More

    Podkładki powiększane DIN 9021 – właściwości i zastosowanie

    Trwałe oraz adekwatne mocowanie i łączenie to sekret, dzięki któremu użyte do jakiejkolwiek konstrukcji elementy oraz narzędzia będą wytrzymałe, a całość przetrwa latami. Same śruby, sposób wykonywania danej czynności oraz umiejętności to jednak nie wszystko. Równie ważne są podkładki do nakrętek oraz śrub. Odpowiadają one m.in. za trwałą konstrukcję, zapobieganie luzowaniu się połączeń czy brak luzów od początku powstania konstrukcji. Odpowiednio dobrane oraz wykonane z najlepszej jakości materiałów posłużą nam latami.

    Podkładki – zastosowanie

    Podkładki znajdą swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie używamy nakrętek oraz śrub. W połączeniu z nimi tworzą bowiem zestaw zabezpieczający. Takie zestawy znajdziemy praktycznie w każdej dziedzinie życia – budownictwie, szeroko pojętym przemyśle, meblarstwie, elektronice czy wytwórstwie. W trakcie każdorazowego montażu powinniśmy zastosować odpowiednie podkładki, które, jak sama nazwa wskazuje, podtrzymają całość konstrukcji. Elementy umieszcza się z reguły pod łbem śruby w taki sposób, aby swoje miejsce zajmowały pomiędzy nim i materiałem, a także materiałem i nakrętką.

    Co więcej, podkładki odpowiadają również za właściwe rozłożenie nacisku oraz siły, jakie występują podczas łączenia ze sobą materiałów plastycznych. Bardzo często zdarza się również, iż służą do ochrony materiału i podłoża przed ich zniszczeniem podczas wkręcania śruby. Najczęściej tego typu uszkodzenia pojawiają się przede wszystkim w miękkim drewnie oraz plastiku.

    Jakie wyróżniamy rodzaje podkładek?

    Podkładki sprężyste

    Jest to specjalny rodzaj podkładek, który poleca się wybierać podczas łączenia elementów, które narażone są na drgania. Zastosowanie znajdują najczęściej w przemyśle technicznym, branży motoryzacyjnej oraz jako niezbędny element podczas budowy licznych konstrukcji. Wytwarzane są ze stali sprężystej lub nierdzewnej. Taka budowa przekłada się na skuteczne zapobieganie przed samoistnym obluzowaniem konstrukcji śrubowej. Ten rodzaj podkładek najłatwiej rozróżnić od pozostałych, ponieważ cechują się inną budową. Ich norma określana jest jako DIN 127.

    Podkładki stożkowe

    Doskonale odnajdują się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest amortyzacja dużych sił. Dlaczego? Doskonale amortyzują one drgania oraz różnego rodzaju wstrząsy. Ich zaletą jest to, że posiadają naprawdę niewielkie rozmiary, co przydaje się w każdej konstrukcji.

    Podkładki poszerzane

    Mają one specjalne zastosowanie – odseparowanie materiału od śruby, a ich celem jest zapewnienie jak najdłuższej żywotności połączeń śrubowych. Najczęściej swoje zastosowanie odnajdują w konstrukcjach drewnianych. Tak jak ich nazwa wskazuje, mają one dużo większą średnicę niż podkładki zwykłe. Z powodzeniem mogą być zatem stosowane wraz ze zwykłymi prętami, śrubami oraz prętami gwintowymi.

    Podkładki okrągłe płaskie

    Na sam koniec – najbardziej uniwersalne podkładki. Wykonywane są one ze stali, a obrabiane w odpowiednich warunkach, nadaje się im normę DIN 125. Produkowane są najczęściej ze stali nierdzewnej A2, stali kwasoodpornej A4, poliamidu, stali węglowej, mosiądzu lub aluminium. Swoje zastosowanie znajdują praktycznie wszędzie – w każdym zakładzie, branży przemysłowej oraz nawet przy najdrobniejszych konstrukcjach. Używamy ich wtedy, gdy otwór jest większy niż łeb śruby, do którego ją montujemy. Poprawnie założona wkładka uniemożliwia przedostawanie się śruby przez otwór, a połączenie staje się wówczas trwałe i bezpieczne.

    Podkładki powiększane DIN 9021 – właściwości

    Jest to specjalny rodzaj podkładek, który służy do łączenia pojedynczych elementów w większe konstrukcje. Podkładki powiększane DIN 9021 to coś, czego nie może zabraknąć podczas żadnej konstrukcji. Wykonane są one ze stali nierdzewnej A2, stali węglowej, mosiądzu, stali kwasoodpornej A4 oraz poliamidu. Co więcej, możemy znaleźć także podkładki o zróżnicowanych twardościach materiału: najczęściej są to 200 HV lub 140 HV. Podczas ich produkcji na każdą sztukę nakłada się dodatkową warstwę cynku, której celem jest zabezpieczenie elementów przed powstawaniem rdzy. Zabieg ten doskonale przedłuża także żywotność podkładek.

    Podkładki powiększane DIN 9021 – zastosowanie

    Wszystkie podkładki odporne są na działanie wysokich sił zgniatających. Stosuje się je najczęściej zatem w celu zwiększenia powierzchni nacisku złącza śrubowego na dany element. Doskonale odnajdą się także przy mniejszych i mniej skomplikowanych konstrukcjach, zapewniając jednocześnie niebywałą trwałość. Podkładki powiększane DIN 9021 doskonale sprawdzą się w branży budowniczej, podczas różnego rodzaju naprawy maszyn czy w drobnych, domowych naprawach. Równie dobrze odnajdą się w branży szeroko pojętego przemysłu.

    Kupując podkładki zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego są wykonane.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły