More

    Sworznie z łbem walcowym DIN 1444 – właściwości i zastosowanie

    Prowadzenie różnorodnych prac wykończeniowych, budowlanych i konstrukcyjnych wymaga posiadania solidnych i mocnych elementów służących do wykonywania konstrukcji. Spośród wielu różnorodnych połączeń dostępnych w sklepach można znaleźć sworznie z łbem walcowym DIN 1444. Służą one do tworzenia połączeń i są jednym z ich kluczowych elementów. Występują w połączeniu z nakrętkami czy zawleczkami. Jakie są właściwości i zastosowanie sworzni z łbem walcowym DIN 1444? Dowiesz się z poniższego artykułu. 

    Jakie są właściwości sworznia z łbem walcowym DIN 1444?

    Sworznie z łbem walcowym DIN 1444 wykonane są ze stali węglowej i pokryte ocynkiem galwanicznym. Są nie tylko zgodne z niemiecką normą DIN 1444, ale również międzynarodową normą ISO 2341 i polską normą PN 83002. Ze względu na wykorzystanie stali węglowej do ich produkcji są one niezwykle wytrzymałe, twarde i odporne na zużywanie się. Dodatkowo są odporne na rdzę i działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Pokrycie ich ocynkiem galwanicznym pozwala na izolację sworznia przed czynnikami zewnętrznym, a także świetnie chroni przed korozją. Ze względu na trwałość są chętnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu.

    Gdzie stosowane są sworznie z łbem walcowym DIN 1444?

    Sworznie z łbem walcowym wykorzystywane są do tworzenia konstrukcji maszyn budowlanych np. ładowarek i koparek i wielu innych. Wszystko przez wzgląd na konieczność tworzenia połączeń pozwalających na poruszanie się poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Stosowane są również w samochodach i  maszynach przemysłowych. Związane jest to z ich właściwościach, które pozwalają na tworzenie bezpiecznych i trwałych połączeń, wpływających na komfort użytkowania. To niezwykle przydatne systemy połączeniowe, bez których niemożliwe byłoby zbudowanie wielu maszyn. Stanowią także niezbędny element produkcji zawieszeń samochodowych. Ich trwałość, ze względu na ocynk galwaniczny i stal węglową sprawia, że są chętnie wykorzystywane w wielu sektorach przemysłu.

    Jakie są rodzaje sworzni oraz jakie jest ich zadanie?

    W zależności od potrzeb dostępnych jest wiele rodzajów sworzni. Są to:

    • sworznie bez łba,
    • sworznie z łbem walcowym,
    • sworznie z łbem czworokątnym,
    • sworznie z łbem soczewkowym,
    • i wiele innych.

    Wszystkie z nich znajdują zastosowanie w różnorodnych konstrukcjach.

    Sworznie to elementy złączne, które przypominają walcowate kołki. Ich zakończenie ma postać łba, który przyjmuje różnorodne kształty. W przypadku sworznia z łbem walcowatym, tak, jak wskazuje nazwa jest to kształt walca. Średnica łba jest dużo większa niż korpus, dzięki temu można mieć pewność, że sworzeń pozostanie w odpowiednim miejscu konstrukcji. Najczęściej posiada zawleczkę lub nakrętkę. Dzięki temu możliwe jest tworzenie bezpiecznych i stabilnych połączeń.

    Czym jest norma DIN która określa sworznie?

    Normy DIN to bardzo często spotykane oznaczenia wśród śrub, sworzni, podkładek, nakrętek i wielu innych elementów służących do tworzenia połączeń. DIN to skrót Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego, który pochodzi od słów Deutsches Institut fur Normung. To instytucja, która powstała w 1917 roku, a jej siedziba mieści się w Berlinie.  Na co dzień pracuje w niej aż 70 komisji, które rozpatrują wnioski normalizacyjne. Co istotne, taki wniosek może złożyć każda osoba, która chce, aby dany produkt był zgodny z normą DIN. W Niemieckim Instytucie Normalizacyjnym testowane są produkty, które, aby zostać uznane za zgodne z normą muszą spełniać szereg zaleceń, które wpływają na ich trwałość i bezpieczeństwo stosowania. Co istotne wszystkie wprowadzone normy są co 5 lat weryfikowane pod względem ich zgodności z aktualnymi rozwiązaniami technicznymi. Jeżeli są niezgodne, następuje ich wycofywanie lub dostosowywanie do aktualnych potrzeb techniki. Warto wiedzieć, że normy te obowiązują w całej Europie, a produkty posiadające oznaczenia DIN cieszą się zaufaniem i dobrą opinią.

    Dodatkowo wiele norm DIN jest zgodnych z Polską Normą – PN oraz Międzynarodową Normą – ISO.

    Dlaczego warto kupować produkty oznaczone normą DIN?

    Stając przed koniecznością zakupu elementów złączonych, warto wybierać produkty oznaczone normą DIN. To pewność wyboru elementów, które posiadają określone cechy, takie jak:

    • wysoka jakość,
    • bezpieczeństwo stosowania,
    • solidność,
    • trwałość,
    • wytrzymałość,
    • odporność na uszkodzenia.

    To wszystko sprawia, że są to produkty odpowiednie do tworzenia wielu połączeń i konstrukcji. Wszystkie produkty oznaczane normą są poddawane testom w Niemieckim Instytucie Normalizacyjnym, dzięki temu są to produkty wysokojakościowe, które dostosowane są do wszelkich standardów. Dzięki ich wykorzystaniu prace mogą być prowadzone szybko i solidnie.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły