More

    Nakrętki napinające otwarte DIN 1480 – właściwości i zastosowanie

    Śruby i nakrętki są jednymi z najczęściej stosowanych elementów złącznych. Wykorzystywane są przy wielu różnorodnych pracach. Nakrętki nakładane są na śrubę w celu zabezpieczenia połączeń i wzmocnienia trwałości konstrukcji. Występuje wiele różnorodnych nakrętek, w tym napinające otwarte. Jakie są właściwości i zastosowanie nakrętek napinających otwartych DIN 1480?

    Nakrętki napinające otwarte DIN 1480 – właściwości

    Nakrętki napinające otwarte DIN 1480 są zgodne z polską normą PN 82269. Wykonane są ze stali węglowej. Jak powszechnie wiadomo, jest ona odporna na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych jak mróz, deszcz, śnieg, nadmierna wilgoć i wysoka temperatura. Dodatkowo gwarantuje wysoką trwałość i żywotność elementów. Nakrętki napinające otwarte DIN 1480 posiadają powłokę z ocynku ogniowego lub ocynku galwanicznego. Pierwszy z nich gwarantuje niezwykle trwałą i odporną na uszkodzenia i korozję powłokę. Drugi również wykazuje dużą trwałość jednak to właśnie ocynk ogniowy, ze względu na proces nakładania pozwala na uzyskanie dużo lepszej wytrzymałości. Nakrętki napinające otwarte DIN 1480 posiadają gwint metryczny i występują w wielu średnicach, dzięki temu możliwe jest ich odpowiednie dopasowanie do potrzeb. Najczęściej są stosowane w celu napinania różnorodnych elementów. Nakrętki DIN 1480 są odporne na drgania, wstrząsy i wibrację, dzięki temu mogą być wykorzystywane w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. Zgodność nakrętek napinających z polską normą PN i niemiecką normą DIN sprawia, że mogą być one wykorzystywane bez obaw o ich bezpieczeństwo czy jakość wykonania. Dzięki temu są tak chętnie wybierane i stosowane w wielu gałęziach przemysłu.

    Nakrętki napinające otwarte DIN 1480 – zastosowanie

    Nakrętki napinające otwarte DIN 1480 są stosowane w połączeniu ze śrubami napinającymi. Ze względu na swoją uniwersalność stosowane są w wielu branżach przemysłu. Służą do napinania elementów w budownictwie oraz w żeglarstwie do stabilizowania masztów. Wykorzystywane są do napinania przewodów i regulowania naciągu linek i przewodów. Dodatkowo stosowane są również w transporcie lądowym do naciągania trakcji tramwajowych i sprzęgania wagonów kolejowych. Jednak to nie wszystko. Ich ogromna uniwersalność i praktyczność pozwala na ich stosowanie nie tylko w budownictwie i żeglarstwie, ale także w wielu różnorodnych projektach, nawet tych hobbistycznych. Świetnie sprawdzają się w mocowaniu różnorodnych plandek np. tych basenowych, a także łańcuchów, stalowych płaskowników, a także do zabezpieczania ładunku na przyczepach oraz traktorach. Bardzo dobrze sprawdzają się również do mocowania linek do wieszania prania. Przy ich pomocy stawiane są również hale namiotowe.

    Polska Norma i Niemiecka Norma – czym są?

    Nakrętki napinające otwarte DIN 1480 są zgodne z Polską Normą i Normą Niemiecką. Pierwsza z nich zatwierdzana jest przez Polski Komitet Normalizacyjny. To właśnie tam uchwalane są normy krajowe na podstawie przepisów PKN. Stosują się oni jednak do zasad obowiązujących w normalizacji międzynarodowej i europejskiej. Oznaczenie PN na produkcie sprawia, że można mieć pewność odnośnie jego parametrów, które poddane zostały szczegółowemu badaniu. Norma Niemiecka to DIN (skrót od Deutsches Institut fϋr Normung). To Niemiecki Instytut Normalizacyjny, który powstał już w 1917 roku. Do dnia dzisiejszego funkcjonuje w Berlinie, gdzie około 70 komisji wdraża różnorodne normy. Zajmują się oni również ich wycofywaniem, w sytuacji, gdy są niezgodne z aktualną techniką i przepisami prawa. System DIN obowiązuje w całej Europie, a normy nadawane są nie tylko śrubom, nakrętkom czy innym elementom metalowym, ale także wielu innym przedmiotom codziennego użytku jak np. apteczkom. Co istotne, normy te dają pewność, że wybierane produkty są wysoko jakościowe i bezpieczne w stosowaniu.

    Normy ISO – czym są?

    Przy wielu śrubach i częściach metalowych pojawić się mogą również oznaczenia ISO, zaraz obok PN i DIN. ISO to skrót od Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ang. International Organization for Standarization). To międzynarodowa jednostka, która zajmuje się wprowadzaniem norm tak jak dwie wyżej omówione jednostki. Podczas swojej pracy sprawdza zgodność parametrów śrub i innych elementów z tymi zadeklarowanymi przez producenta.

    Wybierając produkty z takimi oznaczeniami można mieć pewność, że w procesie produkcji spełnione zostały wszystkie wymagania, procedury i normy. To właśnie sprawia, że elementy te są bezpieczne, trwałe, solidne i wytrzymałe. Gwarantują również bezproblemowy i szybki przebieg wszystkich prac, gdyż produkty spełniają normy wytrzymałościowe i jakościowe.

     

    Najnowsze artykuły

    Powiązane artykuły