More

    Kup śruby HV do połączeń sprężanych DIN 6914 – właściwości i zastosowanie

    Śruby HV to elementy złączne o wysokiej wytrzymałości, dedykowane do połączeń sprężanych i zgodne z normą DIN 6914. Stosuje się je przede wszystkim w połączenia doczołowych sprężanych oraz w łączeniach zwykłych i ciernych. Jakie elementy są niezbędne do montażu zestawu HV oraz jakie właściwości mają produkty DIN 6914 z oferty hurtowni Stalmut?

    Połączenia sprężane śrubami HV

    Śruby HV do połączeń sprężanych DIN 6914 wykorzystuje się dla połączenia elementów konstrukcji stalowej. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest fakt, że śruby jako elementy złączne poddawane są wyłącznie siłom rozciągającym. Do uzyskania optymalnego efektu niezbędny jest cały zestaw połączenia sprężanego HV. W jego skład wchodzą:

    • Śruba HV do połączeń sprężanych DIN 6914
    • Nakrętka HV do połączeń sprężanych, dostosowana wielkością do rozmiaru zastosowanej śruby
    • Dwie podkładki HV do połączeń sprężanych. Specjalna konstrukcja sprawia, że podkładki tego typu po obwodzie wewnętrznym i zewnętrznym posiadają jednostronne fazowanie (kąt 45º)

    Korzystając z całego zestawu dedykowanego do połączeń sprężanych, warto zakupić poszczególne elementy u tego samego producenta. Dzięki temu będą odpowiadać tym samym normom i znakomicie pasować, tworząc trwałe i stabilne łączenie.

    Śruby DIN 6914 – zastosowanie

    Śruby HV do połączeń sprężanych DIN 6914 to rozwiązanie dedykowane dla profesjonalnych konstrukcji. Wykorzystuje się je między innymi do tworzenia stabilnych konstrukcji stalowych oraz w przemyśle budowlanym maszynowym. Ponieważ połączenia sprężane muszą spełniać wysokie normy jakościowe, bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie do siebie wszystkich komponentów zestaw, w tym ich długości, grubości i klasy wytrzymałościowej. Dzięki temu niweluje się ryzyko używania na budowie lub w zakładzie pracy źle zmontowanej konstrukcji stalowej.

    Specjalistyczne śruby Stalmut

    W ofercie hurtowni Stalmut znaleźć można profesjonalne śruby HV do połączeń sprężanych DIN 6914. Odpowiadają one również międzynarodowej normie ISO 7412 oraz krajowej PN 82343. Wyposażono je w uniwersalny, metryczny gwint – doskonały dla połączeń mechanicznych.

    Śruby do połączeń sprężanych DIN 6914 z hurtowni Stalmut charakteryzują się wysoką wytrzymałości, określaną klasą własności 10.9. Produkowane są ze stali węglowej, a więc bardzo praktycznego stopu wykorzystywanego na co dzień w przemyśle budowlanym.

    Na uwagę zasługuje dodatkowa powłoka zapobiegająca korozji, jaką otrzymują śruby DIN 6914 z hurtowni Stalmut. Poddawane są procesowi ocynkowania ogniowego, które zapewnia elementom złącznym znacznie lepsze parametry aniżeli ocynk galwaniczny. Choć metoda ogniowa jest nieco droższa, pozwala na przedłużenie trwałości śruby HV, a co za tym idzie – całego łączenia.

    Dzięki wysokiej jakości stali oraz precyzyjnemu ocynkowaniu ogniowemu, śruby HV do połączeń sprężanych DIN 6914 znakomicie sprawdzają się w wymagających konstrukcjach stalowych. Mogą być wykorzystywane w przemyśle ciężkim, w złączach doczołowych sprężanych oraz zwykłych i ciernych.

    Podstawowe wskazówki dotyczące montażu śrub DIN 6914

    Wielu producentów dostarcza śruby HV do połączeń sprężanych dostarczane są wstępnie posmarowane smarem molibdenowym lub lekko naoliwionym. Nie ma więc potrzeby dodatkowo smarować elementów złącznych przed montażem. Monter, który decyduje się na użycie zbyt dużej ilości smaru ryzykuje zmianę siły sprężenia, co w konsekwencji prowadzi do błędów montażowych. Istnieją przesłanki do montażu z dodatkowym smarowaniem podkładki za pomocą dwusiarczku molibdenu. Występują one jedynie w przypadku montażu śrub HV do połączeń sprężanych cynkowanych ogniowo.

    Przy montażu koniecznie trzeba pamiętać, że wszystkie elementy zestawu (śruba, nakrętka, dwie podkładki) powinny pochodzić od tego samego producenta i spełniającymi te same normy DIN / ISO. Dzięki temu monter zyskuje pewność, że uniknie niedopasowania części złącznych.

    Kolejnym krokiem, jaki warto uwzględnić przy montażu jest precyzja przy zakładaniu podkładek. Powierzchnie z fazami muszą odpowiednio przylegać do łba śruby HV do połączeń sprężanych DIN 6914.

    Poważnym błędem montażowym jest dokręcanie śrub HV „na siłę”. Nie wolno tak robić, ponieważ można uszkodzić całe złącze. Profesjonalny montaż obejmuje używanie określonej, optymalnej siły sprężania Fv. Sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie narzędzi pozwalających na dokładne ustawienie momentu dokręcania, wraz z precyzyjnym odczytem jego wartości.

    Ostatnia wskazówka dotyczącą montażu ma związek ze sposobem na osiągnięcie wymaganej siły sprężania w śrubie HV. Sprężanie wykonuje się metodą kontrolowanego momentu dokręcania lub impulsu obrotowego. Dzięki wykorzystaniu tabeli wartości dostarczonej przez producenta śruby DIN 6914 możliwy jest montaż z uniknięciem podstawowych, często popełnianych błędów.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły