More

    Wkręty z łbem podkładkowym z gniazdem krzyżowym DIN 967 – właściwości i zastosowanie

    Elementy złączne z łbem podkładkowym to jest z podstawowych rodzajów wkrętów, stosowanych w technice zamocowań. Dla bezpieczeństwa użytkowników oraz efektywności połączeń materiałowych, muszą spełniać określone normy. Omawiamy podstawowe właściwości i najczęściej spotykane zastosowanie dla wkrętów DIN 967.

    Wkręty z łbem podkładkowym – zastosowanie

    Wkręty z łbem podkładkowym (nazywanym inaczej talerzykowym) to alternatywne rozwiązanie dla elementów z łbem stożkowym. Śruby łączące typu DIN 967 bardzo często wykorzystywane są do budowy konstrukcji metalowych. Wersje wkrętów do drewna (ich określenie to SN 127) stosuje się na przykład przy montażu więźby dachowej, oraz elementów drewnianych i drewnopochodnych w konstrukcji dachu. Natomiast wkręty z łbem podkładkowym na śrubokręt krzyżakowy DIN 967 to rozwiązania znakomicie sprawdzające się w łączeniu arkuszy blachy. Z uwagi na specjalną konstrukcję, wkręty tworzą mocne połączenie. Jeśli są dodatkowo ocynkowane, można uznać je za chronione przed korozją.

    Wkręty z łbem podkładkowym wykorzystuje się na szeroką skalę w różnych gałęziach przemysłu – od motoryzacji, przez kolej, lotnictwo oraz produkcję okrętów. Najczęściej służą do mocowania niewielkich elementów lub łączenia ze sobą lżejszych części konstrukcji maszyn albo podzespołów. Nie bez znaczenia jest również wykorzystanie wkrętów DIN 967 w branży budowlanej, remontowej oraz montażowej. Elementy złączne tego typu należą do podstawowych narzędzi każdego fachowca.

    Wkręty z łbem podkładkowym z oferty Stalmut

    Wysokiej jakości wkręty z łbem podkładkowym znajdują się w ofertach wielu renomowanych dostawców elementów złącznych. Dobrze znana hurtownia Stalmut ma w sprzedaży mocowania tego typu. Spełniają one wszelkie wymagane standardy, w zakresie norm DIN, dzięki czemu mogą być z powodzeniem wykorzystywane do budowy maszyn i konstrukcji dopuszczonych do użycia w przemyśle. Wkręty z łbem podkładkowym i gniazdem krzyżowym odpowiadają normie DIN 967, co sprawia że stają się uniwersalnym elementem złącznym w branży budowlanej i montażowej.

    Znormalizowany gwint metryczny pozwala na łatwe wykonanie połączenia elementów metalowych, po wcześniejszym wykonaniu nawiertów w wybranych miejscach. Do produkcji wkrętów DIN 967 używa się popularnej stali węglowej. Wykazuje ona dużą wytrzymałość i jest powszechnie stosowana w przemyśle. Aby zapewnić jej optymalne zabezpieczenie antykorozyjne, wkręty z łbem podkładkowym zyskują specjalną powłokę. Poddanie elementów mocujących ocynkowi galwanicznemu tworzy na ich powierzchni jednolitą cienką, gładką warstwę, która zapobiega korozji.

    Wysoka jakości stali użytej do produkcji oraz ocynk galwaniczny sprawiają, że wkręty DIN 967 można wykorzystywać do mocowań, które są narażone na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, między innymi wody, śniegu lub pary wodnej. Z tego względu ocynkowane wkręty to podstawowe elementy łączeń w branży motoryzacyjnej.

    Wkręty z łbem podkładkowym dla branży ciesielskiej

    Wkręty z łbem podkładkowym DIN 967 przeznaczone są do tworzenia mocnych połączeń pomiędzy elementami metalowymi. W ofercie hurtowni Stalmut znalazły się również pokrewne rozwiązania, dedykowane dla branży ciesielskiej. Doskonale sprawdzają się przy tworzeniu konstrukcji drewnianych i drewnopochodnych, na przykład więźby dachowej. Są to między innymi:

    • Wkręty ciesielskie z łbem podkładkowym (SN 127), wyposażone w gniazdo TORX
    • Wkręty do drewna z łbem podkładkowym na śrubokręt krzyżakowy (SN 204)

    Rozwiązania alternatywne – wkręty samowiercące

    Wiele elementów mocujących wykorzystuje łeb podkładkowy, podobnie jak wkręty DIN 967. W ofercie najlepszych hurtowni można znaleźć między innymi wkręty samowiercące do metalu, określane normą DIN 7504T. Zapewniają stabilne połączenia i niezwykle łatwy montaż, niewymagający wcześniejszego wiercenia otworów. Tego rodzaju rozwiązania stanowią ciekawą alternatywę dla mocniejszych wkrętów DIN 967.

    Wkręty DIN 967 – rozmiary

    Wkręty z łbem podkładkowym dostępne są w różnych rozmiarach, umożliwiając dopasowane kupowanego elementu do konkretnych potrzeb konstrukcyjnych. Chociaż pełną tabelę wymiarów można uzyskać na stronie internetowej producenta, poniżej zamieszczono podstawowe parametry, pozwalające na trafny wybór. Wkręty DIN 967 dostępne są w średnicach od M3 do M8, a odpowiadające im gniazda mieszczą się w zakresie od 1 do 4.

    Ile kosztują wkręty DIN 967?

    Wkręty z łbem podkładkowym i gniazdem na śrubokręt krzyżowy to efektywne i relatywnie tanie elementy złączne. Ceny hurtowe pozwalają na zakup dużej ilości wkrętów. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne w branży montażowej i remontowej, ponieważ uzyskanie trwałego i stabilnego połączenia zwykle wymaga użycia wielu elementów DIN 967. W renomowanych hurtowniach za opakowanie 100 sztuk zapłacimy w granicach 15-130 zł, zależnie od wybranej wielkości produktu.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły