More

    Zawleczki sprężyste podwójne DIN 11024 – właściwości i zastosowanie

    Zawleczki sprężyste, nazywane również przetyczkami, to jedne z podstawowych metod zabezpieczających w rolnictwie. Stosuje się je w rozmaitych maszynach, urządzeniach oraz systemach automatyki przemysłowej. Jednymi z najczęściej wybieranych są zawleczki sprężyste podwójne DIN 11024. Jakie są ich właściwości i zastosowanie?

    Czym charakteryzują się zawleczki sprężyste?

    Zawleczki sprężyste wykonuje się najczęściej ze stali nierdzewnej lub drutu stalowego hartowanego. Znajdują rozliczne zastosowania w przemyśle rolniczym, żeglarstwie i przy budowie maszyn. Przetyczki to bardzo proste, a jednocześnie funkcjonalne rozwiązania, służące jako zabezpieczenie w sworzniach. Wykorzystuje się je również w automatyce przemysłowej i jako element zabezpieczający w różnych rodzajach wyposażenia i podzespołach rolniczych.

    Zawleczki sprężyste podwójne DIN 11024 znakomicie sprawdzają się także w leśnictwie i urządzeniach komunalnych, a nawet w ogrodnictwie, jako element zakończenia łańcuchów.

    Popularne rozwiązania

    Z uwagi na swoją popularność, przetyczki dostępne są w kilku rodzajach. W zależności od wymaganej wytrzymałości na obciążenia oraz warunków pracy elementu łączącego, należy dobrać odpowiedni model. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania, dostępne w renomowanym sklepie internetowym Stalmut.

    • DIN 11023: zawleczki z pierścieniem, produkowane ze stali węglowej
    • DIN 11024: zawleczki sprężyste podwójne, wykonane ze stali węglowej lub A4
    • ~DIN 11024: zawleczki sprężyste pojedyncze ze stali węglowej lub A2
    • DIN 94: zawleczki proste do zastosowań specjalistycznych

    Dlaczego zawleczki sprężyste podwójne DIN 11024?

    Polecane przez Stalmut zawleczki sprężyste podwójne DIN 11024 to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacjach, gdy potrzeba odpowiedniego zabezpieczenia w automatyce rolniczej. Wykonane z wysokiej jakości, wytrzymałej stali węglowej sprawdzą się tam, gdzie wymagane jest trwałe połączenie. Z kolei elementy włącznie DIN 11024 ze stali kwasoodpornej A4 to rozwiązanie w sytuacjach, gdy przetykane otwory oraz samo złączenie wystawiane jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Należy zaznaczyć, że w branży rolniczej kontakt z wilgocią, śniegiem, błotem i chemikaliami jest na porządku dziennym. Właśnie dlatego najczęściej wybieranym rozwiązaniem są przetyczki podwójne ze stali kwasoodpornej.

    Dlaczego przetyczki są ocynkowane

    Zawleczki sprężyste podwójne DIN 11024 są dodatkowo pokryte powłoką antykorozyjną. Profesjonalnie i dokładnie wykonany ocynk galwaniczny pozwala uzyskać jednolitą gładką powierzchnię przetyczki. Znacznie zwiększa jej wytrzymałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki ocynkowi dobrej jakości, zawleczki mogą spełniać swoje zadanie dłuższy czas, nawet jeśli wystawione są na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych, co niejednokrotnie ma miejsce w dziedzinie rolnictwa stosowanego.

    Kiedy wybrać zawleczki sprężyste pojedyncze

    W ofercie Stalmut można znaleźć również alternatywne rozwiązanie o normie zbliżonej do DIN 11024, mianowicie zawleczki sprężyste pojedyncze. Na uwagę zasługuje fakt, że nie są one wykonane ze stali A4 i cechuje je mniejsza wytrzymałość. Z tych względów przetyczki pojedyncze dedykowane są raczej do mniej wymagających zastosowań w rolnictwie i przemyśle maszynowym.

    Przetyczki DIN 11024: wytrzymałość

    Ponieważ zawleczki sprężyste podwójne DIN 11024 muszą pracować jako zabezpieczenie sworzni oraz wałów, konieczna jest duża wytrzymałość tych elementów złącznych. Kluczem do odpowiedniego montażu układu jest dobranie wielkości przetyczki (średnicy otworu) do średnicy wału. Czołowi producenci udostępniają pełną tabelę rozmiarów. W przypadku firmy Stalmut zawleczki sprężyste podwójne sprzedawane są w zakresie średnicy własnej 2.5-8. Według podziału na szerokość wału, odpowiednie przetyczki to:

    • Ø 9-11.2 = zawleczka 2.5
    • Ø 11.2-14 = zawleczka 3.2
    • Ø 14-20 = zawleczka 4
    • Ø 26-34 = zawleczka 5 lub 6.3
    • Ø 34-45 = zawleczka 7
    • Ø 45-50 = zawleczka 8

    Ile kosztują zawleczki DIN 11024?

    Przetyczki należą do jednych z tańszych elementów złącznych. Ich faktyczną cenę definiuje kilka czynników, między innymi średnica otworu oraz rozmiar zawleczki. W przypadku produktów wykonanych ze stali węglowej, cena zaczyna się od około 2 PLN. Z podobnym kosztem należy się liczyć gdy chodzi o przetyczki ze stali nierdzewnej. Wraz z rozmiarem, wzrasta również cena. Za zawleczki sprężyste podwójne DIN 11024 dla dużych średnic można zapłacić nawet 20 PLN / sztukę.

    Gdzie można kupić zawleczki sprężyste podwójne?

    W ofercie Stalmut można znaleźć świetnej jakości przetyczki pojedyncze oraz sprężyste podwójne, zgodne z normą DIN 11024. Oprócz zastosowań w rolnictwie, z powodzeniem można z nich korzystać w konstrukcji maszyn przemysłowych i układów automatycznych.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły