More

    Najpopularniejsze rodzaje śrub – co warto o nich wiedzieć?

    Śruba ze względu na swoje niewielkie rozmiary może sprawiać wrażenie mało istotnej części konstrukcji. Prawda jest jednak taka, że w dużej mierze to właśnie ona odpowiada za jej wytrzymałość i stabilizację. Ze względu na swoją uniwersalność i szerokie wykorzystanie (np. w budownictwie, mechanice, czy elektryce) na rynku dostępnych jest wiele rodzajów śrub, zróżnicowanych pod kątem wytrzymałości, przeznaczenia i kształtu. Wybranie odpowiedniej jest kluczowe, aby dana instalacja była trwała i solidna.

    Najczęściej używane śruby:

    Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami, można znaleźć w:

    • klasie wytrzymałości,
    • rodzajach gwintu,
    • długości i średnicy,
    • spełnianych normach,
    • pokryciu powierzchni,
    • materiałach, z których są wykonane.

    Dzięki tym bardzo konkretnym i różnym parametrom z łatwością można dopasować śrubę, która będzie spełniała swoje zadanie zarówno przy ogromnych konstrukcjach, narażonych na przeciążenia, jak i tych mniejszych i bardziej precyzyjnych.

    Śruby z łbem sześciokątnym:

    Dostępne są dwa warianty śrub z łbem sześciokątnym: DIN933 (z gwintem pełnym, na całej długości trzpienia) oraz DIN931 (z gwintem niepełnym, częściowo na długości trzpienia). Charakteryzują się ona dużą wytrzymałością oraz łatwością w montażu, dlatego w przemyśle stosuje się je najczęściej. Mogą być wykonane z różnych surowców, przez co mają zmienne właściwości, np. są odporne na rdzę albo na kwasy. Wykonanie ze stali nierdzewnej pozwala montować je w pomieszczeniach o dużej wilgotności i daje gwarancję stabilności konstrukcji po upływie czasu. Stal kwasoodporna ma swoje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, budownictwie oraz w miejscach, w których możliwy jest kontakt z chlorem.

    Wykorzystanie:

    Często nazywa się je śrubami maszynowymi ze względu na to, że wykorzystywane są do łączenia elementów stalowych maszyn. Używane są również do montażu innych konstrukcji wykonanych ze stali. Ważne jest jednak to, by podczas ich użycia upewnić się, że są one zgodne z normami unijnymi oraz posiadają atesty, ponieważ daje to gwarancje ich wytrzymałości.

    Śruby z gniazdem sześciokątnym:

    Podobnie, jak poprzednie dostępne są w wielu wariantach, a wśród nich znajdują się m.in.:

    • śruby pasowane – wymagają specjalnie przygotowanego otworu, ze względu na swoją charakterystyczną budowę. Ich odcinek gwintowy posiada mniejszą średnicę od odcinka gładkiego i właśnie z tego względu są bardzo łatwe do rozpoznania. Ich zastosowanie nie jest zbyt szerokie, w głównej mierze ze względu na skomplikowany proces montażu. Używane są w miejscach, w których potrzebne jest przeniesienie sił poprzecznych działających na konstrukcję.
    • śruby imbusowe – są łatwe zarówno w montażu, jak i demontażu. Na rynku dostępne są modele z łbem walcowatym, bądź stożkowym, przy czym podczas ich wyboru należy zwrócić szczególną uwagę na wielkość gwintu. Dzięki swojej wytrzymałości wykorzystywane są w przemyśle przy mocowaniu konstrukcji, które są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Należy tutaj podkreślić, że ich prawidłowy i szybki montaż umożliwiają specjalne klucze, które ułatwiają ich dokręcenie.

    Wykorzystanie:

    Zastosowanie śrub z gniazdem sześciokątnym jest zróżnicowane, ze względu na ogromną ilość ich modeli. Używane są one przeważnie w przemyśle budowlanym, podczas konstrukcji  maszyn oraz w trudno dostępnych miejscach, które uniemożliwiają późniejszą regulację. Również w tym wypadku ważne jest to, aby sprawdzić, czy śruby spełniają wszystkie obowiązujące normy i zaopatrywać się w nie u sprawdzonych sprzedawców.

    Śruby ze względu na materiały, z których są wykonane:

    Tworzywo, z jakiego wykonana jest śruba, w głównej mierze wpływa na jej wytrzymałość, oraz nadaje specyficznych właściwości, jak np. wodoodporność. Najczęściej spotyka się śruby:

    • stalowe – przeważnie pokrywa się je warstwą cynku lub chromu, ponieważ w innym przypadku nie są odporne na działanie wody. Ze względu na jakość stali dzieli się je na poszczególne klasy, które różnią się między sobą wytrzymałością. Jeżeli zostały one poddane fosforowaniu bądź oksydowaniu, to można ich bezpiecznie używać np. w silnikach maszyn, natomiast po kontakcie z wilgotnym powietrzem rdzewieją.
    • aluminiowe – są lżejsze od stali, przy czym ma podobną wytrzymałość oraz nie rdzewieją. Przeważnie stosuje się je do mocowania lżejszych konstrukcji.
    • tytanowe – lżejsze od stali, jednak cięższe od aluminiowych. Posiadają dużą wytrzymałość na rozciąganie oraz są odporne na zachlapania. Z tego względu bardzo często używa się ich np. w motocyklach, czy rowerach. Dobrze sprawdzają się również podczas łączenia ze sobą różnych materiałów, przykładowo: drewna, czy tworzyw sztucznych. Biorąc pod uwagę ich wszechstronność oraz ogromną trwałość i stabilność, są one popularne i bardzo często wybierane.

    Śruby okazują się bardzo ważną składową budowli i innych konstrukcji, dlatego ich odpowiedni wybór i dopasowanie do obciążenia jest kluczowy dla trwałości instalacji. Poza parametrami, takimi jak tworzywo, czy wielkość, należy zawsze upewnić się, że zakupione śruby posiadają odpowiednie testy i spełniają normy, ponieważ daje to gwarancję bezpieczeństwa.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły