More

    Pręty gwintowane DIN 975 – właściwości i zastosowanie

    Prace budowlane i wykończeniowe niejednokrotnie wymagają użycia specjalistycznych akcesoriów gwarantujących stworzenie trwałych połączeń. Jednym z nich są właśnie pręty. To wyroby hutnicze, o dość długich wymiarach, które charakteryzują się wysokim poziomem sztywności. Wyróżniamy kilka rodzajów prętów, a wszystko przez wzgląd na różnorodność przekrojów i ich wymiary. Są to pręty okrągłe, kwadratowe, prostokątne, gwintowe i sześciokątne. Dodatkowo ich produkcja odbywa się przy zastosowaniu norm DIN. W dzisiejszym artykule omówimy zastosowanie i właściwości prętów gwintowanych zgodnych z normą DIN 975.

    Czym są pręty gwintowane DIN 975 i jakie są ich właściwości?

    Pręty gwintowane DIN 975 to wyrób hutniczy o długości znacznie przekraczającej ich przekrój. W zależności od przeznaczenia wykonywane są one ze stali węglowej, stali nierdzewnej A2, mosiądzu, poliamidu czy stali kwasoodpornej A4 i A4-80. Możliwe jest również ich wykonywanie ze stali nierdzewnej A5. Dodatkowo pręty gwintowane oferowane są w sprzedaży w wielu długościach, np. 1 metr, 2 metry, 3 metry oraz w kilku klasach wytrzymałości, jak: 4.8 / 5.8 / 8.8 / 10.9 / 12.9. Istnieje również możliwość ich ocynowania galwanicznie lub ogniowo. Dzięki temu cechują się wysoką trwałością i wytrzymałością na różnorodne warunki oraz idealnie sprawdzają się w różnorodnych konstrukcjach, zarówno stalowych, jak i drewnianych. Pręty wykonane ze stali są odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo nie ulegają korozji i nie rdzewieją, dzięki temu są elementami bezpiecznymi i trwałymi, które tworzą naprawdę wytrzymałe konstrukcje. Pokrywa ocynkiem ogniowym lub galwanicznym gwarantuje wysoką odporność na działanie wilgoci oraz solidność elementów, co gwarantuje pozostawanie w niezmienionym stanie przez długie lata.

    Zastosowanie prętów gwintowanych DIN 975

    Pręty gwintowane DIN 975 to elementy, które charakteryzują się tworzeniem niezawodnych połączeń. Dzięki temu są niezwykle popularne i mają szerokie zastosowanie w różnorodnych gałęziach przemysłu. Stosowane są w pracach z wykorzystaniem drewna, metali, stali i wielu innych. Mogą być wykorzystywane do połączeń konstrukcyjnych opartych o szalunek, do montażu więźby dachowej, a także do stabilizacji zbrojeń konstrukcji wykonanych z żelbetonu. Dodatkowo są chętnie wykorzystywane do montowania instalacji wentylacyjnych, elektrycznych czy hydraulicznych. Świetnie nadają się do tworzenia różnorodnych drewnianych i stalowych konstrukcji, balustrad oraz do podwieszania sufitów. W ostatnim czasie coraz chętniej wybierane są również do kotwienia elementów przy pomocy kotew chemicznych, ale także do korytek dla przewodów, rur i kabli. Pręty gwintowane DIN 975 to elementy, które silnie zespalają poszczególne części i elementy, dzięki temu są bardzo chętnie wykorzystywane w nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcjach bez względu na użyty materiał. Masa różnorodnych materiałów pozwala na wybór odpowiednich prętów, które sprawdzą się w tworzeniu różnorodnych połączeń, trwałych i w pełni bezpiecznych.

    Pręt DIN 975 a DIN 976 – różnice

    W sprzedaży prętów gwintowanych obowiązywały dwie normy DIN 975 oraz DIN 976. Każda z tych norm odpowiada wykonaniu poszczególnych prętów, jednak w ostatnim czasie elementy produkowane według normy DIN 975 opisywane są jako zgodne z normą DIN 976, gdyż pierwsza z tych norm przestaje obowiązywać. Dzięki temu w sprzedaży pręty gwintowane oznaczane są jako DIN 975/ DIN 976 i takie znakowanie towaru z pewnością spotykane będzie jeszcze przez jakiś czas. Elementy te są tożsame, dlatego wybierając te produkty można mieć pewność zakupu wysokiej jakości elementów łączeniowych. Warto wiedzieć, że normy DIN 975 i DIN 976 nie mają swojego odpowiednika w normach ISO oraz PN.

    Czym są normy DIN?

    Normy DIN to zasady wprowadzane i określane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (DIN – Deutsches Institut  fur Normung). Określane normy dla poszczególnych produktów weryfikowane są co 5 lat i dotyczą jakości i wytrzymałości elementów, ale także określają ich użytkowane i zastosowanie. Instytut ten istnieje już od 1917 roku i działa w nim aż 70 komisji, które na co dzień opracowują, weryfikują, wprowadzają bądź wycofują normy niezgodne z aktualnymi rozwiązanymi technicznymi. DIN to niemieckie normy przemysłowe, system standardów, które obowiązują nie tylko w Niemczech, ale są uznawane w całej Europie. Zakup produktów spełniających określone normy DIN pozwala na tworzenie w pełni bezpiecznych i trwałych konstrukcji. Warto wiedzieć, że niektóre z norm DIN posiadają swoje odpowiedniki w międzynarodowych normach ISO czy polskich normach PN.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły