More

    Zawleczki DIN 94 – właściwości i zastosowanie

    Spośród wielu dostępnych rodzajów zabezpieczeń maszyn, urządzeń i konstrukcji wyróżnić można zawleczki zgodne z normą DIN 94. To produkt powszechnie stosowany i chętnie wykorzystywany ze względu na trwałość i bezpieczeństwo. Jakie są właściwości i jakie jest zastosowanie zawleczek DIN 94? Przeczytasz w poniższym artykule. 

    Jakie są właściwości zawleczek DIN 94?

    Zawleczki DIN 94 są nie tylko zgodne z niemiecką normą, ale również polską normą PN 82001 i międzynarodową normą ISO 1234. Określane są jako zawleczki proste. Jej ramiona są połączone, a na zgięciu widoczne jest ucho. Co istotne, jedno ramię zawleczki jest krótsze od drugiego. Wyglądem może przypominać wsuwkę do włosów. Zawleczki DIN 94 wykonane są ze stali węglowej, stali nierdzewnej INOX A2, stali kwasoodpornej A4, mosiądzu lub miedzi. Ogromny wybór materiałów sprawia, że można wybrać produkt o dużej klasie odporności na korozje i wytrzymałości. Możliwe jest również zastosowanie powłoki w postaci ocynku galwanicznego, który pozwala na otrzymanie produktu niezwykle odpornego na działanie korozji i czynników zewnętrznych. Są idealnym elementem do zabezpieczania i tworzenia połączeń również tych specjalistycznych. Występują w wielu średnicach, dlatego możliwy jest ich odpowiedni dobór do części i tworzonych połączeń.

    Jakie jest zastosowanie zawleczek DIN 94?

    Ten niewielki element, jakim jest zawleczka DIN 94, wykorzystywany jest często przy tworzeniu wielu konstrukcji budowlanych i w produkcji maszyn. Jest szczególnie przydatna w zabezpieczaniu połączeń zespolonych. Chroni stabilność konstrukcji oraz zapobiega odkręcaniu się nakrętek. Zawleczki DIN 94 wykorzystywane są do zabezpieczania różnorodnych elementów oraz tworzenia połączeń specjalistycznych. Zabezpieczają elementy przed zsuwaniem się lub przemieszczaniem się części umieszczonych na osiach, wałkach, trzpieniach i wielu innych elementach. Co istotne zawleczki DIN 94 są stosowane wtedy, gdy zabezpieczany element nie jest obciążony. Zawleczka DIN 94 jest przewlekana przez wywiercony otwór, a wolne końce są odginane. Najważniejszą cechą stosowania zawleczek jest bezpieczeństwo użytkowania urządzeń, przy których produkcji są wykorzystywanie. Ich obecność zmniejsza ryzyko awarii do minimum i zwiększa żywotność urządzeń. Niewielka cena jest wprost nieadekwatna do znaczenia tego niewielkiego elementu. Jednak za sprawą istotności zawleczek w różnych typach konstrukcji, warto upewnić się, że używany produkt jest najwyższej jakości. Najlepiej musi być zgodny z Niemiecką Normą DIN.

    Jakie są zalety stosowania zawleczek?

    Zastosowanie zawleczek DIN 94 w maszynach i urządzeniach pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa ich użytkowania. Dodatkowo ich wykorzystanie pozwala na zmniejszenie ryzyka awarii oraz zwiększenie żywotności urządzeń. Wybierając produkt zgodny z normą DIN można mieć pewność wysokiej jakości produktu, trwałego, solidnego, wytrzymałego i w pełni bezpiecznego w stosowaniu. Zawleczki DIN 94 są niezbędnym elementem w wielu branżach oraz różnorodnych gałęziach przemysłu, a ich stosowanie jest szczególnie powszechne ze względu na to, iż dostępnych jest wiele różnorodnych zawleczek jak: wspomniana prosta, sprężysta, czyli rolnicza, rurkowa i z pierścieniem.

    Czym są normy DIN i dlaczego warto je znać?

    Normy DIN to regulacje, które opracowywane są w Niemieckim Instytucie Normalizacyjnym (Deutsches Institut für Normung – skrót DIN). To stowarzyszenie, które swoją działalność rozpoczęło już w 1917 roku. Siedziba mieści się w Berlinie, gdzie pracuje około 70 komisji normalizacyjnych. Na co dzień zatwierdzają oni i weryfikują normy pod względem ich zgodności z aktualnie obowiązującymi rozwiązaniami technologicznymi. Co istotne, każda z istniejących norm jest weryfikowana co 5 lat. Kiedy jest ona bezużyteczna, Niemiecki Instytut Normalizacyjny podejmuje decyzje o jej wycofywaniu bądź dostosowaniu. Znając normy DIN można dużo łatwiej korzystać z tabeli konwersji. Często zdarza się, że poszczególne produkty określane są np. normą ISO czy PN. Kiedy znajomość norm DIN jest wysoka, można dużo łatwiej znaleźć odpowiednie produkty. Co istotne produkty oznaczone normą DIN są bardzo chętnie wybierane przez wszystkie osoby, które wykorzystują je na co dzień. Wszystko przez wzgląd na ich wysoką jakość. Są bezpieczne w stosowaniu, trwałe, solidne i wytrzymałe. Tworzenie dzięki nim połączeń pozwala na uzyskanie bezpiecznych konstrukcji.

    Wiele norm Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego jest zgodnych z Polską Normą – PN, która określana jest przez Polski Komitet Normalizacyjny oraz normami ISO, czyli Międzynarodowymi normami wdrażanymi przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły