More

    Śruby dwustronne DIN 939 – właściwości i zastosowanie

    Elementy złączne wykorzystywane są dziś niemal wszędzie. Występują we wszystkich konstrukcjach i stanowią ich nieodłączny element, zapewniając stabilność i trwałość. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozmiarów i rodzajów śrub o szerokim zastosowaniu. Jednym z rodzajów śrub są śruby dwustronne, które stanowią jeden z popularniejszych elementów złącznych. Ich popularność wynika przede wszystkim z możliwości wykorzystania ich na wiele sposobów. Mogą różnić się miedzy sobą kształtem oraz wielkością, jednak zawsze łączy je ich uniwersalność. Jakie właściwości posiadają śruby dwustronne i jakie jest ich najczęstsze zastosowanie?

    Czym są śruby dwustronne?

    Są to elementy złączne, które wytwarzane są zgodnie z europejskimi standardami. Śruba dwustronna różni się od tradycyjnych śrub przede wszystkim budową. Jak sama nazwa wskazuje, mają one z dwóch stron nawiercony gwint, dzięki czemu można z ich pomocą wykonać bezpieczne i stabilne połączenia. Dobrej jakości śruby dwustronne posiadają również nierdzewną oraz kwasoodporną powłokę, co pozwala stosować je w wielu nawet wymagających branżach. W większości przypadków śruby dwustronne dzielą się na elementy opisywane za pomocą litery S, charakteryzujące się średnicą szyjki mniejszą od średnicy rdzenia oraz Z, które średnicę szyjki mają równą ze średnicą gwintu.

    Normy oraz rodzaje śrub dwustronnych

    Bardzo duża różnorodność śrub występujących na rynku spowodowała konieczność ich klasyfikacji i opracowania specjalnych norm, które dzielą elementy złączne ze względu na ich rodzaj oraz możliwe zastosowanie. Normy te zostały opracowane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, stąd charakterystyczna nazwa DIN (Deutsches Institut fur Normung). Przypisanie śrubom dwustronnym takiego wskaźnika pozwala na ich szybką identyfikację oraz dopasowanie do wymagań konkretnej konstrukcji. Występujące normy DIN to między innymi DIN 938, DIN 939 czy DIN 835. Każdą z norm charakteryzują inne parametry śrub oraz ich powszechne zastosowanie.

    Śruby dwustronne i ich zastosowanie w praktyce

    Cechą charakterystyczną śrub dwustronnych jest ich bardzo uniwersalne zastosowanie. Wykorzystywane są obecnie w wielu branżach oraz miejscach, takich jak magazyny, warsztaty czy też hale produkcyjne. Stosuje się je między innymi jako połączenie w instalacjach energetycznych, elementach armatury, rurociągach oraz wielu maszynach przemysłowych. Stanowią one na przykład niezbędny element złączny pomiędzy zaworami i zasobami a kołnierzami. Śruby dwustronne wykorzystuje się także w zakładach petrochemicznych, energetycznych oraz w szeroko pojętym przemyśle motoryzacyjnym.

    Śruby dwustronne DIN 939 – zastosowanie

    Śruba dwustronna według normy DIN 939 to element stosowany głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Występuje w klasie twardości 5.6, 5.8, 8.8, 10.9. Wykonana jest ze stali węglowej, stali nierdzewnej A2 lub stali kwasoodpornej A4. Śruby dwustronne DIN 939 w przemyśle samochodowym służą do łączenia podzespołów pojazdów.  Dzięki nierdzewnej i kwasoodpornej powłoce można z powodzeniem wykorzystywać je praktycznie w każdej innej branży. Są niezwykle odporne na działanie wielu czynników zewnętrznych oraz substancji chemicznych.

    Śruby dwustronne – dlaczego normy są tak ważne?

    Podczas zakupu śrub dwustronnych należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy wykonane są one zgodnie z obowiązującymi normami jakościowymi. Brak oznaczenia DIN wskazuje, że dany produkt nie spełnia wymienionych wyżej norm. Tymczasem śruby spełniające standardy DIN to gwarancja, że są one wykonane z najwyższej jakości materiałów i odpowiadają dość restrykcyjnym standardom europejskim.

    Oprócz wymienionych wcześniej norm typu DIN istnieją również inne normy, które również kwalifikują produkt pod względem jego parametrów i jakości. Na przykład skrót PN oznacza Polską Normę wskazującą, że produkt został poddany dokładnemu badaniu oraz nadzorowi przez niezależny podmiot. Oznacza to zarówno bezpieczeństwo, jak i wysoką jakość śrub. Często spotykanym oznaczeniem na produktach jest również skrót ISO. Norma ta jest z kolei nadawana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Śruby dwustronne oznakowane jedną z wymienionych wyżej typów norm powinny zatem wykazywać się stosunkowo wysoką jakością.

    Wybór odpowiedniego rodzaju śrub jest niezwykle ważny z punktu widzenia zapewnienia stabilności i wysokiej jakości połączeń. Śruby dwustronne są szczególnie często wykorzystywane, głównie ze względu na możliwość dopasowania ich do niemal każdej konstrukcji i branży. Śruby dwustronne DIN 939 wytworzone są zgodnie z restrykcyjnymi normami jakościowymi, co daje gwarancję niezawodności i wytrzymałości.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły