More

    Pierścienie osadcze zewnętrzne DIN 471 – właściwości i zastosowanie

    Odpowiednie zabezpieczenie przed osiowym przesuwaniem podzespołów ma fundamentalne znaczenie, jeżeli chodzi o motoryzację, przemysł, a nawet przydomowy warsztat. Jednym z akcesorium spełniających wspomnianą funkcję są tzw. segeringi, opatentowane w roku 1927 jako Bolt Locking Device. Poznaj najważniejsze właściwości i zastosowanie pierścieni osadczych zewnętrznych DIN 471!

    Zastosowanie pierścieni osadniczych

    Do podstawowych funkcji pierścienia osadczego zewnętrznego należy ochrona przed przesunięciem osiowym części maszyn, zabezpieczając tym samym współpracujące powierzchnie przed przyspieszoną eksploatacją. W motoryzacji wykorzystywany jest do m.in. do zabezpieczania przed wysuwaniem się tzw. sworzni w przegubach napędowych, sworzni tłokowy, a także innych elementów, także tych o niewielkich gabarytach. Ponad to, tego rodzaju akcesoria są nierzadko spotkane w szeregu artykułów gospodarstwa domowego w formie elementu unieruchamiającego.

    Pierścień stosowany jest razem z podzespołami montowanymi na wałach, osiach bądź w otworach. Są nimi m.in.:

    • łożyska
    • tuleje
    • tarcze
    • koła zębate
    • tarcze hamulcowe

    Pierścienie Segera DIN 471 przeznaczone są przede wszystkim do montażu na sworzniu – elemencie tzw. połączenia sworzniowego, wykonanego z mosiądzu, stali bądź aluminium.

    Podstawowe właściwości

    Pierścienie Segera odznaczają się szczególnym, mimośrodkowym kształtem, umożliwiającym doskonałe dopasowanie do rowka. Dostępne na rynku egzemplarze wykonana są najczęściej ze stali sprężynowej bądź stali nierdzewnej A1 Tego rodzaju element sprawdzi się w przypadku wałów w zakresie od 5 do 1000 mm, a także otworów od 8 do 1000 mm. Najczęściej jest jednak wykorzystywany dla średnic do 300 mm.

    Na rynku dostępnych jest kilka wariantów pierścieni osadczych zewnętrznych, takich jak:

    • czernione
    • fosfatowane
    • wykonane ze stali nierdzewnej

    Egzemplarze fosfatowane odznaczają się zwiększoną odpornością na korozję, ze względu na dodatkową powłokę ochronną.

    Zakładanie i demontaż pierścieni Segera

    Montaż pierścieni osadczych zewnętrznych nierzadko jest źródłem szeregu problemów, głównie ze względu na brak odpowiednich narzędzi. W procesie zakładania niezbędne jest wyposażenie się w specjalistyczne szczypce, wyglądem przypominające kombinerki. Odznaczają się one zaokrąglonymi szczękami, zarówno chroniącymi pierścień przed uszkodzeniem, jak również ułatwiającymi sterowanie danym elementem.

    Zarówno w przypadku zewnętrznego, jak również wewnętrznego pierścienia, niezbędne jest jego rozszerzenie do poziomu umożliwiającego swobodne przesuwanie wzdłuż wałka i wsunięcie do kanaliku. Zwolnienie nacisku na szczypce skutkować będzie zmniejszenie średnicy pierścienia oraz osadzenie w danym wyżłobieniu.

    Demontaż pierścieni Segera opiera się na rozszerzeniu go do stopnia pozwalającego na bezproblemowe wysunięcie z kanaliku. W następnym kroku należy przesunąć element wzdłuż wałka, całkowicie go zdejmując.

    Uwagi podczas montażu

    Jeżeli chodzi o uwagi podczas montażu pierścieni osadczych zewnętrznych, w pierwszej kolejności należy pamiętać o używaniu narzędzi wysokiej jakości. Używanie zniszczonych szczypiec bądź innych akcesoriów niezgodnie z ich przeznaczeniem, skutkować może uszkodzeniem niewielkiego elementu bądź kanaliku, w którym jest umiejscowiony.

    Szczególnie istotne jest również stosowanie się do wszelkich zasad BHP, mających na celu ochronę zdrowia w czasie pracy. Istotną rolę pełni w tym procesie ochrona oczu, ze względu na możliwość zsunięcia się źle złapanego elementu, który może „wystrzelić” w naszą stronę. Na nieprzewidywalność sytuacji ma również wpływ oddziałująca na niego siłą sprężystości oraz sprężysty materiał, z którego jest wykonany. W związku z tym zalecane jest stosowanie okularów ochronnych przez cały czas pracy.

    Podczas montażu należy pamiętać o odpowiednim nacisku na pierścień – zbyt mocny chwyt może być przyczyną nadmiernego odkształcenia bądź pęknięcia elementu.

    Cennik

    Cena pierścieni osadczych zewnętrznych DIN 471 znacznie się różni, w zależności od rozmiaru, materiałów wykorzystanych w produkcji, jakości wykonania, a także renomy danego sklepu. Najtańsze egzemplarze rozpoczynają się od nawet 10 groszy za sztukę, z kolei najdroższe, o znacznie większych gabarytach, wyceniane są na kwotę około 500 złotych.

    Elementy pokrewne do pierścieni Segera

    Akcesorium o analogicznym zastosowaniu do pierścieni osadczych są tzw. płytki osadcze sprężynujące. W przemyśle spełniają one funkcję ochronną przed przesuwaniem osiowym części maszyn. W porównaniu do pierścieni, odznaczają się kształtem centrycznym, a także brakiem otworów do mocowania. W procesie montażu płytek osadczych wykorzystuje się szczypce na wałkach z rowkami, które zabezpieczają tzw. łożyska igiełkowe.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły