More

    Śruby oczkowe DIN 444 – właściwości i zastosowanie

    Zastosowanie śrub oczkowych DIN 444 podczas wykonywania prac łączeniowych minimalizuje ryzyko popełnienia błędu oraz sprawia, że połączenia są stabilne i trwałe.  Z tym właśnie wiąże się ich ogromna popularność, gdyż są one chętnie wykorzystywane do tworzenia wielu połączeń. Jakie są właściwości i zastosowanie śrub oczkowych zgodnych z normą DIN 444? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

    Czym są śruby oczkowe DIN 444 i jakie są ich właściwości?

    Śruby oczkowe to elementy służące do mocowania, posiadające oczko i gwint. Ich nazwa pochodzi właśnie od oczka, które znajduje się na końcu mocowania. Stworzone są one zgodnie z normą DIN 444, dodatkowo można doszukiwać się w nich podobieństwa do śrub z uchem, jednak posiadają ona większe oczko, natomiast śruba oczkowa ma dużo dłuższy gwint. Śruba oczkowa DIN 444 wykonana ze stali węglowej lub stali nierdzewnej A2 i stali kwasoodpornej A4. Posiada gwint metryczny i klasę własności 4.6/8.8. Istnieje możliwość jej zakupu z powłoką w formie ocynku galwanicznego, czernioną / oksydowaną lub bez powłoki. Pokrycie ich ocynkiem galwanicznym pozwala na ich wykorzystywanie w zakładach produkcji o dużej wilgotności powietrza, w pralniach, a także w infrastrukturze miejskiej i zakładach przemysłowych. To trwałe połączenia, które przez wiele lat pozostaną w nienaruszonym stanie, bez ryzyka korozji czy powstawania rdzy. Warto wiedzieć, że śruby oczkowe dostępne są w wielu średnicach od M5 do M30, dzięki temu są idealne do wykonywania wielu połączeń.

    Zastosowanie śrub oczkowych DIN 444

    Śruby oczkowe ze względu na swoje cenne właściwości i wytrzymałość mogą być wykorzystywane do tworzenia różnorodnych mocowań, np. przedmiotów takich jak: trzepienie, szekle, haki i liny stalowe. To właśnie dzięki nim możliwe jest napinane drutów i konstrukcji linowych. Są również chętnie wykorzystywane do zabezpieczenia ładunków, gdyż w niezawodny sposób pomagają unieruchamiać elementy w wymaganych pozycjach. To również bardzo popularny element konstrukcji wielu maszyn. Śruby oczkowe DIN 444 są chętnie stosowane w przemyśle i w wielu pracach łączeniowych, do wykonywania połączeń przegubowych. Pozwalają na uproszczenia konstrukcji, ze względu na oczko, które jest szczególnie przydatne w sytuacji konieczności mocowania linki. Mogą być łączone z kotwami podstawami słupków, dodatkowo idealnie sprawdzają się podczas budowy wielu dekoracji ogrodowych i mebli np. trampolin i huśtawek, mocowania hamaków. Pozwalają na stabilizację wielu elementów, gwarantując trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Warto wiedzieć, że śruby oczkowe są wykorzystywane do holowania pojazdów, na okrętach, a także do wykonywania prac montażowych, prac wysokościowych i do przenoszenia konstrukcji na placach budowy. Są również chętnie wykorzystywane do montowania ciężkich konstrukcji reklam, urządzeń i systemów na budynkach, a także do rozciągania namiotów i masztów.

    Zalety śrub oczkowych DIN 444

    Niewątpliwą zaletą śrub oczkowych, która decyduje o ich ogromnej popularności, jest możliwość ich szerokiego zastosowania w wielu pracach. To wysoka jakość i klasa materiałów zgodna z niemiecką norm DIN 444 i polską normą PN 82425. Szeroki wybór śrub wykonanych z zastosowaniem różnorodnych materiałów, daje szerokie pole do manewru. Dodatkowo występują one w wielu średnicach. Dzięki temu ich zastosowanie jest szybkie i całkowicie bezproblemowe. Ogromna uniwersalność sprawia, że mogą być stosowane w branżach spożywczych, chemicznych farmaceutycznych i w szeroko pojętym przemyśle. Są odporne na rdze i korozję oraz działanie różnorodnych warunków. Śruby te są wysoce trwałymi elementami łączeniowymi, gwarantując przy tym bezpieczeństwo stosowania i trwałość powstałych połączeń.

    Czym są normy DIN?

    DIN, czyli Deutsches Institut fur Normung to Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Powstał on w 1917 roku i od tamtego czasu zajmuje się zatwierdzaniem, opracowywaniem, omawianiem i wycofywaniem norm. Są one gwarancją wysokiej jakości wykonania produktów, użycia jak najlepszych materiałów do ich produkcji. Za normą DIN stoją produkty wytrzymałe, trwałe i bezpieczne w użytkowaniu. Dodatkowo mają określone przeznaczenie. Warto wiedzieć, że normy DIN nie odnoszą się jedynie to elementów złącznych, jak śruby, nakrętki czy wkręty. Są one stosowane powszechnie, jednak posługiwanie się tymi oznaczeniami jest najbardziej znane i rozpowszechnione właśnie w tym zakresie. Każda z elementów, nieważne czy będzie to podkładka, wkręt czy śruba ma swoją normę. Ich znajomość pozwala również na szybkie wyszukiwanie produktów. Warto wiedzieć, że wiele norm DIN posiada swoje odpowiedniki w międzynarodowej normie ISO czy polskiej normie PN.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły