More

    Nakrętki samokontrujące DIN 985 – właściwości i zastosowanie

    Wśród wielu akcesoriów dostępnych w sprzedaży znajdują się nakrętki samokontrujące DIN 985. Co sprawia, że są one tak chętnie wybierane? Jakie są ich właściwości i zastosowanie? Dowiesz się z naszego artykułu.

    Czym są nakrętki samokontrujące DIN 985?

    Nakrętki samokontrujące DIN 985 nazywane są często nakrętkami samozabezpieczającymi lub nakrętkami samohamownymi. Sprzedawane są najczęściej w zestawie z wkładką poliamidową lub niemetalową. Pierwsze z nich posiadają gwint metryczny i drobnozwojny i wykonane są ze stali węglowej, stali kwasoodpornej A4, mosiądzu lub stali nierdzewnej A2. Dostępne są w klasie wytrzymałości 6,8,10. Powłoka nakrętek z wkładką poliamidową to ocynk galwaniczny, ocynk płatkowy lub ocynk galwaniczny zółty. Są niezwykle odporne na wstrząsy i drgania, dlatego nie ma ryzyka ich luzowania czy odkręcenia się. Świetnie scalają poszczególne części konstrukcji, gwarantując tym samym stabilność i trwałość. Pozwalają na szybkie mocowanie, dlatego są tak chętnie wykorzystywane w wielu branżach przemysłu. Nakrętki samokontrujące DIN 985 z niemetalową wkładką są wykonane ze stali węglowej lub stali nierdzewnej A2 o gwintach: UNC / UNF / BSW / BSF. Również świetnie zabezpieczają poszczególne elementy przed odkręceniem czy poluzowaniem. Mogą być wykonane z powłoką galwaniczną lub bez powłoki. Warto pamiętać, że powłoki galwaniczne chronią mocowania przed rdzą, korozją i wilgocią, szczególnie jeśli chodzi o działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo stal, z które wykonane są nakrętki, jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, dzięki temu ułatwia tworzenie solidnych, bezpiecznych i trwałych połączeń na długie lata.

    Gdzie znajdują zastosowanie nakrętki samokontrujące DIN 985?

    Nakrętki samokontrujące DIN 985 znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Są idealne do mocowania i łączenia elementów wraz ze śrubami, wkrętami i innymi elementami mocującymi. Nakrętki samokontrujące z wkładką poliamidową pozwalają na tworzenie szczelnych połączeń i zapobiegają powstawaniu luzów oraz samoistnemu odkręceniu się nakrętki. Ze względu na swoje właściwości nakrętki te są chętnie wykorzystywane w przemyśle i motoryzacji, w celu tworzenia szybkich, trwałych i łatwych mocowań. Stosowane są do budowy różnorodnych maszyn oraz w motoryzacji. Nakrętki te wykorzystywane są również w wielu pracach montażowych i budownictwie. Ze względu na obecność wkładki mocowanie odbywa się samoczynnie, a w przypadku powstania poluzowań w połączeniach, nie odkręca się, tak, jak w przypadku zwykłych tradycyjnych nakrętek sześciokątnych. Dzięki temu możliwe jest tworzenie naprawdę solidnych połączeń, o dużym bezpieczeństwie stosowania i niskich kosztach eksploatacji. W przypadku nakrętek samokontrujących DIN 985 z wkładką niemetalową są one również wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym do zabezpieczania przed odkręcaniem, bądź poluzowywaniem elementów skręcanych.

    Zalety zastosowania nakrętek samokontrujących DIN 985

    Nakrętki samokontrujace ze względu na swoje właściwości tworzą stabilne, trwałe i silne połączenia pomiędzy dwoma elementami. Nawet wtedy, kiedy są one narażone na wibracje, wstrząsy i drgania charakterystyczne dla poruszania się samochodów czy pracy maszyn. Dodatkowo zastosowanie odpowiedniej podkładki zmniejsza tarcie zabezpieczając nakrętkę przed odkręceniem się. To idealne zabezpieczeniem przed luzowaniem się złącza. Pozwalają na tworzenie szybki, solidnych i trwałych mocowań. Świetnie sprawdzają się w bezpośrednim połączeniu ze śrubą nawet w sytuacji bardzo wymagających warunków eksploatacyjnych.

    Warto pamiętać, że użyte materiały do produkcji nakrętek samokontrujących gwarantują trwałość i wysokie bezpieczeństwo oraz odporność na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Są również wysoce wytrzymałe, dzięki temu nie ma obaw o pęknięcia czy inne wady mechaniczne. Nakrętki te spełniają normy DIN 985, ISO 10511 oraz PN 82175. Dzięki temu wybierając ten produkt można mieć pewność zakupu najwyższej jakość nakrętki, które są gwarancją tworzenia trwałych i bezpiecznych połączeń. 

    Zgodność norm DIN, ISO, PN

    Normy pełnią funkcję swoistej gwarancji zgodności parametrów nakrętek z tymi zadeklarowanymi przez producenta. Nakrętki samokontrujące odpowiadają normie ISO, czyli Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej, normie DIN, czyli Niemieckiemu Instytutowi Normalizacyjnemu oraz normie PN, czyli Polskiej Normie. Znajdując takie oznaczenia na produktach można mieć pewność, że w procesie ich produkcji zostały spełnione wszystkie wymagania, które pozwoliły na stworzenie najwyższej jakości produktów o wysokiej funkcjonalności i bezpieczeństwie użytkowania.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły