More

    Nakrętki kołnierzowe DIN 6923 – właściwości i zastosowanie

    Wszędzie tam, gdzie połączenia śrubowe narażone są na intensywne drgania czy zmianę obciążeń, swoje zastosowanie znajdują nakrętki kołnierzowe. Ten niewielki element złączny, którego budowa została wzbogacona o specjalny kołnierz, to skuteczne zabezpieczenie przed samoczynnym luzowaniem się śrub czy wkrętów. Ze względu na swoje właściwości sprawdzają się w wielu dziedzinach przemysłu, jak na przykład w branży motoryzacyjnej czy budowlanej. Przykładem kołnierzowych elementów złącznych o szerokim zastosowaniu są nakrętki DIN 6923. Czym się charakteryzują?

    Nakrętki — elementy złączne

    Nakrętki to inaczej spoiwa wszelkich połączeń śrubowych. Posiadają formę pierścienia z gwintem, dzięki któremu możliwe staje się ich wkręcenie na dowolny koniec trzonu śruby. Wybierając je należy kierować się przede wszystkim ich przeznaczeniem oraz budową. Powszechnie stosowane nakrętki to te o sześciokątnym kształcie, wśród których można wymienić zwykłe, wyposażone w kołnierz stożkowy, niskie, wysokie, długie czy na przykład samozabezpieczające. Ich zastosowanie pozwala w szybki i prosty sposób scalić poszczególne elementy, gwarantując jednocześnie trwałość i stabilność wykonanego połączenia.

    Nakrętki kołnierzowe DIN 6923 — charakterystyczna budowa

    To, co wyróżnia sześciokątne nakrętki kołnierzowe DIN 6923 od pozostałych typów, to charakterystyczna budowa, a dokładniej kołnierz znajdujący się u ich podstawy, który może mieć gładką lub ząbkowaną powierzchnię. Jego rodzaj przekłada się na posiadane właściwości — płaski w głównej mierze odpowiada za równomierne rozłożenie nacisku, z kolei wyposażony w dodatkowe ząbki, skutecznie zabezpiecza przed niechcianym i samoczynnym poluzowaniem się wykonanego połączenia. Taki kołnierz to zapewnienie silnego docisku do większej powierzchni, a tym samym odpowiedniego poziomu tarcia, dzięki czemu odkręcenie nakrętki staje się mało prawdopodobne.

    Charakterystyczna budowa nakrętek kołnierzowych DIN 6923 to nie tylko ich szczególne właściwości, ale również większa ilość parametrów w porównaniu ze zwykłymi elementami złącznymi. Sprawdzając ich wymiary można znaleźć informacje o takich danych technicznych jak:

    • średnica zewnętrznego kołnierza oznaczana za pomocą symbolu dc
    • wysokość kołnierza, czyli k
    • wysokość nakrętki wraz z kołnierzem, której odpowiada symbol m
    • rozmiar nakrętki pod klucz oznaczany jako s
    • średnica nakrętki mierzona na jej przeciwległych brzegach, czyli e

    Same nakrętki opisuje się z kolei za pomocą litery M oraz liczby, która odpowiada ich rozmiarowi, na przykład M4 czy M6. Natomiast normy, którymi są oznaczone to DIN 6932, PN 82168 i ISO 4161.

    Nakrętki kołnierzowe DIN 6923 — wykonanie i właściwości

    Nakrętki kołnierzowe DIN 6923 wytwarzane są w kształcie sześciokąta. Podczas procesu produkcji korzysta się z wysokogatunkowych stali, do których należy stal nierdzewna, stal kwasoodporna oraz stal węglowa. Dobrej jakości materiał, odporny na zużycie i duży nacisk, przekłada się na wytrzymałość nakrętek, ich niepodatność na uszkodzenia, a także niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Stal to jednak nie wszystko. Nakrętki pokrywa się również specjalną powłoką ochronną, wykonaną z ocynku galwanicznego lub płatkowego. To, co ją cechuje, to niezwykle wysoka odporność na korozję — zarówno powietrzną, jak i wodną. Jej zastosowanie sprawia, że nakrętki kołnierzowe DIN 6923 sprawdzają się nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale również na dworze, gdzie panują wymagające warunki atmosferyczne.

    Nakrętki kołnierzowe DIN 6923 — zastosowanie

    Nakrętki kołnierzowe DIN 6923 to niewielkie elementy o zdecydowanie szerokim zastosowaniu. Sprawdzą się zarówno w przypadku łączenia części metalowych, drewnianych, jak i wykonanych z tworzyw sztucznych. Ze względu na optymalną konstrukcję i ponadnormatywną wytrzymałość, są gwarancją pewnego i bezpiecznego połączenia elementów w różnego rodzaju pojazdach, co jednocześnie sprawia, że nie brakuje ich w branży motoryzacyjnej. Co więcej, swoje zastosowanie znajdują również w przemyśle oraz budownictwie. Mogą posłużyć jako element uzupełniający podczas montowania bram segmentowych, a także przy stawianiu hal czy na przykład wiat. Warto także wspomnieć, że nie tylko pracownicy profesjonalnych zakładów przemysłowych doceniają ich zastosowanie, ale również domorośli majsterkowicze. Szybki i prosty montaż pozwala zminimalizować ryzyko błędów i jednocześnie oszczędzić czas — ponieważ nie wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, poradzą sobie z nim nawet początkujące osoby. Nakrętki kołnierzowe DIN 6923 sprawdzą się w przypadku wielu domowych prac, jak na przykład skręcania mebli, stawiania ogrodzenia czy zakładania dachu. To gwarancja trwałego, stabilnego i bezpiecznego połączenia, które będzie odporne na uszkodzenia i działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły