More

    Wkręty dociskowe imbusowe z końcem płaskim DIN 913 – właściwości i zastosowanie

    Wykonywanie połączeń z użyciem wkrętów jest chętnie stosowane nie tylko przez profesjonalistów, ale również majsterkowiczów. To idealne elementy służące do łączenia drewna, metali, materiałów drewnopochodnych, płyt kartonowo-gipsowych i wielu innych. Wkręty dzielą się ze względu na zastosowanie, gdyż poszczególne materiały wymagają odpowiedniego kształtu łba, rodzaju nacięcia, końcówki czy odpowiedniej powłoki, która sprawdzi się w różnorodnych warunkach. Wśród nich wyróżnia się wkręty dociskowe imbusowe z końcem płaskim DIN 913. W dzisiejszym artykule omówimy ich zastosowanie i właściwości.

    Jakie są właściwości wkrętów dociskowych imbusowych z końcem płaskim DIN 913?

    Wkręty dociskowe imbusowe z końcem płaskim DIN 913 posiadają sześciokątne gniazdo i wykonane są ze stali nierdzewnej A2, stali węglowej o klasie twardości 45H lub stali kwasoodpornej A4. Gwarantuje to wysoką odporność na działanie korozji, czynników atmosferycznych i wysokich temperatur. Są zgodne i tożsame z międzynarodową normą ISO 4026 i polską normą PN 82314. Wkręty te są powszechnie wykorzystywane do produkcji i obsługi różnorodnych maszyn i urządzeń. Posiadają gwint drobnozwojny lub metryczny oraz nacięcie imbusowe, które ułatwia wkręcanie, przyśpieszając w ten sposób tworzenie trwałych połączenie. Występują w średnicach od M1.4 do M24, dzięki temu możliwe jest dopasowanie elementów do wykonywania konkretnych czynności. Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania surowej powłoki lub ocynku galwanicznego, który zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi i korozją.

    Gdzie można stosować wkręty dociskowe imbusowe z końcem płaskim DIN 913?

    Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych wkrętów wysokiej jakości. Nie bez powodu wkręt imbusowy ma nadaną niemiecką normę DIN. To wysoka jakość, trwałość i wytrzymałość. Są one przydatne w realizacji wielu prac. Posiadają wiele zastosowań, jednak najczęściej są wykorzystywane do produkcji maszyn i urządzeń. Dodatkowo stosuje się je wszędzie tam, gdzie element służący do mocowania nie może posiadać łba oraz w miejscach trudno dostępnych. Są szczególnie popularne wśród fachowców, którzy pracują w różnorodnych przedsiębiorstwach, np. przy produkcji mebli czy naprawie urządzeń i pojazdów. Świetnie sprawdzają się również w domowych pracach dla majsterkowiczów.

    Czym charakteryzuje się pokrewny produkt wkręty dociskowe imbusowe z końcem stożkowym DIN 914?

    Wkręty dociskowe imbusowe z końcem stożkowym, tak jak wkręty z końcem płaskim wykonane mogą być ze stali węglowej, stali nierdzewnej A2 i stali kwasoodpornej A4. Posiadają gwint drobnozwojny lub metryczny oraz możliwość zastosowania surowej powłoki lub ocynkowanej galwanicznie. Różnica pomiędzy tymi dwoma wkrętami polega na zastosowaniu innego zakończenia w każdym z wkrętów. DIN 913 posiada zakończenie płaskie, natomiast DIN 914 posiada stożkowy koniec. Wkręty te również stosowane są do produkcji i remontu maszyn produkcyjnych oraz chętnie wybierane są przez domowych majsterkowiczów. Norma DIN 914 odpowiada normie ISO 4027 i normie polskiej PN 82315.

    Normy w oznaczaniu wkrętów i innych elementów

    Normy są powszechne w naszym życiu, w końcu każdego dnia musimy się do nich dostosowywać. Okazuje się jednak, że tworzone są one również w celu zapewnienia wysokiej jakości produktów, wydajnych i trwałych, gwarantujących bezpieczeństwo użytkowania. Są one określane najczęściej przez trzy jednostki, jak DIN, ISO i PN. Pierwsza z nich w oznaczaniu śrub, wkrętów, podkładek i innych jednostek jest najbardziej rozpowszechniona, jednak wiele z norm ISO i PN jest z nią tożsamych.

    • ISO to Międzynarodowa Jednostka Normalizacyjna, czyli International Organization for Standardization.
    • DIN to Niemiecki Instytut Normalizacyjny, czyli Deutsches Institut für Normung.
    • PN to polskie normy opracowywane przez Polski Komitet Normalizacyjny.

    Zakup produktów oznaczonych tymi normami często może wymagać korzystania z tabeli konwersji, w której możemy sprawdzić, jakiej normie DIN odpowiada norma polska PN. Pamiętajmy, że w tabeli tej znajdują się nie tylko wkręty, śrubki, ale także nakrętki, nity, kołki i wiele innych elementów. Decydując się na kupno produktów oznaczonych normą DIN i innymi można mieć pewność korzystania z przetestowanych elementów, które cechują się niezwykłą trwałością, wytrzymałością, solidnością i wysokiej jakości użytymi surowcami. Dzięki temu są bezpieczne w stosowaniu oraz gwarantują szybki i bezproblemowy przebieg prac. Kupując takie produkty, nie czekają nas żadne niespodzianki, a trwałość połączeń spełni wszystkie wymagania, wytrzymując wiele lat bez uszkodzeń, zmian korozyjnych i wielu innych.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły