śruby staje się praktycznie niemożliwy. Jedyną opcją jest rozwiercenie samego wkręta, który przecież jest stalowy, a niejednokrotnie dodatkowo wzmacniany.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły