More

    Wkręty z łbem stożkowym płaskim z nacięciem prostym DIN 963 – właściwości i zastosowanie

    Wkręty z łbem stożkowym normy DIN 963 mogą być z powodzenim używane w różnych gałęziach przemysłu do tworzenia połączeń, w których łeb elementu złącznego nie wystaje ponad powierzchnię materiału.

    Wysokiej jakości wkręty DIN 963 Stalmut

    Hurtownia Stalmut przygotowała ofertę obejmującą wysokiej jakości wkręty z łbem stożkowym płaskim z nacięciem prostym DIN 963. Ten rodzaj elementów złącznych należy do absolutnie podstawowego zestawu narzędzi każdego fachowca, głównie z uwagi na szerokie zastosowanie. Oferowane w różnych konfiguracjach wkręty spełnią oczekiwania zarówno w konstrukcjach amatorskich, jak i profesjonalnych.

    Normy wkrętów DIN / ISO / PN

    Wkręty z łbem stożkowym z gniazdem na śrubokręt płaski muszą spełniać odpowiednie normy, aby gwarantować stabilne połączenie elementów konstrukcyjnych. W tym przypadku chodzi o DIN 963. Równoległą normą, honorowaną przez instytucje międzynarodowe, jest ISO 2009. Wkręty z łbem stożkowym spełniają również krajowe regulacje PN 82207. Produkty te wyposażono w gwint metryczny. To uniwersalny, znormalizowany gwint, który sprawdzi się w czasie budowy maszyn lub montażu podzespołów.

    Wytrzymałość – klasy własności

    Jednym z podstawowych oczekiwań co do łączeń wykonanych wkrętami, jest ich wytrzymałość. Elementy złączne nie mogą być zbyt kruche, aby nie utrudniać montażu, a jednocześnie mają trwale łączyć ze sobą wybrane powierzchnie. Wkręty z łbem stożkowym DIN 963 reprezentują dwie klasy własności. W zależności od wybranego do produkcji surowca są to 4.8 oraz 8.8. Parametry tej wielkości w zupełności wystarczą do realizacji konstrukcji lekkich oraz średnich. Z tego względu wkręty DIN 963 są chętnie wybierane przez fachowców, a nawet domowych majsterkowiczów.

    Wysokiej jakości stal, mosiądz lub poliamid

    Na wytrzymałość i jakość wkrętów główny wpływ ma rodzaj użytego stopu stali. Wkręty z łbem stożkowym i gniazdem na śrubokręt płaski wykonuje się z trzech rodzajów surowca:

    • Stal węglowa (niestopowa CS), która ze względu na trwałość i niezawodność znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle
    • Stal nierdzewna A2 (INOX), przeznaczona do łączeń, które są szczególnie narażone na korozję. Wkręty z takiej stali to najlepsze rozwiązanie w motoryzacji lub konstrukcji maszyn, które mają kontakt z wodą, parą wodną lub śniegiem
    • Stal kwasoodporna A4, dzięki której wkręty uzyskują znaczną wytrzymałość na niekorzystne warunki przemysłowe. Dedykowana elementom złącznym, od których oczekuje się maksymalnej trwałości, na przykład w łączeniach powierzchni urządzeń przemysłowych

    Oprócz wymienionych trzech rodzajów stali, wkręty z łbem stożkowym DIN 963 mogą być produkowane z mosiądzu lu poliamidu. Te ostatnie wykazują świetne właściwości izolujące, a dodatkowo nie korodują.

    Zabezpieczenie antykorozyjne

    Hurtownia elementów znacznych Stalmut przygotowała kilka możliwych wariantów zabezpieczania wkrętów przed korozją. Do polecanych sposobów należą:

    • Ocynk galwaniczny (także w wersji żółtej)
    • Czernienie stali
    • Oksydowanie stali

    Każda powłoka, w tym ocynk, zostaje naniesiona za pomocą precyzyjnych urządzeń tak, by pokryła całą zewnętrzną powierzchnię wkręta. Dzięki temu, że wkręty DIN 963 po zamontowaniu nie wystają swoim łbem ponad powierzchnię materiału, ich krawędzie są dodatkowo chronione przed otarciami i postępującą korozją. Alternatywą jest zamówienie elementów łączeniowych DIN 963 w stanie surowym, mianowicie bez powłoki. Choć rzadziej stosowane, jest to nadal rozwiązanie dostępne na klientów.

    Wymiary

    Wkręty DIN 963 / ISO 2009 dostępne są w 16 wymiarach, od M1 do M20. Dzięki temu z łatwością można wybrać produkt dostosowany do indywidualnych potrzeb. Wielkość elementu łącznego ma znaczenie dla stabilności i jakości całego połączenia. Jest tak, ponieważ wraz ze wzrostem średnicy wkręta rośnie siła łączenia.

    Gdzie wykorzystuje się wkręty z łbem stożkowym?

    Wkręty z łbem stożkowym DIN 963 znajdują cały szereg zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. W skrócie można powiedzieć, że używane są wszędzie tam, gdzie potrzeba trwałego połączenia powierzchni, przy jednoczesnym pełnym zakryciu łba śruby. Ponieważ łeb stożkowy spełnia te funkcje, pozwala na tworzenie estetycznych i mocnych złącz. Właśnie dlatego wybierany jest przez monterów do prac związanych ze skręcaniem desek, mebli ogrodowych lub przy mocowaniu zawiasów.

    Ile kosztują wkręty DIN 963?

    Wkręty z łbem stożkowym DIN 963 należą do podstawowych narzędzi, potrzebnych w czasie montażu. Nie kosztują zbyt wiele, dlatego na ich użycie decydują się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy majsterkowania. Zwykle cena za 1 sztukę waha się w granicach 1,5-4 zł, zależnie od jakości użytych materiałów oraz wersji powłoki antykorozyjnej. Chociaż za wkręty DIN 963 z dobrej jakości stali oraz ocynkiem trzeba dopłacić, warto zdobyć się na ten koszt. Trwałe i stabilne łączenie oraz odporność na korozję to zdecydowane zalety tego rodzaju elementów złącznych.

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły