More

    Śruby dwustronne DIN 938 – właściwości i zastosowanie

    Śruby dwustronne DIN 938 to najpopularniejsze elementy łączne, jakie możemy spotkać. Z powodzeniem stosowane są w wielu branżach, zarówno w przemyśle, branży mechanicznej czy motoryzacyjnej ale nie tylko. Najczęściej wykorzystywane w tworzeniu łączeń zaworów czy połączeń kołnierzowych doskonale sprawdzą się również w innych konstrukcjach. Co warto wiedzieć o śrubach dwustronnych? 

    Śruby dwustronne- czym się charakteryzują?

    Śruby dwustronne to gwintowe elementy posiadające szerokie spektrum zastosowania. Wykorzystywane w branżach oraz przy produkcji maszyn różnią się pomiędzy sobą kształtem czy też rozmiarem. Wraz z prętami gwintowymi stosowane są w tych miejscach, w których konieczne jest złączenie elementów rurociągów, aparatur i innych inwestycji. Wraz z kołnierzami tworzą część specjalistycznej armatury.

    Śruby dwustronne- dostępne typy i różnice pomiędzy nimi

    Śruby dwustronne dzielą się na te oznaczone literką S oraz Z. Obydwa zdecydowanie różnią się pomiędzy sobą. Śruby dwustronne Z charakteryzuje równa średnicy szyjki do średnicy gwintu. Z kolei śruby S mają mniejszą średnicę szyjki od średnicy rdzenia. Do nich należą jeszcze odpowiednie podkategorie- oznaczone liczbami A (typ z długim gwintem) i S (krótki gwint). 

    Jednak to nie jedyne różnice pomiędzy nimi. Pomiędzy różnymi modelami widoczne je inne zakończenie, rozmiar czy ich klasyfikacja oraz normy. Śruby dwustronne oznaczone skrótem DIN to te, które spełniają normy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego. Produkt, który posiada to oznaczenie został poddany niezwykle skrupulatnym badaniom oraz nadzorowi przez odpowiednich specjalistów. Dzięki temu mamy pewność zarówno wysokiej jakości jak i pełni bezpieczeństwa wykonywanych łączeń i stabilność konstrukcji.

    Z czego wykonane są śruby dwustronne?

    Śruby dwustronne wykonywane są z dobrych jakościowo metali, najczęściej ze stali węglowej i nierdzewnej. Pokrywające je powłoki antykorozyjne (ocynk galwaniczny) zdecydowanie zwiększają ich użyteczność i możliwość stosowania na zewnątrz, bowiem śruby te nie ulegają rdzewieniu oraz uszkodzeniom. Często spotykane są również modele wykonane ze stali kwasoodpornej. Wybierając sprawdzony materiał mamy pewność użyteczności komponentów.

    Śruby dwustronne- zastosowanie

    Śruby dwustronne znajdują swoje zastosowanie najczęściej w przemyśle, dzięki czemu są standardowym elementem obecnym wielu halach przemysłowych, produkcyjnych i nie tylko. Stosowane w budownictwie, przemyśle samochodowym i elektryce. 

    Śruby te stosowane są najczęściej do tworzenia:

    • połączeń kołnierzowych,
    • armatury,
    • instalacjach elektrycznych,
    • elementy rurociągów i zaworów itd.

    Dzięki nim możliwe jest uzyskanie niezwykle trwałych i solidnych łączeń, które świetnie odnajdują swoje zastosowanie w różnego rodzaju warsztatach czy podczas wykonywania instalacji elektrycznych. Śruby dwustronne stosowane są także w przemyśle energetycznym, petrochemicznym i motoryzacyjnym. Ich szerokie spektrum zastosowania jest możliwe ze względu na ogromny wybór dostępnych typów. Co ciekawsze, zupełnie inne wykorzystywane są w domowym warsztacie, a inne z nich będą stosowane w profesjonalnym użyciu. Stąd też warto wiedzieć, na jaki model postawić.

    Jakie śruby dwustronne wybrać?

    Śruby dwustronne to najpopularniejsze elementy złączne dostępne na rynku. Nic więc dziwnego w tym, że wybór odpowiedniego modelu może przysporzyć problemów. Najlepiej wybrać elementy oznaczone normami np. DIN 938 a w połączeniach kołnierzowych te z normami ISO oraz PN. Dzięki temu mamy pewność, ze wybrane przez nas elementy łączne charakteryzują się odpowiednią jakością, trwałością oraz normami bezpieczeństwa. Jeśli masz problem z dopasowaniem odpowiedniego modelu względem danego zastosowania warto skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą dokonać właściwego wyboru.

    Śruby dwustronne DIN 938 i ich szczegółowa charakterystyka

    Śruby dwustronne DIN 938 najczęściej stosowane są w przemyśle motoryzacyjnym oraz do łączenia podzespołów. Charakteryzuje je metryczny rodzaj gwintu, a także różne klasy materiału – 5.6, 5.8 oraz 8.8. To elementy złączne wykonywane z różnych komponentów, najczęściej ze stali węglowej lub stali nierdzewnej. Dzięki temu śruby dwustronne o tym oznaczeniu mogą być stosowane na zewnątrz ze względu na swoje właściwości antykorozyjne. Pomimo działania niekorzystnych czynników czy z upływem czasu nie tracą swoich właściwości użytkowych. 

    Co jeszcze warto wiedzieć?

    Elementy złączne takie jak omawiane śruby dwustronne są niezwykle popularne. Stosowane przez różnych klientów w odmiennym zastosowaniu. Chętnie wybierane przede wszystkim w przemyśle i motoryzacji, ale to nie jedyne ich zastosowanie, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Doskonałe do łączenia podzespołów oraz niezbędne w tworzeniu instalacji elektrycznych są obowiązkowym elementem każdego warsztatu, hali ale nie tylko. 

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły