More

    Najpopularniejsze rodzaje nakrętek

    Nakrętki to bardzo ważny element, który wykorzystujemy jako łączniki w połączeniach śrubowych. Odpowiedni i przemyślany zakup powinien być priorytetem podczas planowania jakichkolwiek prac. Jakie najpopularniejsze rodzaje nakrętek wyróżniamy? Co konkretnie możemy znaleźć w sklepach stacjonarnych oraz tych online? Jak dokonać najlepszego zakupu? Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na wymienione pytania, koniecznie czytaj dalej. Wszystkie odpowiedzi umieszczamy poniżej.

    Dlaczego nakrętki są ważne?

    Wykorzystanie odpowiednich nakrętek jest wręcz niezbędne do wykonania stabilnego oraz w pełni trwałego połączenia poszczególnych elementów. To bardzo ważne zabezpieczenie, które powinno w stu procentach zabezpieczać śrubę przed ewentualnym poluzowaniem i rozkręceniem. Warto o tym pamiętać, ponieważ każde łączenie narażone jest na różnego rodzaju naprężenia i drgania. Te zaś powodują wspomniane wcześniej poluzowania. Oznacza to, że dobrej jakości nakrętka powinna być priorytetem, a jej wykorzystanie skutecznie ochroni przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

    Wygląd nakrętek – podstawy, które warto poznać

    Większość nakrętek, które znajdziemy w sklepach to rozwiązania w formie tak zwanego pierścienia. Warto również wiedzieć, że część z nich może być całkowicie zabudowana z jednej strony. Jednocześnie charakterystycznym elementem będzie wewnętrzna część takiej nakrętki. Ma ona postać gwintu, który posiada spiralne nacięcia, które są rozłożone na całej długości samej nakrętki. To świetne zabezpieczenie, które zapewnia dodatkową ochronę przed zsunięciem nakrętki ze śruby. Natomiast część zewnętrzna zaprojektowana jest w taki sposób, który ułatwia bezproblemowy chwyt i demontaż przy wykorzystaniu dedykowanego do tego narzędzia.

    Najpopularniejsze rodzaje nakrętek – podstawowe informacje

    Zastanawiając się nad zakupem odpowiedniego elementu, warto poznać podstawową klasyfikację samych nakrętek. Do najpopularniejszych zaliczamy rozwiązania sześciokątne. Natomiast wśród nich dostępne są opcje wysokie, niskie, długie, z kołnierzem stożkowym, samozabezpieczające oraz zwykłe. Jednocześnie w punktach stacjonarnych lub sklepach online znajdziemy nakrętki kwadratowe, czworokątne, ślepe, okrągłe, wieńcowe, skrzydełkowe, złączne lub te z uchem czy też wkrętem zabezpieczającym.

    Oczywiście to nie wszystkie opcje, które można zakupić. W razie potrzeby, można nabyć także nakrętki kołpakowe, kołnierzowe oraz rozwiązania samolitujące. To daje ogromny wybór, który pozwala na wykonanie dowolnego łączenia.

    Najczęściej stosowane nakrętki – krótka charakterystyka

    Doskonale wiemy, że tak ogromny wybór może powodować problem z dokonaniem rozważnego zakupu. Właśnie dlatego warto przyswoić więcej informacji, które dotyczą najpopularniejszych rozwiązań. Poniższy wykaz jest wskazówką i pomocą w dokonaniu najlepszego wyboru:

    • nakrętki sześciokątne (DIN 934) – to najpopularniejsze rozwiązanie. Decydując się na taki zakup, otrzymujemy gwarancję uniwersalności. Oznacza to, że taki element będziemy mogli wykorzystać praktycznie w każdej sytuacji.
    • nakrętki okrągłe (DIN 1816) – zdecydowanie różnią się kształtem, a można je nakręcić dzięki specjalnym wycięciom i rowkom.
    • nakrętki koronowe (DIN 935) – to rozwiązanie, które charakteryzują specjalne rozcięcia przypominające koronę. Taka opcja wybierana jest przeważnie w przemyśle technicznym, w celu uzyskania dodatkowego zabezpieczenia.
    • nakrętki kołnierzowe (DIN 6923) – nazwa pochodzi od obudowy w kształcie kołnierza. Jej funkcją jest dodatkowe zabezpieczenie przed zsunięciem się nakrętki z rury. Rozwiązanie to wykorzystuje się najczęściej przy połączeniach, które są narażone na liczne wstrząsy.
    • nakrętki wieńcowe (DIN 22425) – można je odróżnić dzięki charakterystycznemu sposobowi wkręcania tego elementu. Aby poprawnie zamontować nakrętkę, klucz należy włożyć przez specjalny otwór do środka.
    • nakrętki skrzydełkowe lub motylkowe (DIN 315) – dzięki dużym wypustkom łatwo je złapać oraz wkręcić bez wykorzystania jakichkolwiek narzędzi. To opcja po którą najczęściej sięga się w gospodarstwach domowych.
    • nakrętki kwadratowe  (DIN 6923) – najczęściej wybierane są przez specjalistów, w celu łączenia charakterystycznych elementów.
    • nakrętki kołpakowe (DIN 1587) – obudowa znajduje się tylko z jednej strony, co jest chętnie wykorzystywane w celu zachowania pożądanej estetyki. Takie rozwiązanie bardzo często znajdziemy w branży motoryzacyjnej. Najlepszym przykładem jest w tym przypadku mocowanie kół.
    • nakrętki zrywalne (DIN 9305 A2) – niezwykle skutecznie zabezpieczają przed kradzieżą. Ich budowa uniemożliwia zerwanie tak zwanego łba. Sam demontaż jest możliwy natomiast jedynie przy wykorzystaniu dedykowanego sprzętu.

    Wybór odpowiedniej nakrętki nie musi być trudny. Zapoznanie się z powyższymi informacjami, w zupełności uzupełni wiedzę, która jest niezbędna do dokonania najlepszego zakupu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto również dopytać o szczegóły sprzedawcę lub fachowca. Takie wsparcie rozwieje wszelkie wątpliwości i sprawi, że dobór nakrętek będzie optymalny. Jednocześnie warto pamiętać, aby wybierać sprawdzonych producentów. Dzięki temu otrzymujemy gwarancję najwyższej jakości, stuprocentowego bezpieczeństwa i pożądanej trwałości. W końcu dobrze wybierać to, co najlepsze i cieszyć się spokojem przez długie lata.

    Najnowsze artykuły

    Następny artykułRodzaje śrub

    Powiązane artykuły